Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Archív aktualít

30.07.2010

V dňoch od 9. do 31. augusta 2010 bude bádateľňa Archívu ÚPN z technických príčin zatvorená. Žiadanky prijímame a vybavujeme až po tomto termíne.
Za pochopenie ďakujeme.

30.07.2010

Vo štvrtok 29. júla sa za veľkého záujmu verejnosti v priestoroch Poľského inštitútu v Bratislave uskutočnila ďalšia beseda z cyklu „Diskusné večery ÚPN“. O živote a politickom pôsobení Karola Sidora diskutovali doc. František Vnuk; PhDr. Ivan Kamenec, CSc. a PhDr. Martin Lacko, PhD.

20.07.2010

Ústav pamäti národa Vás pozýva na diskusný večer na tému "Karol Sidor – novinár, politik, diplomat, emigrant". Beseda sa uskutoční vo štvrtok 29. júla 2010 o 17.00 hod. v priestoroch Poľského inštitútu na Námestí SNP č. 27 v Bratislave. Diskutovať budú: doc. František Vnuk; PhDr. Ivan Kamenec, CSc. a PhDr. Martin Lacko, PhD.

12.07.2010

Na festivale Bažant Pohoda 2010, ktorý sa uskutočnil v dňoch 8. až 10. júla na trenčianskom letisku sa zúčastnil aj Ústav pamäti národa. Festival „odštartoval“ premietaním dokumentárnych filmov z produkcie ÚPN Bohom zabudnuté kúty a November +20. V stánku ÚPN si záujemcovia o moderné dejiny mohli vybrať z bohatej ponuky publikácií vydaných ústavom

28.06.2010

Ústav pamäti národa zverejnil na svojich internetových stránkach organizačnú štruktúru a databázu príslušníkov teritoriálnych útvarov rozviedky pôsobiacich na Slovensku v rokoch 1969 – 1989.

25.06.2010

Vo štvrtok 24. júna sa v priestoroch Poľského inštitútu v Bratislave uskutočnila ďalšia beseda z cyklu „Diskusné večery ÚPN“. O „socialistickej“ ústave ČSSR z roku 1960 diskutovali prof. JUDr. Jozef Beňa, CSc. a PhDr. Milan Zemko, CSc.

24.06.2010

Na festivale Bažant Pohoda 2010, ktorý sa uskutoční v dňoch 8. až 10. júla na trenčianskom letisku budú vo štvrtok 8. 7. prezentované dokumentárne filmy Ústavu pamäti národa Bohom zabudnuté kúty a November +20.

24.06.2010

V stredu 23. júna sa v priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici uskutočnila prezentácia knihy Martina Lacka Zrod Slovenského štátu v kronikách slovenskej armády.

Kniha prináša množstvo nových, posiaľ nepublikovaných informácií o procese vzniku a etablovania sa Slovenského štátu v roku 1939, ktoré môžu byť užitočné nielen pre záujemcov o armádnu problematiku, ale všetkých, ktorí sa zaujímajú o toto dynamické obdobie našich národných dejín, či už na celoslovenskej alebo regionálnej úrovni.

22.06.2010

V druhom tohtoročnom čísle štvrťročníka ÚPN Pamäť národa okrem iného nájdete štúdiu Ivana A. Petranského Jehovovi svedkovia v Československu 1945 – 1949, Matej Medvecký Vás oboznámi s organizačnou štruktúrou štátnej bezpečnosti a politického spravodajstva na Slovensku pred februárom 1948 a Pavol Jakubčin s úlohami cirkevných tajomníkov pri práci s kňazmi Rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku.

16.06.2010

V utorok 15. júna sa v priestoroch Slovenského národného múzea v Bratislave uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie súťaže študentov stredných škôl o novodobej histórii Eustory. Témou 6. ročníka bola migrácia obyvateľov Slovenska v 20. storočí.

Slávnosti sa, okrem ocenených študentov a učiteľov z celého Slovenska, zúčastnila aj generálna riaditeľka Eustory AISBL z Hamburgu Gabriele Woidelko, generálny riaditeľ SNM Rastislav Púdelka, riaditeľka Slovenského centra pre komunikáciu a rozvoj Zuzana Jezerská a predseda Správnej rady ÚPN Ivan A. Petranský.

14.06.2010

Ústav pamäti národa Vás pozýva na diskusný večer na tému "Ústava ČSSR z roku 1960 – 50. výročie". Beseda sa uskutoční vo štvrtok 24. júna 2010 o 17.00 hod. v priestoroch Poľského inštitútu na Námestí SNP č. 27 v Bratislave. Diskutovať budú: prof. JUDr. Jozef Beňa, CSc. a PhDr. Milan Zemko, CSc.

11.06.2010

Ústav pamäti národa Vás pozýva na prezentáciu knihy Martina Lacka Zrod Slovenského štátu v kronikách slovenskej armády. Prezentácia sa uskutoční v stredu 23. júna 2010 o 15.00 hod. v priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici.

11.06.2010

V piatok 11. júna 2010 Ústav pamäti národa navštívila delegácia United States Holocaust Memorial Museum, ktorú viedol riaditeľ medzinárodných archívnych programov Centra pre štúdiá o holokauste RaduI Ioanid. Delegáciu prijal predseda Správnej rady ÚPN Ivan A. Petranský. Na stretnutí sa obe strany dohodli na pokračovaní konkrétnych pracovných úloh vyplývajúcich z dohody o spolupráci, ktorú ÚPN a USHMM podpísali v roku 2005.

