Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Archív aktualít

21.02.2017

Získavanie informácií o činnosti komunistickej strany, ktoré by pomohli odhaliť skutočné ciele vládnucej KSČ, aj pomoc s útekmi za Železnú oponu - to bola práca takzvanej Bielej légie na prelome 40. a 50. rokov. Hnutie okrem toho pripravovalo rozhlasové vysielanie, ktoré malo informovať o komunistickom terore. Traja členovia tohto podzemného antikomunistického kresťanského hnutia boli v jednom z veľkých politických procesov odsúdení na trest smrti. Albert Púčik, Anton Tunega a Eduard Tesár boli popravení 20. februára 1951.

21.02.2017

Štátni zástupcovia poľského Inštitútu národnej pamäti (IPN) - Hlavnej komisie pre stíhanie zločinov proti poľskému národu - začali trestné konanie v prípadoch poľských utečencov zabitých vysokým napätím na československej Železnej opone počas komunizmu. Hlavná žijúca zodpovedná osoba je niekdajší minister vnútra, člen politbyra a československý premiér Lubomír Štrougal (*1924). Prípady boli IPN predstavené Platformou európskej pamäti a svedomia v rámci projektu Justice 2.0, ktorého cieľom je dosiahnuť spravodlivosť za medzinárodné zločiny komunizmu.

20.02.2017

Ústav pamäti národa, Konfederácia politických väzňov Slovenska a Saleziáni don Bosca pozývajú verejnosť na spomienkové stretnutie pri príležitosti 65. výročia monsterprocesu Titus Zeman a spol. Podujatie sa uskutoční dňa 22. februára 2017. Začne sa o 15,30 hodine pred budovou Krajského súdu (Justičným palácom). Účastníci stretnutia sa presunú ku kostolu saleziánov na Miletičovej ulici a o 16.30 zaznie modlitba pri pamätnej tabuli Titusa Zemana. Po tejto pietnej slávnosti premietnu v sále pod kostolom na Miletičovej ulici film "Prešiel som hranicu". Podujatie ukončia sv. omšou v kostole Márie Pomocnice.

17.02.2017

Ústav pamäti národa spolu s Nadáciou Antona Tunegu organizujú pietnu spomienku pri príležitosti 66. rokov od popravy Antona Tunegu, Alberta Púčika a Eduarda Tesára. Traja mladí študenti boli vo vykonštruovanom súdnom procese odsúdení na trest smrti komunistickým tribunálom. ÚPN pozýva uctiť si pamiatku mladých Slovákov, ktorí obetovali svoj život za kresťanskú vieru a demokraciu.

16.02.2017

Článok uverejnený na internetovej stránke pluska.sk s názvom „Babiš versus ÚPN: Právnické firmy zinkasovali za služby pre štátny ústav 170-tisíc eur!" považujeme za tendenčný a zavádzajúci. Ide o zjavne manipulatívny krok, ktorého cieľom je účelovo skresliť skutočnosti a vytvoriť fikciu o tom, že poskytovanie právnych služieb pre Ústav pamäti národa externou advokátskou kanceláriou bolo nehospodárne. Ohradzujeme sa voči praktikám zavádzania a cieleného obviňovania a považujeme za dôležité vniesť do týchto vyjadrení objektivitu a najmä fakty.


15.02.2017

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu ZAHRANIČNÉ SLOBODNÉ VYSIELANIE DO ČESKOSLOVENSKA.

Hostia:
Dr. phil. Beáta Katrebová-Blehová, PhD. (Historický odbor Matice slovenskej)
Mgr. Pavol Jakubčin, PhD. (Ústav pamäti národa)

09.02.2017

Ústav pamäti národa napĺňajúc svoje zákonné poslanie (podľa Zákona č. 553/2002 Z. z. v znení platných predpisov) zverejnil na tlačovej konferencii dňa 9. februára 2017 o 10.00 hodine a taktiež na svojej webovej stránke podrobnú rekonštrukciu personálneho obsadenia a organizačnej štruktúry Správy ŠtB Bratislava, súčasť Krajskej správy ZNB Bratislava, v rokoch 1975 až 1989. V zdokumentovanom období bol od 1. 1. 1976 názov tejto štruktúry zmenený na Správu ZNB hlavného mesta Bratislavy a Západoslovenského kraja Správa ŠtB (ďalej len skrátene ako Správa ŠtB Bratislava).

