Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Archív aktualít

25.01.2021

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave pozýva na diskusný večer s názvom Traja biskupi pred komunistickým súdom. Proces s J. Vojtaššákom, M. Buzalkom a P. Gojdičom. Debata je súčasťou pravidelného cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa. Diskusný večer bude bez účasti verejnosti vysielaný on-line prenosom na youtube kanáli ÚPN vo štvrtok 28. januára 2021 od 17.00 hod.

04.01.2021

V súvislosti s prijatými opatreniami na zabránenie šírenia koronavírusu prosíme žiadateľov, aby svoje žiadosti posielali Ústavu pamäti národa elektronicky alebo poštou. V prípade konzultácií ohľadne príplatkov k dôchodkom politickým väzňom a žiadostí o priznanie postavenia účastníkov a veteránov protikomunistického odboja je možné využiť telefónne číslo 0903 986 544 (Mgr. Miroslav Daniš). Ostatné nevyhnutné záležitosti je možné konzultovať na telefónnom čísle hovorcu ÚPN 0903 723 178.
Za pochopenie ďakujeme.

21.12.2020

Ústav pamäti národa v spolupráci s mestom Považská Bystrica a Katedrou politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne organizujú vedeckú konferenciu Regióny v dobe neslobody (1939 – 1989).

21.12.2020

Ústav pamäti národa v spolupráci s Ústavom národnej pamäti (Poľsko), Výborom pre národnú pamäť (Maďarsko) a Ústavom pre štúdium totalitných režimov (Česká republika) a v spolupráci s Európskou sieťou Pamäť a solidarita zorganizuje v roku 2021 medzinárodnú vedeckú konferenciu Komunistické strany v sovietskom bloku 1956 – 1968. Od destalinizácie k ekonomickým reformám.

21.12.2020

Sedemdesiat rokov od tvrdého zásahu komunistického režimu proti rehoľným spoločenstvám a kláštorom spúšťa Ústav pamäti národa stránku, ktorá približuje protináboženskú politiku režimu v prvých rokoch po komunistickom prevrate a sprístupňuje autentické dobové dokumenty.

07.12.2020

Prelomové rozhodnutie vydal Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu Polície Českej republiky, ktorý konštatuje, že jedenásti zosnulí členovia politbyra Komunistickej strany Československa z 80. rokov svojím jednaním "naplnili všetky povinné znaky skutkovej podstaty zvlášť závažného zločinu zneužitia právomoci úradnej osoby" a nesú plnú zodpovednosť za zabíjanie, zraňovanie, zatýkanie a kriminalizáciu neozbrojených utečencov, snažiacich sa utiecť z komunistického bloku na Západ.

02.12.2020

Hoci Festival slobody sa už skončil, výstavy, ktoré boli súčasťou jeho desiateho ročníka, si záujemcovia stále môžu pozrieť. V Átriu Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici 1 v Bratislave sú sprístupnené dve výstavy: Výstava Chceme slobodu! Pád komunistického režimu na Slovensku v roku 1989 zachytáva dramatické udalosti z konca roku 1989 ako aktivity študentov, zakladanie opozičných hnutí, demonštrácie či politické rokovania, ale tiež približuje skorší vývoj komunistického režimu v Československu. Druhá výstava nesie názov Vtedy na Východe, vtedy na Západe a porovnáva situáciu v novembri a decembri 1989 v Bratislave a v Košiciach.

26.11.2020

Nadácia pre súčasné slovenské výtvarné umenie v spolupráci s Mestskou časťou Bratislava Devín a Nadáciou SPP pod záštitou primátora Bratislavy Matúša Valla pri príležitosti 31. výročia pádu Železnej opony a Medzinárodného dňa ochrany ľudských práv slávnostne odhalí novú pamätnú tabuľu na pamätníku Srdce Európy vo štvrtok 10. decembra 2020 o 14:00 hod.

24.11.2020

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave pozýva na diskusný večer na tému pristúpenia Slovenska k Paktu troch mocností v novembri 1940. Debata je súčasťou pravidelného cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa. Diskusný večer bude bez účasti verejnosti vysielaný on-line prenosom na youtube kanáli ÚPN vo štvrtok 26. novembra 2020 od 17.00 hod.

