Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Archív aktualít

23.08.2017

Je príjemné augustové popoludnie. Starší pán, pozorujúc v parku zabávanie sa svojho pravnuka, spomína na leto roku 1939... Tak sa začína 30-sekundový vzdelávací film, pripravený Európskou sieťou Pamäť a Solidarita pri príležitosti Európskeho dňa spomienky na obete totalitných režimov. Spot má premiéru 23. augusta, teda na výročie podpísania paktu Ribbentrop-Molotov.

22.08.2017

Viac ako pol milióna vojakov štátov Varšavskej zmluvy prekročilo v noci z 20. na 21. augusta 1968 hranice Československa, čím začala viac ako dvadsať rokov trvajúca okupácia. 49. výročie tragických udalostí, ktoré si vyžiadali aj životy protestujúcich československých občanov, si pred Univerzitou Komenského pripomenuli zástupcovia armády, samospráv a verejných inštitúcií aj zahraniční diplomati.
Podujatie zorganizovali Konfederácia politických väzňov Slovenska a Univerzita Komenského.

17.08.2017

Sestra Stella Rozália Danková musela vo svojom živote čeliť komunistickému prenasledovaniu, súdu aj väzeniu. Po páde totality otvorene hovorila a svedčila o utrpení a príkoriach, ktoré zažila, aby sa nezabudlo na krutosť totalitného režimu. Do večnosti odišla 14. augusta vo veku 97 rokov. Ústav pamäti vyjadruje hlboký smútok nad jej odchodom a zároveň veľkú vďačnosť za jej ochotu podávať svedectvo o minulosti. Nech odpočíva v pokoji!

15.08.2017

Ilustrovaná Biblia pre mladých, kniha v červenej väzbe s vybranými časťami Starého a Nového Zákona a mnohými maľbami, prichádzala na prelome 70. a 80. rokov do Československa poštou z Juhoslávie. Bibliu v slovenčine, ktorú zostavil kňaz zo slovenskej obce v srbskej Vojvodine, rozposielali pod krycími menami a z rôznych adries mladí farníci.

11.08.2017

Z dôvodu čerpania dovolenky budúci týždeň od 14.8.2017 do 18.8.2017 bude pozastavený predaj kníh a publikácií.

10.08.2017

Historici Ústavu pamäti národa Pavol Jakubčin a František Neupauer vystúpia s prednáškami 20. augusta v Košiciach na podujatí, ktoré je venované životnému jubileu Mons. Bartolomeja Urbanca. Pri tejto príležitosti uvedie Ústav pamäti národa publikáciu Bartolomej Urbanec – dvadsať rokov pod dohľadom ŠtB, ktorá vznikla vďaka spolupráci s Pavlom Hricom a Vydavateľstvom Michala Vaška.

09.08.2017

Ústav pamäti národa vzdal symbolickým položením kvetov úctu Hartmutovi Tautzovi, ktorý prišiel o život ako osemnásťročný na úteku za slobodou v noci z 8. na 9. augusta 1986.

08.08.2017

Ústav pamäti národa vydal zborníky Politický exil z krajín strednej a východnej Európy a 1989 – Rok zmeny. Obe publikácie sú výstupmi z medzinárodných vedeckých konferencií a je možné si ich kúpiť vo vybraných obchodoch, priamo v ÚPN alebo objednať.

08.08.2017

12. augusta 2017 sa v zdevastovanom kláštore františkánov v Kremnici uskutoční Deň otvorených dverí. Podujatie organizačne zastrešujú Farnosť Kremnica a spoločenstvo Oprav, František, môj dom. Partnerom podujatia je aj Ústav pamäti národa. Historik a riaditeľ sekcie vedeckého výskumu František Neupauer pripravil na podujatie prednášku o zatváraní kláštorov, tajnej akcii Štátnej bezpečnosti Akcia K a osobnostiach, ktoré vzdorovali komunistickému režimu.

02.08.2017

Diskriminácia a oddeľovanie od spoločnosti, vraždenie a vyhladzovanie v koncentračných táboroch – to všetko sa spája s rómskym holokaustom v období druhej svetovej vojny. Celkový počet obetí pokusu nacistického Nemecka a jeho spojencov vyhladiť Rómov v Európe podľa rasových norimberských zákonov nie je dodnes známy, ale hovorí sa až o počte 500-tisíc zavraždených. Takmer celú rómsku populáciu vyvraždili v Chorvátsku, Luxembursku, Estónsku alebo Holandsku.

