Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Z činnosti

Rokovanie s Generálnou prokuratúrou SR

Hlavnou témou rokovania bolo odtajnenie a sprístupnenie spisu vyšetrovania tzv. Sviečkovej manifestácie v Bratislave z 25. marca 1988. Generálna prokuratúra vyhovela žiadosti ÚPN.

Ústav pamäti národa vyhral na Ústavnom súde

Od svojho vzniku Ústav pamäti národa čelí viac ako 40 žalobám za to, že v rokoch 2003 a 2004 zverejnil archívne dokumenty bývalej Štátnej bezpečnosti, v ktorých sú evidovaní tajní spolupracovníci Štátnej bezpečnosti a iné záujmové osoby.

Medzinárodná konferencia pri príležitosti Európskeho dňa pamiatky obetí totalitných režimov

Medzinárodné podujatie pokračovalo v utorok 23.8.2016 v bratislavskej Redute, kde sa uskutočnilo panelové pracovné zasadnutie zástupcov pamäťových inštitúcií pod gesciou Európskej únie a Platformy európskej pamäte a svedomia. Témou pracovného zasadnutia bolo „Spravodlivosť a vyrovnávanie sa so zločinmi totalitných režimov z pohľadu trestného práva".

Pietna spomienka pri Bráne slobody pri príležitosti dňa obetí totalitných režimov

V pondelok 22. augusta 2016 sa v v rámci slovenského predsedníctva začala dvojdňová konferencia ministrov spravodlivosti členských krajín EÚ. Témou bola „Radikalizácia na vzostupe v EÚ". Dvojdňové podujatie bolo spojené s medzinárodnou konferenciou pri príležitosti Európskeho dňa pamiatky obetí totalitných režimov, ktorý pripadá na 23. august.

Spomienka na obete okupácie vojskami Varšavskej zmluvy v Bratislave

Násilný vpád vojsk Varšavskej zmluvy na územie bývalej ČSSR v noci z 20. na 21. augusta 1968 a jeho dôsledky si 19. augusta 2016 pripomenuli v Bratislave pietnou spomienkou pri pamätnej tabuli obetí invázie na budove Univerzity Komenského. Zástupcovia bývalých politických väzňov s predstaviteľmi politických strán, mesta Bratislava, spoločenských organizácií, a ďalších inštitúcií, medzi nimi aj Ústavu pamäti národa si obete invázie uctili položením vencov k pamätnej tabuli.

Pietna spomienka v Poprade pri príležitosti 48. výročia okupácie 21. augusta 1968

V Poprade sa 19. augusta konala už tradičná spomienka na tragické udalosti invázie 21. augusta 1968 a následnej okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy.

Iracký Attaché navštívil ÚPN

Iracký Attaché Hassan Khalid Al-Shmailawi navštívil 25.7.2016 ÚPN. V priateľskom duchu poďakoval predsedovi Správnej rady za doterajšiu spoluprácu a vyzdvihol pomoc Slovenskej republiky v Iraku po stránke vojenskej, ako aj humanitárnej.

Odhalenie pamätnej tabule Hartmutovi Tautzovi na hranici v Petržalke

Ústav pamäti národa (ÚPN) v spolupráci Bratislavským samosprávnym krajom (BSK) a Platformou evropské paměti a svědomí (PEPS) inštalovali v hraničnom pásme s Rakúskou republikou v Petržalke pamätnú tabuľu jednej z obetí tkzv. Železnej opony Hartmutovi Tautzovi z bývalej NDR.

V Zákamennom si uctili pamiatku obete komunistického režimu biskupa Jána Vojtaššáka

V nedeľu 7. augusta 2016 si veriaci Spišskej diecézy pripomenuli 51. výročie smrti Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka. Pietnej spomienky sa popri ďalších hosťoch zúčastnil aj predseda SpR ÚPN Ondrej Krajňák.

Odhalenie pamätníka jednej z obetí Železnej opony - Hartmutovi Tautzovi

Ústav pamäti národa v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a Platformou evropské paměti a svědomí Vás pozýva na odhalenie pamätníka jednej z obetí Železnej opony - Hartmutovi Tautzovi. Odhalenie pamätnej tabule venovanej Hartmutovi Tautzovi je ďalším z krokov ÚPN poukazujúcim na nezákonnú činnosť brachiálnych zložiek moci totalitného režimu.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Poznanské povstanie v júni 1956 a jeho ohlas v ČSR

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 23. júna 2016 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Poznanské povstanie v júni 1956 a jeho ohlas v ČSR. Diskutovali PhDr. Petr Blažek, Ph.D. (ÚSTR, Praha), Dr. Pawel Sasanka (IPN, Varšava). Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (ÚPN). Pozrite si videozáznam.

