Z činnosti
Konferencia Ľudské práva. 35 rokov v slobodnej Európe
Ústav pamäti národa a občianske združenie Misia 89 vás v spolupráci s Európskou komisiou a Veľvyslanectvom Francúzskej republiky na Slovensku pozývajú na konferenciu Ľudské práva. 35 rokov v slobodnej Európe.
Podujatie sa uskutoční 10. decembra 2024 priestoroch Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Palisády 29, Bratislava).
Konferencia sa koná pod záštitou verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského.
Ústav pamäti národa zverejnil vyšetrovateľov ŠtB
Ústav pamäti národa zverejnil organizačnú a personálnu rekonštrukciu útvarov vyšetrovania ŠtB na Slovensku v rokoch 1971 až 1989.
Útvary vyšetrovania Štátnej bezpečnosti (ŠtB) vyšetrovali vybrané, predovšetkým politické, trestné činy, spolupracovali najmä s kontrarozviednymi útvarmi ŠtB. Podieľali sa tým na ochrane komunistického režimu pred tzv. vnútorným a vonkajším nepriateľom.
Konferencia Nežná revolúcia a jej reflexia na Slovensku (1989 – 2024)
Ústav pamäti národa v spolupráci s Klubom 89 vás pri príležitosti 35. výročia Novembra '89 pozýva na konferenciu Nežná revolúcia a jej reflexia na Slovensku (1989 – 2024).
Podujatie sa uskutoční v dňoch 26. – 27. novembra 2024 v Zichyho paláci v Bratislave (Ventúrska 9, Bratislava).
Diskusný večer Ako si pripomíname holokaust dnes?
stav pamäti národa v spolupráci s Novom Cvernovkou v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu „Ako si pripomíname holokaust dnes?". Podujatie sa bude konať v piatok dňa 22. novembra 2024 od 18.00 hod. v priestoroch Novej Cvernovky - Ateliér pomalosti na Račianskej 78 v Bratislave. O 17:30 bude prebiehať komentovaná prehliadka výstavy ÚPN Medzi životom a smrťou - Príbehy záchrany počas holokaustu (foyer Novej Cvernovky).
Konferencia Osobnosť a región na Slovensku v obdobiach neslobody (1939 – 1989)
V Považskej Bystrici sa v dňoch 13. a 14. novembra 2024 koná konferencia Osobnosť a región na Slovensku v obdobiach neslobody (1939 – 1989). Podujatie sa uskutoční v priestoroch Mestského úradu v Považskej Bystrici, Centrum 2.
Konferencia Slovenské národné povstanie a Európa v zbrani proti fašizmu
V Múzeu SNP v Banskej Bystrici sa v dňoch 11. až 13. novembra 2024 uskutoční konferencia Slovenské národné povstanie a Európa v boji proti fašizmu.
Ústav pamäti národa ocenil Kristinu Vlachovú
Ústav pamäti národa 4. novembra 2024 udelil Cenu Ústavu pamäti národa za prínos k poznaniu obdobia neslobody a šírenie myšlienok slobody a demokracie Kristine Vlachovej.
Ústav pamäti národa ocenil Alojza Lenkavského
Ústav pamäti národa 4. novembra 2024 udelil Cenu Ústavu pamäti národa za odpor proti nedemokratickým režimom a boj za obnovu slobody a demokracie Alojzovi Lenkavskému.
Ústav pamäti národa ocenil Jozefa Krutého
Ústav pamäti národa 4. novembra 2024 udelil Cenu Ústavu pamäti národa za odpor proti nedemokratickým režimom a boj za obnovu slobody a demokracie Jozefovi Krutému.
Festival slobody 2024
Ústav pamäti národa v dňoch 4. až 17. novembra 2024 organizuje XIV. ročník Festivalu slobody. Program multižánrového festivalu tvoria viaceré podujatia pre verejnosť – medzinárodná filmová prehliadka, diskusie, výstavy, divadelné predstavenia, koncerty, Dni otvorených dverí Archívu Ústavu pamäti národa, Festival slobody pod pyramídou a ďalšie sprievodné podujatia. Vstup na podujatia Festivalu slobody je voľný.