31.07.2017

Bádatelia Platformy európskej pamäti a svedomia dohľadali hroby už šiestich z celkom trinástich identifikovaných poľských obetí, ktoré zahynuli po zásahu elektrickým prúdom na československej Železnej opone a za ktorých smrť zodpovedá predovšetkým vtedajší minister vnútra, neskorší člen politbyra a komunistický premiér Lubomír Štrougal. Poľský Inštitút národnej pamäti, ktorý na základe podnetu Platformy tohto roku vo februári zahájil v tejto veci trestné konanie, už minulý mesiac oznámil, že má záujem pozostatky svojich občanov exhumovať.

13.07.2017

Odišiel František Belica, ktorý od mladosti čelil komunistickému vypočúvaniu a prenasledovaniu, 31 mesiacov strávil v pomocných technických práporoch a musel bojovať, aby mohol študovať, keďže miestni funkcionári sa mu to snažili znemožniť. Počas normalizácie prišiel o miesto učiteľa a nikde ho nechceli zamestnať, až sa mu podarilo nájsť si prácu na roľníckom družstve. V roku 1990 bol plne rehabilitovaný. Za jeho celoživotné postoje a zásluhy ho Ústav pamäti národa ocenil ďakovným listom a pamätnou medailou.

07.07.2017

„ÚPN nemá byť sudcom minulosti, ale rozhodne má byť advokátom nespravodlivo prenasledovaných. V roku 2016 sa ÚPN zodpovedne zhostil tejto úlohy.“
Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák dňa 21. júna 2017 predložil do pléna Národnej rady SR výročnú správu Ústavu pamäti národa za rok 2016.

06.07.2017

29. júna sa vo Varšave uskutočnila návšteva predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka v Inštitúte pamäti národa (IPN). Prijatia u prezidenta IPN Jaroslava Szareka sa zúčastnil aj jeho zástupca Mateusz Spytma a ďalší predstavitelia IPN. Poľskí hostitelia boli dobre informovaní o prebiehajúcom procese novely zákona o pamäti národa a zaujímali sa o aktuálny vývoj v tejto záležitosti. Potvrdili, že pozitívne hodnotia spoluprácu s ÚPN, a súčasne navrhovanú novelu vnímajú kriticky ako prvok, ktorý by znamenal krok späť. Zástupcovia inštitúcií hovorili aj o ďalšej spolupráci počas Festivalu slobody a pri vyšetrovaní smrti poľských občanov na československej časti Železnej opony.

04.07.2017

V čase 1.7.2017 - 31.8.2017 bude študovňa Archívu ÚPN z technických príčin otvorená len v dňoch 24.7. - 3.8.2017, 8:00-13:00.

03.07.2017

Konfederácia politických väzňov Slovenska a obec Smolník 18. júna slávnostne odhalili pamätnú tabuľu občanom Smolníka, ktorí boli v dobe komunistického režimu odvlečení do gulagov, nespravodlivo odsúdení, väznení, povolaní do pomocných technických práporov a táborov nútených prác. Podujatie sa konalo v rámci XVII. ročníka spomienkového stretnutia Spiš Františka Javorského.

29.06.2017

Takmer tridsať pracovníkov Ústavu pamäti národa absolvovalo 12. a 13. júna pracovno-poznávaciu cestu, ktorej hlavným cieľom bola návšteva múzea v bývalom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Niekoľkí z účastníkov navštívili aj výstavu diel niekdajšie väzňa koncentračných táborov Mariana Kołodzieja a múzeum v bývalej fabrike Oskara Schindlera.

29.06.2017

V Bruseli sa v dňoch 6. až 8. júna konalo už šieste sympózium organizované Európskou sieťou pamäť a solidarita (ENRS), tento krát venované – žiaľ, aj dnes stále aktuálnej – téme násilia. Vystúpilo na ňom mnoho erudovaných odborníkov, ktorí z rôznych strán rozoberali korene a príčiny tohto javu, ktorý ako čierny tieň sprevádza prakticky celú históriu ľudstva.

29.06.2017

Teodor Hlaváč, vzácny svedok obdobia neslobody, ktorý prežil likvidáciu kláštorov komunistickým režimom počas takzvanej Barbarskej noci, zomrel 21. júna. Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák vo svojom mene aj v mene Ústavu pamäti národa vyjadruje hlboký zármutok nad jeho odchodom. Principiálne postoje, zápas o slobodu, pravdu a spravodlivosť, ktorý viedol Teodor Hlaváč, sú inšpiratívne aj pre túto dobu. Svedectvo a spomienky, ktoré Teodor Hlaváč vyrozprával pracovníkom Ústavu pamäti národa, sa stanú neoddeliteľnou súčasťou pamäti národa.

26.06.2017

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 22. júna 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Slováci a Česi v západnom vojenskom odboji 1939 - 1945. Diskutovali Wojtek Matusiak (Historická nadácia poľského letectva), Jiří Plachý (VHÚ Praha) a Tomáš Klubert (ÚPN). Diskusiu moderoval Peter Jašek (ÚPN). Pozrite si videozáznam.