Archív aktualít
29.07.2009
Ústav pamäti národa zverejnil na svojich internetových stránkach popis zväzkov operatívnej korešpondencie Hlavnej správy rozviedky (I. správa ZNB) uložených v archíve ÚPN. Zverejnený prehľad je výstupom projektu, ktorého cieľom je podrobné zmapovanie agendy československej rozviedky.
28.07.2009
V týchto dňoch sa na pulty predajcov dostáva nové číslo štvrťročníka ÚPN Pamäť národa . Okrem iného v ňom nájdete štúdiu Petra Sokoloviča „Jozef Bányai – lekár funkcionárom Hlinkovej gardy“, článok Martiny Fiamovej „Cesta k socializácii československého poľnohospodárstva“ a štúdiu Branislava Kinčoka, v ktorej sa autor venuje agentúrno-operatívnej činnosti II. odboru Krajskej správy Ministerstva vnútra Bratislava v rokoch 1960 – 1964.
27.07.2009
V sobotu 25. júla 2009 sa v Starom Tekove uskutočnila historická rekonštrukcia bojov medzi Červenou armádou a nemeckým Wehrmachtom. V marci 1945 sa v okolí Starého Tekova začala sovietska útočná operácia, ktorá dostala názov „Bratislavsko-brnianska“. V rámci tejto operácie boli postupne oslobodené mestá Nitra, Trnava a Bratislava.
Na podujatí sa prezentoval aj Ústav pamäti národa. Záujemcovia o históriu si v stánku ÚPN mohli zakúpiť publikácie ústavu a diskutovať s jeho pracovníkmi.
20.07.2009
Ani tento rok nechýbal Ústav pamäti národa na letnom festivale Pohoda. V stánku ÚPN si záujemcovia o moderné dejiny mohli vybrať z bohatej ponuky publikácií vydaných ústavom, na festivale bol uvedený aj film z produkcie ÚPN „V tieni času“.
26.06.2009
V spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave sa vo štvrtok 25. júna v rámci cyklu „Diskusné večery ÚPN“ uskutočnila beseda venovaná udalostiam v Poľsku, ktoré viedli k prvým slobodným voľbám vo vtedajšom „východnom bloku“. O udalostiach spred 20-tich rokov spolu besedovali - prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc. Z Filozofickej fakulty UK v Prahe, JUDr. Ján Čarnogurský, Dr. Lukasz Kaminski z poľského Ústavu národnej pamäti a PhDr. Tomáš Klubert, PhD. z Ústavu pamäti národa.
26.06.2009
V dňoch 26. a 27. júna 2009 sa v koncertnej sále Galérie umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi v rámci cyklu Spiš Františka Javorského uskutočnil seminár o prenasledovaní cirkvi v 80-tych rokoch minulého storočia.
Po privítaní hostí predsedom Konfederácie politických väzňov Slovenska Antonom Srholcom sa slova ujal Marián Gula z ÚPN, ktorý prítomných oboznámil s činnosťou Štb v 80-tych rokoch. Pracovník ústavu Patrik Dubovský vystúpil s príspevkom Cirkev a november 1989. Dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity Juraj Dolinský sa venoval vzťahu štátu a cirkvi pred rokom 1989. Po prednáškach nasledovali projekcie dokumentárnych filmov, konkrétne filmu ÚPN „Sviečková manifestácia 25. marca 1989“ a filmu združenia ReAnimare „Brainwashing – vymývanie mozgov“, ktoré sa u publika stretli s veľmi priaznivým ohlasom.
Na organizácii podujatia sa podieľali Konfederácia politických väzňov Slovenska, Ústav pamäti národa, a Hanns Seidel Stiftung eV.
25.06.2009
Ústav pamäti národa zverejnil na svojich internetových stránkach organizačnú štruktúru a personálne zloženie Spravodajského oddelenia 11. brigády Pohraničnej stráže, ktorá v rokoch 1973 až 1989 pôsobila na území juhozápadného Slovenska. Bola podriadenou zložkou Spravodajskej správy Hlavnej správy Pohraničnej stráže a Ochrany štátnych hraníc. Pomocou rekonštrukcie a analýzy personálnych spisov a ďalších archívnych dokumentov sa Ústavu pamäti národa podarilo identifikovať príslušníkov spravodajského oddelenia a spravodajských skupín, ktorých hlavnou úlohou bolo zhromažďovať a vyhodnocovať informácie o osobách plánujúcich útek do zahraničia. V prípade potvrdenia získaných informácií v úzkej spolupráci s ŠtB a ďalšími štátnymi orgánmi pristúpili k represívnym opatreniam, ktoré mali sledovaným osobám zabrániť v opustení republiky. Príslušníci Spravodajského oddelenia 11. brigády Pohraničnej stráže sa tak významnou mierou podieľali na udržiavaní totalitného režimu, ktorý porušoval základné ľudské práva obyvateľov Československa v období normalizácie.
