Logo

Do Festivalu slobody sa zapojila Univerzita Komenského

Festival slobody pokračoval v utorok 14. a v stredu 15. novembra na Univerzite Komenského v Bratislave.

Počas utorňajšieho podujatia Odvlečení do gulagov sa hovorilo o ľuďoch, ktorí boli po vojne odvlečení do sovietskych pracovných táborov. Po premietaní silného dokumentu Prežili sme gulag hovorili o tejto téme podpredseda Výboru pamäti národa Maďarska Áron Máthé, historik z Fórum inštitútu pre výskum menšín Zoltán Kőrös a Naďa Evansonová, ktorej otec bol odvlečený do gulagu.

Na Univerzite Komenského sa v stredu konala aj spomienka na pochod bratislavských študentov zo 16. novembra 1989. Uskutočnil sa tesne pred udalosťami v Prahe, ktoré spustili Nežnú revolúciu. V Súdnej sieni Karola Planka najskôr o novembrových udalostiach hovorili dnešným študentom priami účastníci pochodu. Keďže diskusia Občianska angažovanosť študentov vtedy a dnes mala presah aj do súčasnosti, medzi hosťami bol aj zástupca vysokoškolských študentov.

Po diskusii nasledovala spomienka na študentský pochod pri pamätnej tabuli, ktorá je umiestnená na fasáde Univerzity Komenského. Položením vencov tak vzdali úctu odvahe študentov zástupcovia univerzity, akademického senátu, mestskej časti Staré Mesto, Ústavu pamäti národa a študentov.

Program Festivalu slobody bude pokračovať Dňom zatvorených hraníc na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi 18. novembra. Počas podujatia, ktoré organizuje Bratislavský samosprávny kraj, bude cyklomost symbolicky uzatvorený, aby sa tak návštevníci a okoloidúci pripomenuli Železnú oponu. Okrem zábran bude na moste aj informačný plagát. Podvečer je naplánované čítanie mien obetí, ktoré prišli o život, keď sa snažili utiecť za slobodou, symbolické zbúranie Železnej opony a kladenie sviečok k pamätníku.

Premietanie dokumentu Prežili sme gulag z produkcie ÚPN.

Premietanie dokumentu Prežili sme gulag z produkcie ÚPN.

Diskusia počas podujatia Odvlečení do gulagov.

Výstava Maďari v sovietskych táboroch 1944 – 1956 vo foyer Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí.

Počas diskusie o študentskom pochode zo 16. novembra 1989 boli premietané aj autentické dobové zábery. V popredí diskutujúci: (zľava) podpredseda Akademického senátu UK za študentskú časť Róbert Zsembera, priami účastníci študentského pochodu zo 16. novembra Radoslav Števčík, Miroslav Kováčik a Patrik Dubovský.

Účastníci prednášky Občianska angažovanosť študentov vtedy a dnes.

Priami účastníci študentského pochodu Miroslav Kováčik a Patrik Dubovský (historik ÚPN).

Priama účastníčka študentského pochodu zo 16. novembra 1989.

Príhovor prorektora UK Vincenta Múcsku počas spomienky na študentský pochod.

Príhovor priameho účastníka študentského pochodu a starostu mestskej časti Staré Mesto Radoslava Števčíka.

Príhovor zástupcu ÚPN Jerguša Sivoša počas spomienky na študentský pochod.

Príhovor podpredsedu Akademického senátu UK za študentskú časť Róberta Zsemberu.

Zástupcovia študentského združenia Cultura Nostra.

Priami účastníci pochodu študentov zo 16. novembra 1989.

Pamätná tabuľa na pochod študentov zo 16. novembra 1989 na fasáde Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí.

Foto: Iva Durkáčová

Vytlačiť