Logo

Z činnosti

Učitelia premýšľali nad slovami „Obetovali najvzácnejšie“

Už ôsmy ročník vzdelávania učiteľov (nielen) dejepisu sa v Bratislave v Centre Salvator uskutočnil od 4. do 6. mája. Organizátorom podujatia, ktorého sa zúčastnili historici, didaktici a umelci je OZ Nenápadní hrdinovia, Ústav pamäti národa v spolupráci s Nadáciou Konrada Adenauera, Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety a ďalšími. Tento ročník sa niesol v znamení slov „Obetovali to najvzácnejšie".

Pietne podujatie pripomenulo 72. výročie konca druhej svetovej vojny

Pietne podujatie pri pamätníku Slavín pripomenulo 72. výročie konca druhej svetovej svetovej vojny, ktorá sa v Európe oficiálne skončila 8. mája 1945.

Diskusný večer v Banskej Bystrici 11. mája 2017 - Koniec druhej svetovej vojny na Slovensku

Ústav pamäti národa otvára cyklus diskusných večerov v Banskobystrickom kraji ako vklad do procesu vyrovnávania sa s totalitnými režimami na Slovensku. V máji bude témou diskusného večera koniec druhej svetovej vojny. Podujatie sa uskutoční 11. mája 2017 o 17:00 v zasadačke Múzea SNP na Kapitulskej 23 v Banskej Bystrici.
Hostia: PhDr. Stanislav Mičev, PhD. (riaditeľ Múzea SNP), PhDr. Pavel Mičianik, PhD., M. A. (Múzeum ozbrojených zložiek SR 1939 – 1945) a PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (ÚPN).

Podarilo sa získať skeny kartotečných lístkov s údajmi odvlečených do sovietskych táborov

Múzeum Slovenského národného povstania po ôsmich rokoch intenzívneho výskumu zavŕšilo projekt s názvom "Slováci v zajateckých táboroch NKVD v rokoch 1939 – 1956". Rovnako bol ukončený projekt Občianskeho združenia Krásny Spiš "Lepšie neskoro ako nikdy", ktorý prebiehal od roku 2015 súbežne s archívnym výskumom.

Pozvánka na Deň otvorených dverí Ústavu pamäti národa

Ústav pamäti národa dáva do pozornosti riaditeľov škôl možnosť účasti študentov a pedagógov na Dni otvorených dverí Ústavu pamäti národa, ktorý sa uskutoční v dňoch 22. až 26. mája 2017 (v čase ústnych maturitných skúšok) v Zrkadlovom háji v Petržalke ako aj v sídle Ústave pamäti národa v Bratislave.

Obetovali najvzácnejšie - konferencia pre učiteľov

Srdečne pozývame učiteľov nielen dejepisu na vedecko-didaktickú konferenciu venujúcu sa témam neslobody. Konferencia sa bude konať v dňoch 4.-6. mája 2017 v Bratislave (Centrum Salvator). Organizátorom podujatia, ktorého sa zúčastnia historici, didaktici a umelci je OZ Nenápadní hrdinovia, Ústav pamäti národa, Nadácia Konrada Adenauera, Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety a ďalší.

Vyšlo nové číslo časopisu Pamäť národa 1/2017

Prvé tohtoročné číslo časopisu Pamäť národa prináša štúdiu Ondreja Podolca, ktorá približuje vývoj trestného práva po roku 1948 z pohľadu zneužívania legislatívy na potláčanie ľudských a občianskych práv. Autori František Neupauer a Peter Jašek vo svojej štúdii poukazujú na to, ako československé štátne orgány po výbuchu v jadrovej elektrárni v Černobyli nedostatočne informovali obyvateľstvo a zľahčovali či zahmlievali situáciu.

Slávnostné odovzdávanie dekrétov veteránom protikomunistického odboja z Prešovského kraja

Vo štvrtok (27.4.2017) bolo v Prešove slávnostné odovzdávanie dekrétov veteránom a účastníkom protikomunistického odboja z Prešovského kraja. Podujatie už po dvadsiaty štvrtý raz organizoval Ústav pamäti národa a v Prešovskom kraji ho v spolupráci s VÚC pripravili už tretíkrát. Dekrét veterána alebo účastníka protikomunistického odboja udeľujú ľuďom, ktorí vo svojom živote príkladným spôsobom bránili, presadzovali či trpeli za hodnoty demokracie, vierovyznania, alebo z rôznych príčin boli prenasledovaní komunistickým režimom. ÚPN priznáva postavenie účastníka či veterána protikomunistického odboja od roku 2006.

Múzeum SNP a OZ Krásny Spiš ukončili osemročný výskum o Slovákoch v zajateckých táboroch NKVD v rokoch 1939 - 1956

Múzeum Slovenského národného povstania po ôsmich rokoch intenzívneho výskumu zavŕšilo projekt s názvom "Slováci v zajateckých táboroch NKVD v rokoch 1939 – 1956". Rovnako bol ukončený projekt Občianskeho združenia Krásny Spiš "Lepšie neskoro ako nikdy", ktorý prebiehal od roku 2015 súbežne s archívnym výskumom. V priebehu tohto výskumu sa ukázalo, že sa v Ruskom štátnom vojenskom archíve (archív RGVA) nachádza niekoľko tisíc záznamov obyvateľov bývalého Československa, ktorí prešli systémom GUPVI (Hlavná správa vojenských zajatcov a internovaných). Systém fungoval nezávisle na u nás známom systéme GULAG. Na projekte sa podieľal aj Ústav pamäti národa.

