Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Archív aktualít

23.06.2017

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 25. mája 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Amnestia v roku 1960. Diskutovali Mgr. Lenka Bernátová, PhD. (ÚPN), PhDr. Jaroslav Rokoský, Ph.D. (ÚSTR Praha, ÚJEP Ústí nad Labem) a Mgr. Branislav Kinčok (ÚPN). Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

22.06.2017

Mnohí kňazi, rehoľníci, roľníci, živnostníci, prepustení politickí väzni a ďalší ľudia, ktorých komunistický režim označil za politicky nespoľahlivých, sa v 50. rokoch ocitli s čiernymi výložkami na mundúroch v pomocných technických práporoch (PTP) československej armády. Boli nútení robiť ťažké manuálne práce v baniach, lomoch alebo na stavbách. Ich pamiatku si v jednom z PTP táborov, v pevnosti v Komárne uctila aj Konfederácia politických väzňov Slovenska. Úctu príslušníkom PTP na spomienke prejavil aj predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.

22.06.2017

Educafe a Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Múdre utorky srdečne pozývajú na prednášku Politický proces s tzv. buržoáznymi nacionalistami. Gustáv Husák a spol.
Tému priblíži pracovník Sekcie vedeckého výskumu ÚPN Mgr. Branislav Kinčok.

Podujatie sa uskutoční 27. júna 2017 o 19.00 hod v EduCafe, Robotnícka 5, Bratislava. Miesto si záujemcovia môžu dopredu rezervovať na www.educafe.sk. Vstupné, ktoré je určené na podporu vzdelávacích aktivít EduCafe, je päť eur.

21.06.2017

O skúsenostiach s reflexiou totalitnej minulosti hovorili v Prahe dňa 16. júna na konferencii v Senáte Parlamentu Českej republiky zástupcovia stredoeurópskych pamäťových inštitúcií. S prejavom vystúpil aj predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.

16.06.2017

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu SLOVÁCI A ČESI V ZÁPADNOM VOJENSKOM ODBOJI 1939 – 1945.

Hostia:
Wojtek Matusiak (Historická nadácia poľského letectva), Jiří Plachý (VHÚ Praha) a Tomáš Klubert (ÚPN).

16.06.2017

15. júna uplynulo jedenásť rokov od tragickej smrti zakladateľa Ústavu pamäti národa Jána Langoša. Pracovníci Ústavu si pamiatku tohto bojovníka za slobodu a demokraciu uctili pri jeho pamätníku na námestí Slovenského národného povstania v Bratislave. Ján Langoš sa počas komunistického režimu angažoval v disidentskom hnutí a podieľal sa na tvorbe samizdatových časopisov.

14.06.2017

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 20. apríla 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Proces s Dr. Jozefom Tisom - polemiky po 70. rokoch. Diskutovali PhDr. Ivan Kamenec, CSc. (Historický ústav SAV), JUDr. Michal Malatinský, PhD. (právny historik) a Mgr. Ondrej Podolec, PhD. (ÚPN). Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

09.06.2017

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani oficiálne zaštítil súťaž na pamätník obetiam totalitarianizmu 20. storočia v Bruseli, ktorú organizuje Platforma európskej pamäti a svedomia. Umelci a architekti sú pozvaní, aby svoj záujem zúčastniť sa vyjadrili do 15. júna 2017. Platforma spustila oficiálnu stránku súťaže, www.memorialbrussels.eu.

09.06.2017

Ústav pamäti národa v spolupráci so svojími partnermi pripravuje medzinárodnú vedeckú konferenciu s názvom Bratislava/nahlas. Ochranárske hnutie v zápase s komunistickým režimom. Podujatie sa bude konať pri príležitosti 30. výročia vydania publikácie Bratislava/nahlas, ktorá predstavovala unikátnu kritiku komunistického režimu a jeho spôsobu vlády na konkrétnom príklade mesta Bratislava, a zároveň znamenala vrchol aktivít ochranárskeho hnutia. Vo svojej dobe bola táto publikácia označovaná za slovenskú Chartu 77.

