Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Výstavy ÚPN

Tábory nútenej práce

Výstava Ústavu pamäti národa o táboroch nútenej práce predstavuje verejnosti fenomén pracovných táborov ako špecifickej formy mimosúdnej perzekúcie politicky nepohodlných občanov v období vlády nedemokratických režimov.

20 rokov činnosti Ústavu pamäti národa

Pri príležitosti 20 rokov od začatia aktivít Ústavu pamäti národa, v máji 2023, pripravili jeho pracovníci pre širokú verejnosť tematickú výstavu, ktorá na 20 paneloch zachytáva rozsiahle aktivity tejto mladej pamäťovej inštitúcie.

Protikomunistický odboj na Slovensku

Jedným z historických fenoménov, ktorým Ústav pamäti národa venuje systematickú pozornosť, je téma protikomunistického odboja na Slovensku po druhej svetovej vojne. S cieľom priblížiť verejnosti túto tému pripravil Ústav pamäti národa v spolupráci s Paneurópskou vysokou školou už v roku 2012 výstavu o protikomunistickom odboji, ktorá bola v roku 2023 redizajnovaná do novej podoby.

Obete komunistického režimu na Slovensku

24. jún je v kalendári pamätným dňom Slovenskej republiky – dňom pamiatky obetí komunistického režimu. Ústav pamäti národa pripravil v roku 2022 pri príležitosti tohto pamätného dňa panelovú výstavu, ktorá záujemcom približuje pohľad na nevinné obete komunistického režimu, ktorý v našich končinách vládol viac ako 40 rokov.

Uzákonené bezprávie

Výstava Ústavu pamäti národa na 12 paneloch zachytáva nielen genézu prípravy a samotné vydanie tohto vládneho nariadenia, ale v širšom kontexte aj jeho dôsledky na židovskú komunistu na Slovensku až po tragické vyústenie protižidovských opatrení – deportácií Židov do nacistických vyhladzovacích táborov.

November 89

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravil Ústav pamäti národa v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom tematickú výstavu zachytávajúcu udalosti Nežnej revolúcie nielen na úrovni politických udalostí v hlavných mestách bývalého Československa (Praha a Bratislava), ale aj na ich reflexiu v najväčších mestách súčasného Trnavského samosprávneho kraja.

Vtedy na východe, vtedy na západe

Nežná revolúcia bola udalosťou, ktorá v novembri 1989 zasiahla celé Slovenska. V jeho jednotlivých častiach však mala svoje špecifiká, na ktoré poukazuje výstava Ústavu pamäti národa pripravená v spolupráci s občianskou iniciatívou November 1989 pri príležitosti 30. výročia pádu komunistického režimu v bývalom Československu.

Chceme slobodu!

Výstava na jedenástich paneloch zachytáva dramatické udalosti spojené s pádom komunistického režimu na Slovensku (v Československu) koncom roku 1989.

August 1968. Nádeje a vytriezvenia

Tematická výstava Ústavu pamäti národa August 1968. Nádeje a vytriezvenia prináša záujemcom komplexný pohľad na príčiny, priebeh a dôsledky invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968.

Sviečková manifestácia 25. marca 1988

Ide o prvú výstavu, ktorá sa venuje problematike Sviečkovej manifestácie komplexne. Výstava zachytáva nielen priebeh manifestácie a brutálny zásah bezpečnostných síl, ale aj širší dobovo-spoločenský kontext, v ktorom sa konala. Približuje spoločensko-politické pomery v Československu v druhej polovici 80. rokov aj perzekúcie, ktorými komunistický režim prenasledoval katolícku cirkev.

Prísne tajné!

Štátna bezpečnosť je dodnes zahalená rúškom tajomstva. Prispela k tomu vysoká miera utajenia jej činnosti, ale aj rozsiahla skartácia tisícok strán dokumentov. V spoločnosti koluje množstvo legiend a falošných predstáv. Výstava, ktorú pripravil Ústav pamäti národa si aj preto kladie za cieľ priblížiť verejnosti pôsobenie tohto represívneho mocenského nástroja Komunistickej strany Československa.