Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Videozáznam z predstavenia knihy Kuriéri Božieho slova v Bratislave

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 5. októbra 2017 konala prezentácia knihy Kuriéri Božieho slova. Zostavovateľ Marian Szczepanowicz v publikácií prináša tému prenášania náboženskej literatúry cez poľskú hranicu počas rokov totality a tajných vysviacok v Poľsku, ako aj spomienky niektorých slovenských osobností na život v neslobode.

V úvode slovenského vydania napísala Františka Schreková odkaz kardinála Korca: "Kniha faktu poľského autora Mariana Szczepanowicza Kuriéri Božieho slova je dokumentom a svedectvom obetavej služby a spolupráce poľsko-slovenských a slovensko-poľských aktivistov v rokoch komunistického prenasledovania. Je pre nás veľmi potešujúcou správou, že kniha vychádza v slovenskom preklade... Mapujme odvážne aktivity Cirkvi a kresťanských spoločenstiev. Je našou povinnosťou zachovať ich pre budúcnosť."

Knihu z poľského originálu preložilo a vydalo Spoločenstvo Fatima s finančnou podporou Poľského veľvyslanectva, Poľského inštitútu a Ústavu pamäti národa.

Na predstavení knihy sa prítomným prihovorili Jacek Gajewski, riaditeľ Poľského inštitútu v Bratislav, Leszek Soczewica, veľvyslanec Poľskej republiky na Slovensku, Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup – metropolita. V nasledujúcej panelovej diskusii boli hosťami Vladimír Javorský (osobné svedectvo, spracovanie knihy), František Novajovský (Spoločenstvo Fatima, spracovanie knihy), Stanisław Ługowski (kňaz – osobné svedectvo) a Barbara Szczepanowicz (manželka nežijúceho autora). Diskusiu moderoval František Neupauer (ÚPN). Pozrite si videozáznam.

Vytlačiť