08.06.2017

Ústav pamäti národa po predložení návrhu novely Zákona o Ústave pamäti národa (ÚPN) z dielne koaličných poslancov pristúpil k podrobnej analýze predkladaného návrhu a zistil, že navrhovaná novela ohrozuje činnosť, ako aj samotnú existenciu ÚPN.

08.06.2017

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu ODKRÝVANIE – JÁN LANGOŠ AKO STRÁŽCA NAŠEJ PAMÄTI.

Hostia:
Nina Kurz (dcéra Jána Langoša), Peter Tatár (člen VPN a DS) a Patrik Dubovský (pracovník ÚPN).

06.06.2017

Nový film o živote a vzostupe Reinharda Heydricha a atentáte na tohto vysokopostaveného nacistu príde do slovenských kín 15. júna. Medzi partnerov uvedenia snímky Heydrich: Muž so železným srdcom na Slovensku patrí Ústav pamäti národa.

06.06.2017

Film Junáci z prachu z produkcie Ústavu pamäti národa si budú môcť pozrieť aj diváci v americkom New Yorku. Premietať sa bude v stredu 7. júna v Bohemian National Hall. Společnost pro vědy a umění (SVU, Czechoslovak Society of Arts & Sciences) premietanie organizuje v spolupráci s Ústavom pamäti národa a generálnym konzulátom Slovenskej republiky v New Yorku.

02.06.2017

Dňa 2. júna 2017 prijal predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák čínskeho emeritného biskupa, kardinála Jozefa Zena SDB. Kardinál si už na chodbách ÚPN prezrel výstavu týkajúcu sa invázie z roku 1968. Zaujímal sa o situácii v Československu v rokoch neslobody a následne priblížil komunistický režim v Číne.

01.06.2017

Príbehy ľudí, ktorí na vlastnej koži prežili zápas s totalitným režimom, priblížil poslucháčom počas diskusného večera s názvom Nespravodlivo stíhaní riaditeľ sekcie vedeckého výskumu Ústavu pamäti národa František Neupauer.

31.05.2017

Ústav pamäti národa v novele zákona vidí zúženie spektra činnosti ÚPN, medzi ktoré patria vzdelávacie a informačné činnosti, likvidáciu úsilia o zriadenie Múzea komunizmu, zbavenie nároku na vlastnú budovu a taktiež obmedzenie činností pri odhaľovaní zločinov dvoch totalitných režimov.

30.05.2017

V nedeľu 21. mája sa v Sabinove konala kajúca tryzna pri príležitosti 75. výročia deportácie židovských obyvateľov z tohto mesta.

25.05.2017

Educafe a Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Múdre utorky srdečne pozývajú na prednášku Nespravodlivo stíhaní (Titus Zeman, Silvester Krčméry, Anton Srholec a i.). Tému priblíži riaditeľ Sekcie vedeckého výskumu ÚPN Mgr. František Neupauer, PhD..
Prednáška sa bude konať 30. mája v Educafe na Robotníckej ulici 5 v Bratislave o 19:00. Miesto si záujemcovia môžu dopredu rezervovať na www.educafe.sk. Vstupné, ktoré je určené na podporu vzdelávacích aktivít, je päť eur.

23.05.2017

Dní otvorených dverí ÚPN pokračovali v utorok 23. mája exkurziami v Archíve Ústavu pamäti národa. Študenti aj ďalší návštevníci mohli bližšie spoznať prácu archivárov, vidieť autentické materiály vytvorené za komunizmu Štátnou bezpečnosťou alebo si vypočuť prednášku o Železnej opone.

22.05.2017

Študenti počas prvého dňa podujatia Dni otvorených dverí videli v Dome kultúry Zrkadlový háj v Petržalke film Bež, chlapče, bež o židovskom chlapcovi, ktorý sa ukrýva pred nacistickým prenasledovaním v lesoch, hľadá pomoc u poľských obyvateľov a snaží sa prežiť vojnu.