Logo

Archív aktualít

20.03.2017

Deviaty ročník projektu Nenápadní hrdinovvia v zápase s komunizmom začne 24. marca v Borovciach, teda v predvečer 29. výročia Sviečkovej manifestácie. Súčasťou podujatia bude krížová cesta, premietanie filmu Sviečková manifestácia a diskusia.

17.03.2017

Učitelia dejepisu sa čoraz častejšie obracajú na Ústav pamäti národa (ÚPN) s prosbou, aby pre ich študentov zabezpečil takých prednášateľov, ktorí im pútavou formou priblížia obdobia neslobody nacistického a komunistického režimu. Iniciatíva riaditeľov a učiteľov škôl sa opiera o dodatok k štátnym vzdelávacím programom pre gymnáziá, stredné odborné školy a konzervatóriá, ktorý vydalo Ministerstvo školstva v roku 2016.

14.03.2017

Bratislava/Praha, 14. marec 2017. Okresný súd Bratislava I prelomovým rozhodnutím plne rehabilitoval Hartmuta Tautza, 18-ročného utečenca zabitého psami Pohraničnej stráže na hranici Československa s Rakúskom v roku 1986. Hartmutova rodina má právo na odškodné od Slovenskej republiky. Platforma európskej pamäti a svedomia víta rozhodnutie súdu ako prvé uznanie toho, že zabitie utečenca bolo trestným činom. Trestné stíhanie páchateľov musí nasledovať.

08.03.2017

Platforma európskej pamäti a svedomia vyzýva na minútu ticha za ženy, ktoré boli popravené, zabité, väznené, mučené a prenasledované počas komunizmu.

07.03.2017

Február 1948 - politický prevrat či "Víťazný február"? Prvá prednáška z nového cyklu stretnutí s historikmi a odborníkmi z Ústavu pamäti národa sa venovala nielen dramatickým februárovým dňom, ale aj medzinárodnému kontextu, teda začleneniu Československa do sovietskeho bloku po druhej svetovej vojne, aj politickému režimu v rokoch 1945 až 1948. Historik a právnik Ondrej Podolec zo Sekcie vedeckého výskumu ÚPN sa zaoberal aj voľbami v roku 1946 a jesenným prevratom na Slovenku v roku 1947.

02.03.2017

Scénické čítanie z denníkov kňaza väzneného v komunistických väzeniach, rekonštrukcia politického procesu Machalka a spol. alebo ekumenická bohoslužba za popravených, umučených a zomrelých politických väzňov - aj to ponúka český festival Mene Tekel. Vernisáže medzigeneračného projektu "Cesty viery, cesty k slobode" zloženého z piatich výstav o politických väzňoch trpiacich pre vieru a slávnostného otvorenia festivalu v Chráme Panny Márie Snežnej sa zúčastnil aj predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.

23.02.2017

22. februára 1952, teda pred 65 rokmi, bol vynesený rozsudok v monsterprocese s Titusom Zemanom a jeho spoločníkmi. V deň výročia odzneli v pojednávacej miestnosti v Justičnom paláci, kde začiatkom 50. rokov súdili skupinu dvadsiatich ľudí, ktorí chceli utiecť alebo iným pomáhali prekročiť Železnú oponu, opäť vyhlásenia súdených, rozsudok aj slová modlitby.

21.02.2017

Získavanie informácií o činnosti komunistickej strany, ktoré by pomohli odhaliť skutočné ciele vládnucej KSČ, aj pomoc s útekmi za Železnú oponu - to bola práca takzvanej Bielej légie na prelome 40. a 50. rokov. Hnutie okrem toho pripravovalo rozhlasové vysielanie, ktoré malo informovať o komunistickom terore. Traja členovia tohto podzemného antikomunistického kresťanského hnutia boli v jednom z veľkých politických procesov odsúdení na trest smrti. Albert Púčik, Anton Tunega a Eduard Tesár boli popravení 20. februára 1951.

21.02.2017

Štátni zástupcovia poľského Inštitútu národnej pamäti (IPN) - Hlavnej komisie pre stíhanie zločinov proti poľskému národu - začali trestné konanie v prípadoch poľských utečencov zabitých vysokým napätím na československej Železnej opone počas komunizmu. Hlavná žijúca zodpovedná osoba je niekdajší minister vnútra, člen politbyra a československý premiér Lubomír Štrougal (*1924). Prípady boli IPN predstavené Platformou európskej pamäti a svedomia v rámci projektu Justice 2.0, ktorého cieľom je dosiahnuť spravodlivosť za medzinárodné zločiny komunizmu.

20.02.2017

Ústav pamäti národa, Konfederácia politických väzňov Slovenska a Saleziáni don Bosca pozývajú verejnosť na spomienkové stretnutie pri príležitosti 65. výročia monsterprocesu Titus Zeman a spol. Podujatie sa uskutoční dňa 22. februára 2017. Začne sa o 15,30 hodine pred budovou Krajského súdu (Justičným palácom). Účastníci stretnutia sa presunú ku kostolu saleziánov na Miletičovej ulici a o 16.30 zaznie modlitba pri pamätnej tabuli Titusa Zemana. Po tejto pietnej slávnosti premietnu v sále pod kostolom na Miletičovej ulici film "Prešiel som hranicu". Podujatie ukončia sv. omšou v kostole Márie Pomocnice.

