Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Z činnosti

Predseda Správnej rady ÚPN vystúpil v Senáte Parlamentu Českej republiky

O skúsenostiach s reflexiou totalitnej minulosti hovorili v Prahe dňa 16. júna na konferencii v Senáte Parlamentu Českej republiky zástupcovia stredoeurópskych pamäťových inštitúcií. S prejavom vystúpil aj predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.

Diskusný večer 22. júna 2017 - Slováci a Česi v západnom vojenskom odboji 1939 - 1945

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu SLOVÁCI A ČESI V ZÁPADNOM VOJENSKOM ODBOJI 1939 – 1945.

Hostia:
Wojtek Matusiak (Historická nadácia poľského letectva), Jiří Plachý (VHÚ Praha) a Tomáš Klubert (ÚPN).

Pracovníci Ústavu pamäti národa si uctili zakladateľa ÚPN Jána Langoša

15. júna uplynulo jedenásť rokov od tragickej smrti zakladateľa Ústavu pamäti národa Jána Langoša. Pracovníci Ústavu si pamiatku tohto bojovníka za slobodu a demokraciu uctili pri jeho pamätníku na námestí Slovenského národného povstania v Bratislave. Ján Langoš sa počas komunistického režimu angažoval v disidentskom hnutí a podieľal sa na tvorbe samizdatových časopisov.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Proces s Dr. Jozefom Tisom - polemiky po 70. rokoch

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 20. apríla 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Proces s Dr. Jozefom Tisom - polemiky po 70. rokoch. Diskutovali PhDr. Ivan Kamenec, CSc. (Historický ústav SAV), JUDr. Michal Malatinský, PhD. (právny historik) a Mgr. Ondrej Podolec, PhD. (ÚPN). Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

Záštita Európskeho parlamentu pre súťaž na pamätník obetiam totalitarianizmu v Bruseli

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani oficiálne zaštítil súťaž na pamätník obetiam totalitarianizmu 20. storočia v Bruseli, ktorú organizuje Platforma európskej pamäti a svedomia. Umelci a architekti sú pozvaní, aby svoj záujem zúčastniť sa vyjadrili do 15. júna 2017. Platforma spustila oficiálnu stránku súťaže, www.memorialbrussels.eu.

Medzinárodná konferencia Bratislava/nahlas. Ochranárske hnutie v zápase s komunistickým režimom

Ústav pamäti národa v spolupráci so svojími partnermi pripravuje medzinárodnú vedeckú konferenciu s názvom Bratislava/nahlas. Ochranárske hnutie v zápase s komunistickým režimom. Podujatie sa bude konať pri príležitosti 30. výročia vydania publikácie Bratislava/nahlas, ktorá predstavovala unikátnu kritiku komunistického režimu a jeho spôsobu vlády na konkrétnom príklade mesta Bratislava, a zároveň znamenala vrchol aktivít ochranárskeho hnutia. Vo svojej dobe bola táto publikácia označovaná za slovenskú Chartu 77.

Dokument Junáci z prachu premietnu v New Yorku

Film Junáci z prachu z produkcie Ústavu pamäti národa si budú môcť pozrieť aj diváci v americkom New Yorku. Premietať sa bude v stredu 7. júna v Bohemian National Hall. Společnost pro vědy a umění (SVU, Czechoslovak Society of Arts & Sciences) premietanie organizuje v spolupráci s Ústavom pamäti národa a generálnym konzulátom Slovenskej republiky v New Yorku.

Kardinál Zen hovoril počas návštevy ÚPN o prenasledovaných v Číne

Dňa 2. júna 2017 prijal predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák čínskeho emeritného biskupa, kardinála Jozefa Zena SDB. Kardinál si už na chodbách ÚPN prezrel výstavu týkajúcu sa invázie z roku 1968. Zaujímal sa o situácii v Československu v rokoch neslobody a následne priblížil komunistický režim v Číne.

Diskusný večer 15. júna 2017 - Odkrývanie - Ján Langoš ako strážca našej pamäti

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu ODKRÝVANIE – JÁN LANGOŠ AKO STRÁŽCA NAŠEJ PAMÄTI.

Hostia:
Nina Kurz (dcéra Jána Langoša), Peter Tatár (člen VPN a DS) a Patrik Dubovský (pracovník ÚPN).

"Nemôžete nehovoriť!" zaznelo v Educafe

Príbehy ľudí, ktorí na vlastnej koži prežili zápas s totalitným režimom, priblížil poslucháčom počas diskusného večera s názvom Nespravodlivo stíhaní riaditeľ sekcie vedeckého výskumu Ústavu pamäti národa František Neupauer.