Spomienka na mučených a deportovaných za čias totality

Utrpenie nespravodlivo prenasledovaných a výročie likvidácie reholí v Československu pripomenula pietna spomienka pri pamätníku mučeným, umučeným a deportovaným za komunizmu na cintoríne v Poprade - Veľkej.

Kajúcna tryzna v Leviciach

Utrpenie v koncentračnom tábore Auschwitz neprežilo približne 2300 Židov z Levíc a okolia (od novembra 1938 až do skončenia vojny bolo toto územie súčasťou Maďarska), ktorí tam boli deportovaní v júni 1944. Smútočná spomienka na ich počesť sa konala 1. apríla v levickej synagóge. Cieľom kajúcnej tryzny bolo, aby občania, oficiálni predstavitelia Levíc a zástupcovia cirkví vyjadrili ľútosť a bolesť nad stratou blízkych Židov a zároveň pred Bohom Abraháma, Izáka a Jakuba prosili o odpustenie a milosť pre mesto.

Diskusný večer 20. apríla 2017 - Proces s Dr. Jozefom Tisom - polemiky po 70. rokoch

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu PROCES S DR. JOZEFOM TISOM – POLEMIKY PO 70. ROKOCH

Hostia:
PhDr. Ivan Kamenec, CSc. (Historický ústav SAV)
JUDr. Michal Malatinský, PhD. (Právny historik)
Mgr. Ondrej Podolec, PhD. (ÚPN)

Prednáška v Educafe, 25. apríla 2017 - Hrubá čiara za minulosťou? Trestnoprávne vyrovnanie sa s obdobím neslobody

Educafe a Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Múdre utorky srdečne pozývajú na prednášku Hrubá čiara za minulosťou? Trestnoprávne vyrovnanie sa s obdobím neslobody. Tému priblíži predseda Správnej rady ÚPN PaedDr. ThDr. Ondrej Krajňák, PhD. Prednáška sa bude konať 25. apríla v Educafe na Robotníckej ulici 5 v Bratislave o 19:00. Miesto si záujemcovia môžu dopredu rezervovať na www.educafe.sk. Vstupné, ktoré je určené na podporu vzdelávacích aktivít, je päť eur.

Bratislava bola oslobodená pred 72 rokmi

Dvojdňové boje a stovky padlých sa spájajú s oslobodzovaním hlavného mesta Slovenska začiatkom apríla 1945. 72. výročie bojov pripomenulo pietne podujatie pri pamätníku na bratislavskom Námestí Eugena Suchoňa.

V Poprade spomínali na prvý transport židovských dievčat a žien do koncentračného tábora

Prvý transport so židovskými obyvateľmi vojnového slovenského štátu odišiel z vlakovej stanice v Poprade 25. marca 1942. Nastúpiť do dobytčích vagónov bolo donútených tisíc dievčat a žien z východného Slovenska. Vlak začal cestu do koncentračného tábora Auschwitz večer o 20:20 a presne v tomto čase, ale o 75 rokov neskôr si účastníci pietnej spomienky na popradskej železničnej stanici pripomenuli zapálením sviečok obete prvej deportácie.

Uplynulo 29 rokov od Sviečkovej manifestácie

Spomienkový a modlitbový sprievod, diskusie so študentmi či historické prednášky pre verejnosť - aj takto vyzerali spomienky na Sviečkovú manifestáciu a jej násilné potlačenie.

Ministerka Žitňanská odhalila pamätnú tabuľu venovanú obetiam nacizmu

Podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská spolu s maďarským a rakúskym ministrom spravodlivosti odhalili pamätnú tabuľu venovanú maďarským Židom, ktorí trpeli a umierali rukou príslušníkov jednotiek SA z Viedne v pracovnom tábore Engerau (Petržalka). Predseda Správnej rady Ondrej Krajňák pri uvádzaní slávnostnej ceremónie vyjadril úprimnú ľútosť nad utrpením, ktorým museli prejsť maďarskí Židia trpiaci v petržalskom tábore.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Zahraničné slobodné vysielanie do Československa

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 23. februára 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Zahraničné slobodné vysielanie do Československa. Diskutovali Dr. phil. Beáta Katrebová-Blehová, PhD. (Historický odbor Matice slovenskej) a Mgr. Pavol Jakubčin, PhD. (Ústav pamäti národa). Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

ÚPN ocenil saleziánov, ktorí na Západe pomáhali utečencov z komunistického bloku

Jozefovi Strečanskému a Jánovi Tockému priznal Ústav pamäti národa postavenie účastníkov protikomunistického odboja. Obaja muži utiekli za slobodou do demokratických krajín, no v zahraničí sa nestarali len o seba, ale najmä pomáhali ľuďom, ktorí z Východného bloku utekali pred komunistickým režimom. Za ich zásluhy udelil ÚPN obom rehoľníkom pamätné medaily a ďakovné listy.

Pamäť národa do škôl

Ústav pamäti národa v marci - mesiaci knihy - oslovuje zriaďovateľov stredných škôl s cieľom priniesť pedagógom a cez nich aj študentom informácie o období neslobody obsiahnuté v časopise, ktorý vydáva ÚPN.