Logo

Kardinál Zen hovoril počas návštevy ÚPN o prenasledovaných v Číne

Dňa 2. júna 2017 prijal predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák čínskeho emeritného biskupa, kardinála Jozefa Zena SDB. Kardinál si už na chodbách ÚPN prezrel výstavu týkajúcu sa invázie z roku 1968. Zaujímal sa o situácii v Československu v rokoch neslobody a následne priblížil komunistický režim v Číne.

Hovoril o situácii predstaviteľov katolíckej cirkvi. Od nástupu komunizmu až do roku 1966 bola cirkev rozdelená na "oficiálnu" a "tajnú". Následne prišlo desaťročie kultúrnej revolúcie devastujúcej všetky cirkvi i dávnu čínsku kultúru. "V tom čase (v roku 1974) som navštívil Šanghaj," spomínal kardinál. "Akoby sa tam zastavil čas. Všetko bolo šedé, neopravené. A ja som po desiatkach rokov navštívil svojich príbuzných."

O pár rokov sa situácia zmenila a opäť mohla pomaly rásť "oficiálna" a čiastočne aj "podzemná" cirkev. Až v roku 1988, po štyroch rokoch zamietavých stanovísk, mohol kardinál Zen prísť z Hongkongu a začať pôsobiť v Číne v úlohe profesora v seminári. V súčasnosti je stále situácia katolíckej cirkvi v Číne veľmi komplikovaná a predstavitelia tajnej cirkvi čelia perzekúciám.

"Veľmi dobre vnímame ducha totalitného režimu a sme hlboko solidárni so všetkými prenasledovanými," uviedol v rozhovore predseda Správnej rady ÚPN. Zároveň hľadal možnosti, ako by mohol on osobne či v spolupráci s orgánmi Slovenskej republiky a Európskej únie apelovať na obmedzenie prenasledovania a zasadiť sa o prepustenie väznených v Číne.

"Je potrebné hovoriť pravdu, nemôžeme všetko zaobaliť len do milosrdenstva," zdôraznil kardinál Zen.

Stretnutia sa zúčastnil aj riaditeľ sekcie vedeckého výskumu František Neupauer a Andrea Púčiková.

Kardinál Jozef Zen SDB.

Kardinál Jozef Zen SDB (uprostred) s Františkom Neupauerom a predsedom SpR ÚPN Ondrejom Krajňákom.

Foto: František Neupauer a Andrea Púčiková, ÚPN.

Vytlačiť