Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Festival slobody pokračuje nielen v Bratislave, ale aj v regiónoch

Festival slobody sa tento rok opäť rozširuje aj do regiónov a ponúka premietania filmov, diskusie či výstavu. Dobrovoľníci v spolupráci s Ústavom pamäti národa pripravili program v Bardejove (16.-17.11.), Brezne (16.-17.11.), Nemšovej (18.11.), Šintave (24.11.), Šuranoch (13.-15.11.) a v Trnave (13.-17.11.).

V pondelok 13. novembra sa začal program Festivalu slobody v Šuranoch prednáškou, diskusiou a interaktívnym testom na gymnázium. Pokračoval v utorok blokom zameraným na výklad ikonotextu Petra Sísa Múr a na to, aké bolo vyrastať za Železnou oponou. V stredu a vo štvrtok sa podujatie presunie do šurianskej Synagógy. Naplánovaná je diskusia o cenzúre v slovenskej literatúre, premietanie dokumentárneho filmu Stopy v snehu o pašovaní náboženskej literatúry do Československa za komunizmu (15. november) a tiež hraného filmu Úkryt v ZOO (16. november).

Festival slobody v Trnave sa tiež začal už v pondelok. Trnavskí študenti pripravili program na každý deň týždňa: Začali projekciou historických fotografií a premietaním niekoľkých dokumentárnych filmov, v utorok pokračujú otvorením výstavy Humans of Trnava a čítaním poézie z čias neslobody. Na stredu pripravujú organizátori v Trnave diskusiu o potrebe angažovanosti mladých ľudí a premietanie filmu Úkryt v ZOO. Vznik odporu proti totalitnému režimu si Trnavčania pripomenú vo štvrtok podvečer a po debate na túto tému bude nasledovať aj diskusia o slobode slova na sociálnych sieťach. Na 17. novembra je pripravená diskusia s pamätníčkami holokaustu v Trnave a potom počúvanie hudby z obdobia neslobody.

Organizátori v Brezne pripravili na 16. novembra okrem besedy a premietania dokumentárnych filmov pre študentov aj večerný program pre verejnosť. Jeho súčasťou bude nielen filmy Úkryt v ZOO, ale aj diskusia o udalostiach Nežnej revolúcie v regióne a dokument Každý režim sa raz zmení, v ktorom študent Matej Šajgalík zachytáva revolučné dianie v Brezne,

Dvojdňovým programom sa do festivalu slobody zapojil aj Bardejov. Organizátori pripravujú na 16. novembra premietanie dokumentárnych filmov Stopy v snehu, Sviečková manifestácia a Jáchymovské peklo pre školy. Program druhého dňa je určený pre verejnosť: Návštevníci si môžu pozrieť niekoľko dokumentov, diskutovať o tom, ako slovenskú spoločnosť poznamenal socializmus a tiež vidieť film Úkryt v ZOO.

Festival slobody v Nemšovej sa bude konať v sobotu 18. novembra. Podujatie sa začne vystúpením speváčky a klaviristky Kristíny Prekopovej s autorskými piesňami s tematikou rasovej znášanlivosti a holokaustu z albumu Úsvit. Nasledovať bude premietanie dokumentov Tóny v tichu, Tiene barbarskej noci, Cesty nádeje, Stopy v snehu, Prežili sme gulag a Jáchymovské peklo a filmu Úkryt v ZOO.

Do projektu sa zapojí aj Šintava – organizátori pripravujú na 24. novembra premietanie filmu Úkryt v ZOO vo Farskom centre na Námestí S. Krčméryho a V. Jukla.

Vytlačiť