Archív aktualít
06.06.2017
Film Junáci z prachu z produkcie Ústavu pamäti národa si budú môcť pozrieť aj diváci v americkom New Yorku. Premietať sa bude v stredu 7. júna v Bohemian National Hall. Společnost pro vědy a umění (SVU, Czechoslovak Society of Arts & Sciences) premietanie organizuje v spolupráci s Ústavom pamäti národa a generálnym konzulátom Slovenskej republiky v New Yorku.
02.06.2017
Dňa 2. júna 2017 prijal predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák čínskeho emeritného biskupa, kardinála Jozefa Zena SDB. Kardinál si už na chodbách ÚPN prezrel výstavu týkajúcu sa invázie z roku 1968. Zaujímal sa o situácii v Československu v rokoch neslobody a následne priblížil komunistický režim v Číne.
01.06.2017
Príbehy ľudí, ktorí na vlastnej koži prežili zápas s totalitným režimom, priblížil poslucháčom počas diskusného večera s názvom Nespravodlivo stíhaní riaditeľ sekcie vedeckého výskumu Ústavu pamäti národa František Neupauer.
31.05.2017
Ústav pamäti národa v novele zákona vidí zúženie spektra činnosti ÚPN, medzi ktoré patria vzdelávacie a informačné činnosti, likvidáciu úsilia o zriadenie Múzea komunizmu, zbavenie nároku na vlastnú budovu a taktiež obmedzenie činností pri odhaľovaní zločinov dvoch totalitných režimov.
30.05.2017
V nedeľu 21. mája sa v Sabinove konala kajúca tryzna pri príležitosti 75. výročia deportácie židovských obyvateľov z tohto mesta.
25.05.2017
Educafe a Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Múdre utorky srdečne pozývajú na prednášku
Nespravodlivo stíhaní (Titus Zeman, Silvester Krčméry, Anton Srholec a i.). Tému priblíži riaditeľ Sekcie vedeckého výskumu ÚPN Mgr. František Neupauer, PhD..
Prednáška sa bude konať 30. mája v Educafe na Robotníckej ulici 5 v Bratislave o 19:00. Miesto si záujemcovia môžu dopredu rezervovať na
www.educafe.sk. Vstupné, ktoré je určené na podporu vzdelávacích aktivít, je päť eur.
23.05.2017
Dní otvorených dverí ÚPN pokračovali v utorok 23. mája exkurziami v Archíve Ústavu pamäti národa. Študenti aj ďalší návštevníci mohli bližšie spoznať prácu archivárov, vidieť autentické materiály vytvorené za komunizmu Štátnou bezpečnosťou alebo si vypočuť prednášku o Železnej opone.
22.05.2017
Študenti počas prvého dňa podujatia Dni otvorených dverí videli v Dome kultúry Zrkadlový háj v Petržalke film Bež, chlapče, bež o židovskom chlapcovi, ktorý sa ukrýva pred nacistickým prenasledovaním v lesoch, hľadá pomoc u poľských obyvateľov a snaží sa prežiť vojnu.
19.05.2017
Študovňa Archívu ÚPN bude dňa 22.5.2017 (pondelok) uzatvorená.
17.05.2017
Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu AMNESTIA V ROKU 1960.
Hostia:
Mgr. Lenka Bernátová, PhD. (ÚPN), PhDr. Jaroslav Rokoský, Ph.D. (ÚSTR Praha, ÚJEP Ústí nad Labem) a Mgr. Branislav Kinčok (ÚPN).
16.05.2017
Dnes (16. 5. 2017) bola v Bratislave tlačová konferencia k Dňom otvorených dverí v Ústave pamäti národa. Podujatie určené predovšetkým pre školy sa začína v pondelok 22.mája a potrvá do piatku 26. mája 2017. Jeho hlavným cieľom je priblížiť predovšetkým činnosť Ústavu pamäti národa a predstaviť výsledky práce jeho odborných zamestnancov. Počas celého týždňa sa budú premietať filmy s tematikou obdobia neslobody, odborníci a hostia budú prezentovať výsledky svojej bádateľskej činnosti a diskutovať so študentmi, pre záujemcov otvoria priestory archívu ÚPN s odborným výkladom.
