Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Archív aktualít

08.08.2017

12. augusta 2017 sa v zdevastovanom kláštore františkánov v Kremnici uskutoční Deň otvorených dverí. Podujatie organizačne zastrešujú Farnosť Kremnica a spoločenstvo Oprav, František, môj dom. Partnerom podujatia je aj Ústav pamäti národa. Historik a riaditeľ sekcie vedeckého výskumu František Neupauer pripravil na podujatie prednášku o zatváraní kláštorov, tajnej akcii Štátnej bezpečnosti Akcia K a osobnostiach, ktoré vzdorovali komunistickému režimu.

02.08.2017

Diskriminácia a oddeľovanie od spoločnosti, vraždenie a vyhladzovanie v koncentračných táboroch – to všetko sa spája s rómskym holokaustom v období druhej svetovej vojny. Celkový počet obetí pokusu nacistického Nemecka a jeho spojencov vyhladiť Rómov v Európe podľa rasových norimberských zákonov nie je dodnes známy, ale hovorí sa až o počte 500-tisíc zavraždených. Takmer celú rómsku populáciu vyvraždili v Chorvátsku, Luxembursku, Estónsku alebo Holandsku.

31.07.2017

Bádatelia Platformy európskej pamäti a svedomia dohľadali hroby už šiestich z celkom trinástich identifikovaných poľských obetí, ktoré zahynuli po zásahu elektrickým prúdom na československej Železnej opone a za ktorých smrť zodpovedá predovšetkým vtedajší minister vnútra, neskorší člen politbyra a komunistický premiér Lubomír Štrougal. Poľský Inštitút národnej pamäti, ktorý na základe podnetu Platformy tohto roku vo februári zahájil v tejto veci trestné konanie, už minulý mesiac oznámil, že má záujem pozostatky svojich občanov exhumovať.

13.07.2017

Odišiel František Belica, ktorý od mladosti čelil komunistickému vypočúvaniu a prenasledovaniu, 31 mesiacov strávil v pomocných technických práporoch a musel bojovať, aby mohol študovať, keďže miestni funkcionári sa mu to snažili znemožniť. Počas normalizácie prišiel o miesto učiteľa a nikde ho nechceli zamestnať, až sa mu podarilo nájsť si prácu na roľníckom družstve. V roku 1990 bol plne rehabilitovaný. Za jeho celoživotné postoje a zásluhy ho Ústav pamäti národa ocenil ďakovným listom a pamätnou medailou.

07.07.2017

„ÚPN nemá byť sudcom minulosti, ale rozhodne má byť advokátom nespravodlivo prenasledovaných. V roku 2016 sa ÚPN zodpovedne zhostil tejto úlohy.“
Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák dňa 21. júna 2017 predložil do pléna Národnej rady SR výročnú správu Ústavu pamäti národa za rok 2016.

06.07.2017

29. júna sa vo Varšave uskutočnila návšteva predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka v Inštitúte pamäti národa (IPN). Prijatia u prezidenta IPN Jaroslava Szareka sa zúčastnil aj jeho zástupca Mateusz Spytma a ďalší predstavitelia IPN. Poľskí hostitelia boli dobre informovaní o prebiehajúcom procese novely zákona o pamäti národa a zaujímali sa o aktuálny vývoj v tejto záležitosti. Potvrdili, že pozitívne hodnotia spoluprácu s ÚPN, a súčasne navrhovanú novelu vnímajú kriticky ako prvok, ktorý by znamenal krok späť. Zástupcovia inštitúcií hovorili aj o ďalšej spolupráci počas Festivalu slobody a pri vyšetrovaní smrti poľských občanov na československej časti Železnej opony.

04.07.2017

V čase 1.7.2017 - 31.8.2017 bude študovňa Archívu ÚPN z technických príčin otvorená len v dňoch 24.7. - 3.8.2017, 8:00-13:00.

03.07.2017

Konfederácia politických väzňov Slovenska a obec Smolník 18. júna slávnostne odhalili pamätnú tabuľu občanom Smolníka, ktorí boli v dobe komunistického režimu odvlečení do gulagov, nespravodlivo odsúdení, väznení, povolaní do pomocných technických práporov a táborov nútených prác. Podujatie sa konalo v rámci XVII. ročníka spomienkového stretnutia Spiš Františka Javorského.

29.06.2017

Takmer tridsať pracovníkov Ústavu pamäti národa absolvovalo 12. a 13. júna pracovno-poznávaciu cestu, ktorej hlavným cieľom bola návšteva múzea v bývalom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Niekoľkí z účastníkov navštívili aj výstavu diel niekdajšie väzňa koncentračných táborov Mariana Kołodzieja a múzeum v bývalej fabrike Oskara Schindlera.