23.06.2009
V stredu 24. júna 2009 sa na Gymnáziu Ľ. Štúra vo Zvolen uskutoční posledná z prezentácii projektu, ktorý ÚPN realizuje v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska. Popri prednáške autora a gestora projektu Františka Neupauera z ÚPN odznejú aj prezentácie predsedu KPVS Antona Srholca, pani Ničovej z KPVS a historikov ÚPN Michala Babála a Lenky Kádarovej.
12.06.2009
Ústav pamäti národa v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska a Hanns Seidel Stiftung eV. Vás pozývajú na seminár
PRENASLEDOVANIE CIRKVI V 80-TYCH ROKOCH 20. STOROČIA,
ktorý sa uskutoční v dňoch 26. a 27. júna 2009 v koncertnej sále Galérie umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi.
12.06.2009
Pri príležitosti 20. výročia pádu železnej opony Vás pozývame na slávnostné podujatia, ktoré v dňoch 19. - 21. júna 2009 na Námestí SNP v Bratislave usporiada Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko v SR. V rámci filmových projekcií budú predstavené aj ukážky z filmu Ústavu pamäti národa Sviečková manifestácia alebo Bratislavský veľký piatok.
08.06.2009 V Ý Z V A - podprahová zákazka s výzvou na predloženie ponuky Tlač publikácií a časopisov
08.06.2009
podprahová zákazka s výzvou na predloženie cenovej ponuky podľa § 99 zákona č. 25/2006 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov na dodanie tovaru a súvisiacich služieb „Tlač publikácií a časopisov“.
01.06.2009
Unikátny dokumentárny cyklus Českej televízie zachytáva prípravy a priebeh prvého „monsterprocesu“ zinscenovaného komunistickou stranou podľa sovietskeho vzoru v Československu.
Viac informácií: www.ceskatelevize.cz/procesh
28.05.2009
V rámci cyklu „Diskusné večery ÚPN“ sa v stredu 27. mája uskutočnila beseda venovaná prípravám Slovenského národného povstania. O povstaní, ktorého 65. výročie si pripomíname v tomto roku spolu hovorili - PhDr. Jozef Jablonický, DrSc., PaedDr. Ján Stanislav, CSc. z Múzea SNP v Banskej Bystrici a PhDr. Tomáš Klubert, PhD. z Ústavu pamäti národa.
06.05.2009
V utorok 5. mája sa v priestoroch v kníhkupectve Svet knihy v Bratislave uskutočnila prezentácia knihy Martina Lacka Dotyky s boľševizmom (Dokumenty spravodajstva slovenskej armády 1940 -1941). Publikácia Martina Lacka sa venuje otázke vnímania stalinského teroru slovenskou spoločnosťou na základe poznatkov získaných od utečencov, ktorí sa po obsadení východnej časti vtedajšieho Poľska dostali na Slovensko a skúseností slovenských vojakov - účastníkov ťaženia proti ZSSR. Záštitu nad podujatím prevzal poslanec NR SR Pavol Hrušovský.
04.05.2009
V dňoch 5.- 7. mája 2009 pracovníci ÚPN navštívia školy v Košiciach a v Prešove. Piati pracovníci ÚPN majú pripravené odborné prednášky, diskusie a premietanie filmov na školách, ktoré prejavili záujem o takúto činnosť v rámci projektu „Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom v rokoch 1945 - 1967".
04.05.2009
Ústav pamäti národa Vás pozýva na premietanie filmov „Rusíni vo filmovom dokumente“, ktoré sa uskutoční vo štvrtok 7. mája o 17.00 hod. v budove Doprastavu na Košickej ulici č. 52 v Bratislave. Prezentované budú filmy Božena a jej deti a Vasiľ Hopko, blahoslavený Rusín. Po projekcii bude nasledovať beseda s autormi.
30.04.2009
Ústav pamäti národa Vás v spolupráci s Veľvyslanectvom Českej republiky v SR a Kruhom priateľov českej kultúry pozýva na prehliadku dokumentárnych filmov Kristíny Vlachovej, ktorá sa uskutoční v kine Mladosť na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave v utorok 5. mája 2009 v čase od 13.30 do 17.30 hod.
30.04.2009
Minister spravodlivosti Štefan Harabin dnes za člena Dozornej rady Ústavu pamäti národa vymenoval Michala Krála. Dozorná rada ÚPN má troch členov. V stredu 22. apríla poslanci Národnej rady Slovenskej republiky zvolili za členov Dozornej rady Ústavu pamäti národa Juraja Hamuľáka (nominant klubu poslancov Smer–SD) a Ladislava Bukovszkého (nominant klubu poslancov SMK).
30.04.2009
V rámci cyklu „Diskusné večery ÚPN“ sa 29. apríla uskutočnila beseda venovaná tzv. riadenej demokracii. O tejto zaujímavej téme spolu diskutovali - Doc. František Vnuk, PhDr. Marek Syrný, PhD. z Múzea SNP a PhDr. Tomáš Klubert, PhD. z Ústavu pamäti národa.
24.04.2009
Vo štvrtok 23. apríla 2009 Ústav pamäti národa navštívil komisár EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež Ján Figeľ. V mene ÚPN ho privítal predseda Správnej rady ÚPN Ivan A. Petranský.