14.05.2017
Pozývame k spolupráci na Festivale slobody vo Vašom meste. Ak Vás zaujala myšlienka Festivalu slobody a chceli by ste urobiť niečo podobné vo Vašom meste či obci, ponúkame spoluprácu na vytvorení vlastného Festivalu slobody. Je to príležitosť pomôcť udržať živú pamäť mesta a vyzdvihnúť príbehy tých, ktorí ustáli ťažké časy neslobody.
12.05.2017
Už ôsmy ročník vzdelávania učiteľov (nielen) dejepisu sa v Bratislave v Centre Salvator uskutočnil od 4. do 6. mája. Organizátorom podujatia, ktorého sa zúčastnili historici, didaktici a umelci je OZ Nenápadní hrdinovia, Ústav pamäti národa v spolupráci s Nadáciou Konrada Adenauera, Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety a ďalšími. Tento ročník sa niesol v znamení slov „Obetovali to najvzácnejšie".
05.05.2017
Ústav pamäti národa otvára
cyklus diskusných večerov v Banskobystrickom kraji ako vklad do procesu vyrovnávania sa s totalitnými režimami na Slovensku. V máji bude témou diskusného večera koniec druhej svetovej vojny.
Podujatie sa uskutoční
11. mája 2017 o 17:00 v zasadačke Múzea SNP na Kapitulskej 23 v Banskej Bystrici.
Hostia: PhDr. Stanislav Mičev, PhD. (riaditeľ Múzea SNP), PhDr. Pavel Mičianik, PhD., M. A. (Múzeum ozbrojených zložiek SR 1939 – 1945) a PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (ÚPN).
04.05.2017
Na sympóziu v Európskom parlamente v Bruseli vyhlásila Platforma európskej pamäti a svedomia medzinárodnú súťaž na nový pamätník obetiam národného socializmu, fašizmu a komunizmu v Európe. Miesto, vybraté spolu s autoritami mesta Brusel, je Place Jean Rey – výborne umiestnené námestie v centre európskej štvrte. Víťazi budú vyhlásení vo februári 2018.
04.05.2017
Múzeum Slovenského národného povstania po ôsmich rokoch intenzívneho výskumu zavŕšilo projekt s názvom "Slováci v zajateckých táboroch NKVD v rokoch 1939 – 1956". Rovnako bol ukončený projekt Občianskeho združenia Krásny Spiš "Lepšie neskoro ako nikdy", ktorý prebiehal od roku 2015 súbežne s archívnym výskumom.
02.05.2017
Ústav pamäti národa dáva do pozornosti riaditeľov škôl možnosť účasti študentov a pedagógov na Dni otvorených dverí Ústavu pamäti národa, ktorý sa uskutoční v dňoch 22. až 26. mája 2017 (v čase ústnych maturitných skúšok) v Zrkadlovom háji v Petržalke ako aj v sídle Ústave pamäti národa v Bratislave.
02.05.2017
Srdečne pozývame učiteľov nielen dejepisu na vedecko-didaktickú konferenciu venujúcu sa témam neslobody. Konferencia sa bude konať v dňoch 4.-6. mája 2017 v Bratislave (Centrum Salvator). Organizátorom podujatia, ktorého sa zúčastnia historici, didaktici a umelci je OZ Nenápadní hrdinovia, Ústav pamäti národa, Nadácia Konrada Adenauera, Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a ďalší.
28.04.2017
Prvé tohtoročné číslo časopisu Pamäť národa prináša štúdiu Ondreja Podolca, ktorá približuje vývoj trestného práva po roku 1948 z pohľadu zneužívania legislatívy na potláčanie ľudských a občianskych práv. Autori František Neupauer a Peter Jašek vo svojej štúdii poukazujú na to, ako československé štátne orgány po výbuchu v jadrovej elektrárni v Černobyli nedostatočne informovali obyvateľstvo a zľahčovali či zahmlievali situáciu.