03.02.2017

Prezident Andrej Kiska a predseda parlamentu Andrej Danko vystúpili na oceňovaní Spravodlivých medzi národmi, teda ľudí, ktorí počas holokaustu pomáhali prenasledovaným Židom. Vyzdvihli obetavosť ocenených a zároveň sa postavili proti extrémizmu, ktorý sa v súčasnosti v spoločnosti rozširuje.

03.02.2017

Sviečková manifestácia, zatvorené hranice a pád Železnej opony, udalosti roku 1938 predchádzajúce vypuknutiu vojny či koniec prvej svetovej vojny - to sú udalosti, ktoré by si Rakúšania a Slováci v budúcnosti mohli spoločne pripomínať. O vzájomnej spolupráci diskutovali v Ústave pamäti národa predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák a rakúsky veľvyslanec na Slovensku Helfried Carl.

02.02.2017

„Keby sme postupovali podľa predpisov, nikdy by sme nešli do blízkosti reaktora. Ale bola to morálna povinnosť – naša povinnosť. Boli sme ako kamikadze." (Anatolij A. Zacharov, jeden z hasičov)

02.02.2017

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 26. januára 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Charta 77 a Slovensko. Diskutovali prof. PhDr. Miroslav Kusý, CSc. (signatár Charty 77), Dr. Łukasz Kamiński (Wroclawska univerzita) a Mgr. Peter Jašek, PhD. (Ústav pamäti národa). Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

31.01.2017

V týchto dňoch vyšlo nové číslo časopisu ÚPN, Pamäť národa. Prináša štúdiu Pavla Makynu „Augustín Morávek - karieristický úradník s diktátorskou právomocou" a informuje o vzostupe a páde jedného z hlavných strojcov arizácie počas slovenského štátu v období rokov 1940 až 1942. Druhú štúdiu s názvom „Perzekúcia bývalých sociálnych demokratov. Prípad Antona Tomečka" pripravil Branislav Kinčok.

30.01.2017

Ústav pamäti národa sa v novembri minulého roku stal riadnym členom Platformy európskej pamäte a svedomia (PEPS). Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák sa stretol s výkonnou riaditeľkou Platformy Neelou Winkelmann, aby prediskutovali možnosti spolupráce na konkrétnych projektoch. Dohodli sa na vydaní čítanky dejín totalitných režimov, ktorú ÚPN plánuje preložiť do slovenčiny.

30.01.2017

Predseda Etickej komisie Českej republiky Jiří Kaucký pozval predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka na slávnostný akt odovzdávania osvedčení účastníkom odboja a odporu proti komunizmu. Na podujatí, ktoré sa konalo 24. januára v Prahe na Úrade vlády, ocenila Etická komisia sedem osobností za aktívny odpor proti komunistickému režimu.

27.01.2017

Nacistické prenasledovanie a vyvražďovanie židovského obyvateľstva si vyžiadalo šesť miliónov ľudských životov. Každoročne si tieto obete holokaustu pripomíname 27. januára, teda v deň oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz.

27.01.2017

Ústav pamäti národa spolu s dvomi desiatkami vedeckých, kultúrnych a akademických inštitúcií spolupracuje na projekte Filozofickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe. Cieľom projektu je prostredníctvom bádateľskej súťaže osloviť mladých bádateľov rôzneho zamerania, predovšetkým však študentov humanitných, pedagogických a sociálnych vied, ako aj umeleckých odborov, vo veku 18 až 30 rokov.

24.01.2017

148 obyvateľov obcí Kľak a Ostrý Grúň, najmä ženy, detí a starých ľudí popravili nacisti počas takzvanej Krvavej nedele, teda 21. januára 1945. Počas stretnutia, ktoré pripomínalo 72. výročie tejto udalosti, kritizoval premiér Robert Fico šírenie sympatií s fašizmom v dnešnej spoločnosti. Vyzdvihol aj snahu udržiavať historickú pamäť.

24.01.2017

Vo veku 93 rokov zomrela v piatok v nemocnici v Pardubiciach dlhoročná predsedníčka Konfederácie politických väzňov (KPV) v Českej republike Nadežda Kavalírová.

20.01.2017

Zástupcovia partnerských inštitúcii odovzdali cenu Martinovi Janecovi. Na pôde Ústavu pamäti národa český Ústav pro studium totalitních režimů ocenil hrdinu odboja.

19.01.2017

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu CHARTA 77 A SLOVENSKO.

Hostia:
prof. PhDr. Miroslav Kusý, CSc. (signatár Charty 77)
Dr. Łukasz Kamiński (Wroclawska univerzita)
Mgr. Peter Jašek, PhD. (Ústav pamäti národa)