17.02.2017

Ústav pamäti národa spolu s Nadáciou Antona Tunegu organizujú pietnu spomienku pri príležitosti 66. rokov od popravy Antona Tunegu, Alberta Púčika a Eduarda Tesára. Traja mladí študenti boli vo vykonštruovanom súdnom procese odsúdení na trest smrti komunistickým tribunálom. ÚPN pozýva uctiť si pamiatku mladých Slovákov, ktorí obetovali svoj život za kresťanskú vieru a demokraciu.

16.02.2017

Článok uverejnený na internetovej stránke pluska.sk s názvom „Babiš versus ÚPN: Právnické firmy zinkasovali za služby pre štátny ústav 170-tisíc eur!" považujeme za tendenčný a zavádzajúci. Ide o zjavne manipulatívny krok, ktorého cieľom je účelovo skresliť skutočnosti a vytvoriť fikciu o tom, že poskytovanie právnych služieb pre Ústav pamäti národa externou advokátskou kanceláriou bolo nehospodárne. Ohradzujeme sa voči praktikám zavádzania a cieleného obviňovania a považujeme za dôležité vniesť do týchto vyjadrení objektivitu a najmä fakty.


15.02.2017

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu ZAHRANIČNÉ SLOBODNÉ VYSIELANIE DO ČESKOSLOVENSKA.

Hostia:
Dr. phil. Beáta Katrebová-Blehová, PhD. (Historický odbor Matice slovenskej)
Mgr. Pavol Jakubčin, PhD. (Ústav pamäti národa)

09.02.2017

Ústav pamäti národa napĺňajúc svoje zákonné poslanie (podľa Zákona č. 553/2002 Z. z. v znení platných predpisov) zverejnil na tlačovej konferencii dňa 9. februára 2017 o 10.00 hodine a taktiež na svojej webovej stránke podrobnú rekonštrukciu personálneho obsadenia a organizačnej štruktúry Správy ŠtB Bratislava, súčasť Krajskej správy ZNB Bratislava, v rokoch 1975 až 1989. V zdokumentovanom období bol od 1. 1. 1976 názov tejto štruktúry zmenený na Správu ZNB hlavného mesta Bratislavy a Západoslovenského kraja Správa ŠtB (ďalej len skrátene ako Správa ŠtB Bratislava).

03.02.2017

Prezident Andrej Kiska a predseda parlamentu Andrej Danko vystúpili na oceňovaní Spravodlivých medzi národmi, teda ľudí, ktorí počas holokaustu pomáhali prenasledovaným Židom. Vyzdvihli obetavosť ocenených a zároveň sa postavili proti extrémizmu, ktorý sa v súčasnosti v spoločnosti rozširuje.

03.02.2017

Sviečková manifestácia, zatvorené hranice a pád Železnej opony, udalosti roku 1938 predchádzajúce vypuknutiu vojny či koniec prvej svetovej vojny - to sú udalosti, ktoré by si Rakúšania a Slováci v budúcnosti mohli spoločne pripomínať. O vzájomnej spolupráci diskutovali v Ústave pamäti národa predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák a rakúsky veľvyslanec na Slovensku Helfried Carl.

02.02.2017

„Keby sme postupovali podľa predpisov, nikdy by sme nešli do blízkosti reaktora. Ale bola to morálna povinnosť – naša povinnosť. Boli sme ako kamikadze." (Anatolij A. Zacharov, jeden z hasičov)

02.02.2017

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 26. januára 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Charta 77 a Slovensko. Diskutovali prof. PhDr. Miroslav Kusý, CSc. (signatár Charty 77), Dr. Łukasz Kamiński (Wroclawska univerzita) a Mgr. Peter Jašek, PhD. (Ústav pamäti národa). Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

31.01.2017

V týchto dňoch vyšlo nové číslo časopisu ÚPN, Pamäť národa. Prináša štúdiu Pavla Makynu „Augustín Morávek - karieristický úradník s diktátorskou právomocou" a informuje o vzostupe a páde jedného z hlavných strojcov arizácie počas slovenského štátu v období rokov 1940 až 1942. Druhú štúdiu s názvom „Perzekúcia bývalých sociálnych demokratov. Prípad Antona Tomečka" pripravil Branislav Kinčok.

30.01.2017

Ústav pamäti národa sa v novembri minulého roku stal riadnym členom Platformy európskej pamäte a svedomia (PEPS). Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák sa stretol s výkonnou riaditeľkou Platformy Neelou Winkelmann, aby prediskutovali možnosti spolupráce na konkrétnych projektoch. Dohodli sa na vydaní čítanky dejín totalitných režimov, ktorú ÚPN plánuje preložiť do slovenčiny.