ÚPN k návrhu novely zákona o ÚPN

Ústav pamäti národa v novele zákona vidí zúženie spektra činnosti ÚPN, medzi ktoré patria vzdelávacie a informačné činnosti, likvidáciu úsilia o zriadenie Múzea komunizmu, zbavenie nároku na vlastnú budovu a taktiež obmedzenie činností pri odhaľovaní zločinov dvoch totalitných režimov.

V Sabinove si 75 rokov od deportácií Židov pripomenuli kajúcou tryznou

V nedeľu 21. mája sa v Sabinove konala kajúca tryzna pri príležitosti 75. výročia deportácie židovských obyvateľov z tohto mesta.

Prednáška v Educafe, 30. máj 2017 - Nespravodlivo stíhaní

Educafe a Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Múdre utorky srdečne pozývajú na prednášku Nespravodlivo stíhaní (Titus Zeman, Silvester Krčméry, Anton Srholec a i.). Tému priblíži riaditeľ Sekcie vedeckého výskumu ÚPN Mgr. František Neupauer, PhD..
Prednáška sa bude konať 30. mája v Educafe na Robotníckej ulici 5 v Bratislave o 19:00. Miesto si záujemcovia môžu dopredu rezervovať na www.educafe.sk. Vstupné, ktoré je určené na podporu vzdelávacích aktivít, je päť eur.

V Archíve ÚPN ukázali študentom materiály ŠtB a priblížili Železnú oponu aj prácu archivárov

Dní otvorených dverí ÚPN pokračovali v utorok 23. mája exkurziami v Archíve Ústavu pamäti národa. Študenti aj ďalší návštevníci mohli bližšie spoznať prácu archivárov, vidieť autentické materiály vytvorené za komunizmu Štátnou bezpečnosťou alebo si vypočuť prednášku o Železnej opone.

Dni otvorených dverí ÚPN sa začali premietaním filmu z obdobia vojny a diskusiou

Študenti počas prvého dňa podujatia Dni otvorených dverí videli v Dome kultúry Zrkadlový háj v Petržalke film Bež, chlapče, bež o židovskom chlapcovi, ktorý sa ukrýva pred nacistickým prenasledovaním v lesoch, hľadá pomoc u poľských obyvateľov a snaží sa prežiť vojnu.

Diskusný večer 25. mája 2017 - Amnestia v roku 1960

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu AMNESTIA V ROKU 1960.

Hostia:
Mgr. Lenka Bernátová, PhD. (ÚPN), PhDr. Jaroslav Rokoský, Ph.D. (ÚSTR Praha, ÚJEP Ústí nad Labem) a Mgr. Branislav Kinčok (ÚPN).

Tlačová správa: Dni otvorených dverí ÚPN

Dnes (16. 5. 2017) bola v Bratislave tlačová konferencia k Dňom otvorených dverí v Ústave pamäti národa. Podujatie určené predovšetkým pre školy sa začína v pondelok 22.mája a potrvá do piatku 26. mája 2017. Jeho hlavným cieľom je priblížiť predovšetkým činnosť Ústavu pamäti národa a predstaviť výsledky práce jeho odborných zamestnancov. Počas celého týždňa sa budú premietať filmy s tematikou obdobia neslobody, odborníci a hostia budú prezentovať výsledky svojej bádateľskej činnosti a diskutovať so študentmi, pre záujemcov otvoria priestory archívu ÚPN s odborným výkladom.

Učitelia premýšľali nad slovami „Obetovali najvzácnejšie“

Už ôsmy ročník vzdelávania učiteľov (nielen) dejepisu sa v Bratislave v Centre Salvator uskutočnil od 4. do 6. mája. Organizátorom podujatia, ktorého sa zúčastnili historici, didaktici a umelci je OZ Nenápadní hrdinovia, Ústav pamäti národa v spolupráci s Nadáciou Konrada Adenauera, Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety a ďalšími. Tento ročník sa niesol v znamení slov „Obetovali to najvzácnejšie".

Pietne podujatie pripomenulo 72. výročie konca druhej svetovej vojny

Pietne podujatie pri pamätníku Slavín pripomenulo 72. výročie konca druhej svetovej svetovej vojny, ktorá sa v Európe oficiálne skončila 8. mája 1945.

Diskusný večer v Banskej Bystrici 11. mája 2017 - Koniec druhej svetovej vojny na Slovensku

Ústav pamäti národa otvára cyklus diskusných večerov v Banskobystrickom kraji ako vklad do procesu vyrovnávania sa s totalitnými režimami na Slovensku. V máji bude témou diskusného večera koniec druhej svetovej vojny. Podujatie sa uskutoční 11. mája 2017 o 17:00 v zasadačke Múzea SNP na Kapitulskej 23 v Banskej Bystrici.
Hostia: PhDr. Stanislav Mičev, PhD. (riaditeľ Múzea SNP), PhDr. Pavel Mičianik, PhD., M. A. (Múzeum ozbrojených zložiek SR 1939 – 1945) a PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (ÚPN).