Spomienka na civilné obete povojnových pracovných a sústreďovacích táborov

V piatok 1. júla 2016 zorganizovali základná organizácia Csemadok Bratislava – Petržalka, Maďarský inštitút v Bratislave a občianske združenie Petržalka – Engerau – Ligetfalu konferenciu pod názvom 1946 – Rok po veľkej vojne.

Pietna spomienka pri Pamätníku usmrtených na hraniciach v rokoch 1948 - 1989

Pri Pamätníku usmrtených na hraniciach v rokoch 1948 - 1989 na historickom cintoríne v Kežmarku sa v piatok 24. júna 2016 konala pietna spomienka organizovaná Svetovým združením bývalých politických väzňov (SZBPV).

Na Sliači odhalený pamätník k odchodu sovietskych vojsk a ÚPN ocenený Michael Kocáb

Prezident republiky Andrej Kiska a bývalý český politik Michael Kocáb, ktorý na začiatku 90 rokov stál na čele parlamentnej komisie dohliadajúcej na odsun sovietskych vojsk z územia bývalej ČSFR, odhalili 27. júna 2016 na Sliači pamätník venovaný tejto historickej udalosti. Slovensko ako prvé z okupovaných krajín bývalého východného bloku sa tak po bustách a tabuliach bývalým komunistickým pohlavárom dočkalo aj pamätníka venovanému odchodu okupačných sovietskych vojsk, ktorých dočasné pôsobenie sa zmenilo na 23 rokov bačovania v mestách a vojenských výcvikových priestoroch bývalého Československa.

V USA opäť projekcia filmu z produkcie ÚPN pod názvom „Stopy v snehu"

Slávnostná premiéra dokumentárneho filmu z dielne Ústavu pamäti národa pod názvom "Stopy v snehu" sa uskutočnila 16. júna 2016 v Bohemian National Hall v New Yorku. Film slávnostne uviedol prezident SVU profesor Christopher W. Hardwood. Moderátorom večera bol Gabriel Levický.

Na Devíne odhalili bustu Antonovi Srholcovi

Pri Bráne slobody v Devíne odhalili 16. júna 2016 pamätník s bustou Antona Srholca. Slávnostný akt odhalenia busty vykonal prezident SR Andrej Kiska s predsedom Správnej rady ÚPN Ondrejom Krajňákom a predsedom KPVS Petrom Sandtnerom za účasti širokej verejnosti, medzi ktorou sa zvlášť vynímali bývalí politickí väzni.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - JÁN LANGOŠ: disident, kresťan v politike, zakladateľ ÚPN

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 26. mája 2016 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému JÁN LANGOŠ: disident, kresťan v politike, zakladateľ Ústavu pamäti národa. Diskutovali Jaroslav Franek, Fakulta elektrotechniky a informatiky STU Bratislava, Marian Gula, riaditeľ Sekcie dokumentácie ÚPN, Jan Ruml, bývalý námestník FMV a bývalý minister vnútra ČR. Pozrite si videozáznam.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Černobyľ 1986 a otvorenosť (glasnosť)

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 21. apríla 2016 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Černobyľ 1986 a otvorenosť (glasnosť). Diskutovali prof. RNDr. Pavel Povinec, DrSC. (Katedra jadrovej fyziky a biofyziky FMFI UK Bratislava), Ing. Štefan Škulec, CSc. (SHMÚ Bratislava), Mgr. Peter Jašek, PhD. (ÚPN Bratislava) a Mgr. František Neupauer, PhD. (ÚPN Bratislava). Pozrite si videozáznam.

Diskusný večer 23. júna 2016 - Poznanské povstanie v júni 1956 a jeho ohlas v ČSR

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu na tému

POZNANSKÉ POVSTANIE V JÚNI 1956 A JEHO OHLAS V ČSR

Hostia:
PhDr. Petr Blažek, Ph.D., ÚSTR Praha
Dr. Pawel Sasanka, IPN Varšava

Diskusný večer v Košiciach 22. júna 2016 - Voľne žijúca mládež

Ústav pamäti národa, Katedra histórie FF UPJŠ v Košiciach a Ecce Historia – Spolok študentov histórie UPJŠ v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa a Katedry histórie pozývajú na projekciu filmu Ústavu pamäti národa

VOĽNE ŽIJÚCA MLÁDEŽ

spojenú s diskusiou s historikmi:
Mgr. Petrom Jašekom, PhD. (Ústav pamäti národa)
a výtvarníkom Petrom Kalmusom