29.06.2017

V Bruseli sa v dňoch 6. až 8. júna konalo už šieste sympózium organizované Európskou sieťou pamäť a solidarita (ENRS), tento krát venované – žiaľ, aj dnes stále aktuálnej – téme násilia. Vystúpilo na ňom mnoho erudovaných odborníkov, ktorí z rôznych strán rozoberali korene a príčiny tohto javu, ktorý ako čierny tieň sprevádza prakticky celú históriu ľudstva.

29.06.2017

Teodor Hlaváč, vzácny svedok obdobia neslobody, ktorý prežil likvidáciu kláštorov komunistickým režimom počas takzvanej Barbarskej noci, zomrel 21. júna. Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák vo svojom mene aj v mene Ústavu pamäti národa vyjadruje hlboký zármutok nad jeho odchodom. Principiálne postoje, zápas o slobodu, pravdu a spravodlivosť, ktorý viedol Teodor Hlaváč, sú inšpiratívne aj pre túto dobu. Svedectvo a spomienky, ktoré Teodor Hlaváč vyrozprával pracovníkom Ústavu pamäti národa, sa stanú neoddeliteľnou súčasťou pamäti národa.

26.06.2017

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 22. júna 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Slováci a Česi v západnom vojenskom odboji 1939 - 1945. Diskutovali Wojtek Matusiak (Historická nadácia poľského letectva), Jiří Plachý (VHÚ Praha) a Tomáš Klubert (ÚPN). Diskusiu moderoval Peter Jašek (ÚPN). Pozrite si videozáznam.

23.06.2017

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 25. mája 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Amnestia v roku 1960. Diskutovali Mgr. Lenka Bernátová, PhD. (ÚPN), PhDr. Jaroslav Rokoský, Ph.D. (ÚSTR Praha, ÚJEP Ústí nad Labem) a Mgr. Branislav Kinčok (ÚPN). Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

22.06.2017

Mnohí kňazi, rehoľníci, roľníci, živnostníci, prepustení politickí väzni a ďalší ľudia, ktorých komunistický režim označil za politicky nespoľahlivých, sa v 50. rokoch ocitli s čiernymi výložkami na mundúroch v pomocných technických práporoch (PTP) československej armády. Boli nútení robiť ťažké manuálne práce v baniach, lomoch alebo na stavbách. Ich pamiatku si v jednom z PTP táborov, v pevnosti v Komárne uctila aj Konfederácia politických väzňov Slovenska. Úctu príslušníkom PTP na spomienke prejavil aj predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.

22.06.2017

Educafe a Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Múdre utorky srdečne pozývajú na prednášku Politický proces s tzv. buržoáznymi nacionalistami. Gustáv Husák a spol.
Tému priblíži pracovník Sekcie vedeckého výskumu ÚPN Mgr. Branislav Kinčok.

Podujatie sa uskutoční 27. júna 2017 o 19.00 hod v EduCafe, Robotnícka 5, Bratislava. Miesto si záujemcovia môžu dopredu rezervovať na www.educafe.sk. Vstupné, ktoré je určené na podporu vzdelávacích aktivít EduCafe, je päť eur.

21.06.2017

O skúsenostiach s reflexiou totalitnej minulosti hovorili v Prahe dňa 16. júna na konferencii v Senáte Parlamentu Českej republiky zástupcovia stredoeurópskych pamäťových inštitúcií. S prejavom vystúpil aj predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.

16.06.2017

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu SLOVÁCI A ČESI V ZÁPADNOM VOJENSKOM ODBOJI 1939 – 1945.

Hostia:
Wojtek Matusiak (Historická nadácia poľského letectva), Jiří Plachý (VHÚ Praha) a Tomáš Klubert (ÚPN).

16.06.2017

15. júna uplynulo jedenásť rokov od tragickej smrti zakladateľa Ústavu pamäti národa Jána Langoša. Pracovníci Ústavu si pamiatku tohto bojovníka za slobodu a demokraciu uctili pri jeho pamätníku na námestí Slovenského národného povstania v Bratislave. Ján Langoš sa počas komunistického režimu angažoval v disidentskom hnutí a podieľal sa na tvorbe samizdatových časopisov.

14.06.2017

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 20. apríla 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Proces s Dr. Jozefom Tisom - polemiky po 70. rokoch. Diskutovali PhDr. Ivan Kamenec, CSc. (Historický ústav SAV), JUDr. Michal Malatinský, PhD. (právny historik) a Mgr. Ondrej Podolec, PhD. (ÚPN). Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

09.06.2017

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani oficiálne zaštítil súťaž na pamätník obetiam totalitarianizmu 20. storočia v Bruseli, ktorú organizuje Platforma európskej pamäti a svedomia. Umelci a architekti sú pozvaní, aby svoj záujem zúčastniť sa vyjadrili do 15. júna 2017. Platforma spustila oficiálnu stránku súťaže, www.memorialbrussels.eu.