23.11.2020

Anton Tomík sa narodil 2. júna 1932 do roľníckej rodiny v Skalici. Mama pochádzala zo zemianskej rodiny, otec bol za Československa poslancom a senátorom za Agrárnu stranu. Po komunistickom prevrate Antonovi rodičia odmietli vstúpiť do družstva, takže im nový režim prikázal odvádzať likvidačné kontingenty a zároveň zničil tri rodinné ovocné sady, aby vznikla orná pôda. Následkom šikanovania rodiny bolo, že Antonov otec vážne ochorel.

18.11.2020

Úctu obetiam komunizmu počas pietnej spomienky, ktorú pri pamätníku Brána slobody každoročne 17. novembra organizuje Konfederácia politických väzňov Slovenska, vzdala prezidentka SR Zuzana Čaputová, poslanci Národnej rady SR a zástupcovia vlády, samosprávy či Cirkvi.

18.11.2020

Položenie kvetín a zapálenie sviečky pri pamätnej tabuli, autentické dobové fotografie z novembra 1989 či spomienky priamych účastníkov Nežnej revolúcie – to všetko dnes pripomenulo a vyzdvihlo odvahu bratislavských vysokoškolákov aj túžbu obyvateľov Československa po slobode.

13.11.2020

Bratislavskí vysokoškoláci si v roku 1989 chceli pripomenúť Medzinárodný deň študentstva už 16. novembra. Počas zhromaždenia, ktoré vyústilo do pochodu centrom Bratislavy, začali nahlas žiadať viac slobody a spontánne sformulovali konkrétne požiadavky. Tieto udalosti pripomenie v pondelok 16. novembra aj program Festivalu slobody.

11.11.2020

Ústav pamäti národa a organizátori Festivalu slobody s ľútosťou informujú, že diskusia venovaná múzeám totalít v strednej Európe je z organizačno-personálnych dôvodov zrušená. Veľmi nás to mrzí a ospravedlňujeme sa. Ďakujeme za porozumenie.

11.11.2020

Prenasledovanie cirkví komunistickým režimom, občiansky aj kresťanský disent - to sú témy, ktoré otvorili Festival slobody. Program prvého dňa festivalu, ktorý organizuje Ústav pamäti národa, odvysielalo Rádio Devín.

06.11.2020

Desiaty ročník Festivalu slobody bude vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu iný – hoci niektoré tradičné súčasti programu nie je možné uskutočniť, diskusie budú vysielané v rozhlase alebo cez internet. Program tak bude dostupnejší pre divákov, ktorí by pre rôzne okolnosti nemohli prísť osobne.

28.10.2020

Ústav pamäti národa, OZ samizdat.sk a Univerzitná knižnica v Bratislave aj tento rok pri príležitosti Dňa samizdatu zorganizovali podujatie, na ktorom sa každoročne stretávajú ako autori, tlačiari a distribútori samizdatov, tak historici zaoberajúci sa touto témou.

26.10.2020

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave pozýva na diskusný večer o komunistickom funkcionárovi Viliamovi Šalgovičovi. Bol dogmatickým straníkom, ktorý sa stal známym pre úzku kolaboráciu so Sovietmi v lete 1968, a neskôr patril medzi popredných predstaviteľov tzv. normalizácie na Slovensku. Debata je súčasťou pravidelného cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa.

Diskusný večer bude bez účasti verejnosti vysielaný online prenosom na YouTube kanáli ÚPN vo štvrtok 29. októbra 2020 od 17.00 hod.

08.10.2020

Podujatie Deň samizdatu 2020 bude v obmedzenom režime, avšak záujemcovia budú mať možnosť sledovať ho on-line.
Aj v tomto roku organizuje Ústav pamäti národa v spolupráci s OZ samizdat.sk a Univerzitnou knižnicou v Bratislave konferenciu s diskusiou vydavateľov samizdatov.

30.09.2020

Vzhľadom na návrh opatrení Ústredného krízového štábu v súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou na území Slovenska a v zahraničí týkajúcich sa i zrušenia akýchkoľvek hromadných podujatí športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy od 1. októbra 2020, Ústav pamäti národa pristúpil k zrušeniu konferencie Andrej Žarnov. Lekár, básnik, exulant, ktorá sa mala konať dňa 1. októbra v Trnave.