09.06.2010

Dňa 8. júna 2010 sa delegácia ÚPN vedená predsedom Správnej rady ÚPN Ivanom A. Petranským v Trnave stretla s trnavským arcibiskupom mons. Róbertom Bezákom. Arcibiskup Bezák vyjadril zo strany cirkvi a trnavského arcibiskupstva plnú podporu Ústavu pamäti národa pri vyrovnávaní sa slovenskej spoločnosti s totalitnou minulosťou. Obe strany sa dohodli na spoločnom spracovaní projektov, ktoré by dokumentovali činnosti cirkvi i života veriacich v čase prenasledovania.


03.06.2010

Pozývame Vás na prezentáciu projektu Anabely Žigovej „SALTO MORTALE“, ktorý skúma „systém mlčania“ a dilemu dnešnej mladej generácie Slovákov ohľadne komunistickej minulosti. Projekt dokumentuje aj proces vyrovnávania sa ľudí so zisteniami, že spolupracovníkmi ŠtB boli aj príslušníci ich vlastnej rodiny alebo blízki priatelia.

01.06.2010

Publikácia oboznamuje s korešpondenciou jednej z najvýznamnejších postáv protikomunistickej rezistencie na Slovensku – študenta medicíny Alberta Púčika (*7. október 1921 Dolné Motešice, okr. Trenčín, – †20. február 1951 Bratislava). A. Púčik svoj nesúhlas s politickými pomermi po roku 1945 prejavil tým, že sa zapojil do letákových akcií.

28.05.2010

V týchto dňoch sa na pultoch kníhkupectiev objavila nová publikácia Ústavu pamäti národa Zrod Slovenského štátu v kronikách slovenskej armády.

28.05.2010

Vo štvrtok 27. mája 2010 sa v priestoroch Poľského inštitútu v Bratislave uskutočnila ďalšia beseda z cyklu „Diskusné večery ÚPN“. O banderovcoch diskutovali prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc., doc. PhDr. Michal Šmigeľ, PhD. a PhDr. Martin Lacko, PhD.

27.05.2010

V stredu 26. mája 2010 sa v priestoroch kníhkupectva Svet knihy v Bratislave uskutočnila prezentácia knihy Róberta Letza a Blažeja Beláka Drahomilovaní moji! Korešpondencia Alberta Púčika 1944 – 1951.
Publikácia ÚPN oboznamuje s korešpondenciou jednej z najvýznamnejších postáv protikomunistickej rezistencie na Slovensku - Alberta Púčika. Výber korešpondencie zachytáva obdobie od jeho vysokoškolských štúdií v Bratislave až po jeho násilnú smrť. Ide o časové rozpätie ohraničené rokmi 1944 – 1951. Dielo prináša kolekciu 84 listov, ktoré odzrkadľujú jeho zmýšľanie, odkrývajú jeho vnútorný svet, ale vovádzajú nás aj do rodinných pomerov, priateľských vzťahov a dobových spoločenských pomerov na Slovensku.
Záštitu nad podujatím prevzal poslanec NR SR František Mikloško.

24.05.2010

Študenti zapojení do projektu NENÁPADNÍ HRDINOVIA spolu so svojimi pedagógmi a bývalými politickými väzňami absolvovali na pozvanie poslanca EP Borisa Zalu študijnú cestu do Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Cesta sa uskutočnila 16. – 19. mája 2010. V spolupráci s Nadáciou Konráda Adenauera sa podarilo zabezpečiť pobyt v Berlíne spojený s návštevou bývalej vyšetrovacej väznice STASI. Múzeum STASI zanechalo v účastníkoch cesty silný dojem. Mladým ľuďom veľmi plasticky priblížilo hrôzy, ktoré na vlastných občanoch páchal komunistický režim. Jedna zo študentiek po návrate na Slovensko napísala: "Berlín sa mi veľmi páčil, je to úplne iný svet v porovnaní so Slovenskom. Pergamonské múzeum ma úplne fascinovalo, mala som dojem, že som niekde v Grécku :) Bolo to fakt super. Väznica Stasi ma ohúrila, ale v inom slova zmysle, pohľad na jednotlivé cely a rozprávanie našej sprievodkyne vo mne vyvolali strašný pocit krivdy, ktorá sa na ľuďoch diala. Ja som dosť citlivá duša, ale chcem sa dozvedať aj takéto veci. V tých priestoroch som si vedela živo predstaviť svojho dedka, ktorý toto všetko zažil, a potom mi bolo ťažko, nemohla som sa stotožniť s tým, čo sa naozaj stávalo. Ale tento zážitok ma posunul o to ďalej, že sa budem snažiť viac písať a rozprávať o tejto dobe." Podobné pocity mali aj bývalé politické väzenkyne: "Najviac nás, ako politických väzňov, zaujala návšteva bývalej väznice Stasi, t. č. múzea. Sprevádzala nás sprievodkyňa, ktorá tam sama bola väznená, takže sme dostali informácie z prvej ruky. Pri prehliadke nám naskakovali zimomriavky, keď sme počuli, ako veľmi tam mučili ľudí len preto, že mali iný pohľad na spoločenský poriadok a veľakrát ako prostriedok na vyrovnávanie osobných účtov. Obdobne to bolo i u nás, ale my sme sa dostali do pozornosti ŠTB koncom 50-tych rokov - to už bolo miernejšie, ale vždy bolestivé." V Štrasburgu sa účastníci cesty stretli s našimi zástupcami v EP a následne navštívili Radu Európy.