Logo

Začal sa VII. ročník Festivalu slobody

Prvé premietanie filmu Milada na Slovensku otvorilo v pondelok 6. novembra večer VII. ročník Festivalu slobody. Životopisná dráma zobrazuje príbeh českej diplomatky a političky Milady Horákovej, ktorú ako odbojárku najskôr väznili nacisti a po prevzatí moci komunistami bola odsúdená v politickom procese na trest smrti. Film sa organizátorom festivalu podarilo získať a premietať iba štyri dni po jeho svetovej premiére 2. novembra.

"Film Milada, ktorý sme vybrali na slávnostné otvorenie festivalu, je smutným mementom, čo dokáže spôsobiť totalitný režim postavený na nenávisti, a výzvou nedopustiť, aby sa podobné zločiny zopakovali," povedal riaditeľ Festivalu slobody Ján Mitáč. Práve na slobode stojí naša dnešná spoločnosť, preto si treba pripomínať, že nie je samozrejmosťou. "Zápas o ňu stál ťažké obete a spoločnosť, ktorá ju stratí, môže degenerovať do takých foriem, v ktorých sa zločiny proti nevinným ľuďom stávajú tragickou súčasťou života občanov."

Festival slobody sa koná každoročne v novembri, kedy si spoločnosť pripomína pád komunistického režimu. Súčasťou tohto pripomínania sú príbehy obetí totalít, ktoré trpeli v nacistických vyhladzovacích táboroch a sovietskych gulagoch, počas politických procesov alebo pre zastrašovanie a spoločenskú šikanu. Cieľom festivalu je sprostredkovať tieto príbehy, udalosti a ich dôsledky pre životy jednotlivcov a spoločnosti najmä mladším generáciám. To je možné aj vďaka generálnemu partnerovi podujatia Európskej sieti Pamäť a solidarita a hlavnému partnerovi Bratislavskému samosprávnemu kraju a 27 zamestnancom ÚPN, ktorí participovali na príprave a organizácii festivalu.

Už pred slávnostným otvorením festivalu mohli v pondelok dopoludnia bratislavskí stredoškoláci navštíviť prvý filmový blok s diskusiou. Podobné bloky pre študentov boli naplánované aj na utorok 7. novembra a stredu 8. novembra. V utorok a v stredu môže verejnosť navštíviť večerný program v kine Lumière zložený z dokumentárnych a hraných filmov. "V utorok filmy doplnia dve diskusie: Prvá bude s autorom filmu Posledná z prvého transportu Danielom Friedmannom a druhá s režisérom filmu Diera v hlave Robertom Kirchhoffom," približuje PR manažérka Festivalu slobody Andrea Púčiková.

Súčasťou programu v stredu bude aj Deň pre Poľsko, ktorý predstaví aktivity poľského Ústavu národnej pamäti. Dopoludnia sú naplánované dva workshopy: Prvý bude o vzdelávacích aktivitách a druhý o činnosti archívu IPN. Popoludní poľský prokurátor Wojciech Pardyak priblíži vyšetrovanie usmrtení poľských občanov na československo-rakúskej hranici. Nasledovať bude premietanie dokumentárneho filmu Poľsko hľadá svojich hrdinov a diskusia o tom, ako sa poľská spoločnosť vyrovnáva s totalitnou minulosťou.

Foto: Iva Durkáčová

Vytlačiť