Ústav pamäti národa organizuje seminár Deň samizdatu 2024
Ústav pamäti národa v spolupráci s občianskym združením samizdat.sk a Univerzitnou knižnicou v Bratislave organizuje 10. októbra 2024 odborný seminár Deň samizdatu 2024 s podtitulom Autori a redaktori samizdatov. Podujatie sa uskutoční od 9.00 hod. v seminárnej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave na Klariskej ulici č. 5.
Výstava Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu v Senci
Ústav pamäti národa pokračuje v prezentácii výstavy „Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu“. Vernisáž výstavy sa uskutoční 8. októbra 2024 o 16.00 hod. a výstava bude verejnosti prístupná do 30. októbra 2024 v Synagóge Senec, Mierové námestie č. 12 v Senci. Výstava prezentuje príbehy zachránených Židov a ich záchrancov z 12 európskych krajín: Chorvátska, Dánska, Francúzska, Nemecka, Maďarska, Talianska, Litvy, Holandska, Poľska, Rumunska, Slovenska a Ukrajiny. Nad podujatím prevzal záštitu predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. V ďalších mesiacoch bude výstava inštalovaná v Bratislave.
Diskusný večer August 1968 a jeho reflexia dnes
Ústav pamäti národa v spolupráci s miestnou knižnicou Vajnory v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu "August 1968 a jeho reflexia dnes". Podujatie sa bude konať vo štvrtok dňa 3. októbra 2024 o 18.00 hod. v priestoroch Miestnej knižnice Bratislava-Vajnory Pod lipami 2, 1. poschodie, vchod B.
Konferencia Cirkvi a náboženské spoločenstvá za železnou oponou
Ústav pamäti národa v spolupráci s partnerskými inštitúciami z Poľska, Maďarska a Česka organizuje medzinárodnú vedeckú konferenciu o vzťahu komunistických režimov k cirkvám a náboženským spoločenstvám Cirkvi a náboženské spoločenstvá za „železnou oponou“. Druhá časť: 1956 – 1968. Ide o druhý diel série vedeckých konferencií venovaných uvedenej problematike. Prvý diel venovaný rokom 1945 – 1956 sa konal v roku 2023 vo Varšave.
Oznam o uzatvorení bádateľne Archívu ÚPN
Z technických príčin je bádateľňa Archívu ÚPN dňa 16. septembra pre verejnosť zatvorená.
Ďakujeme za pochopenie.
Výstava „Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu“ v Považskej Bystrici
Ústav pamäti národa pokračuje v prezentácii výstavy „Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu“. Vernisáž výstavy sa uskutoční 13. septembra 2024 o 15.00 hod. a výstava bude verejnosti prístupná do 7. októbra 2024 vo Foyer Mestského úradu Považská Bystrica, Centrum 2/3 v Považskej Bystrici.
Spomienka na Štefana Barnáša
V soboru 7. septembra 2024 sa v obci Slovenská Ves uskutoční spomienka na tamojšieho rodáka Mons. Štefana Barnáša (1900 – 1964), ktorý bol od roku 1949 spišským pomocným biskupom a následne obeťou komunistického režimu.
KAMPAŇ PAMÄTAJ. 23. AUGUST
Deň 23. august je Európskym dňom pamiatky obetí totalitných režimov, ktorý v roku 2009 vyhlásil Európsky parlament.
KAMPAŇ PAMÄTAJ. 23. AUGUST
Deň 23. august je Európskym dňom pamiatky obetí totalitných režimov, ktorý v roku 2009 vyhlásil Európsky parlament. V tento deň pred 85 rokmi bol podpísaný pakt Molotov-Ribbentrop – dohoda medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom, ktorá pripravila pôdu pre vypuknutie druhej svetovej vojny a jej hrozivé dôsledky – od gulagov cez holokaust až po dlhoročnú studenú vojnu.Pri tejto príležitosti si Ústav pamäti národa v spolupráci s Európskou Sieťou Pamäť a solidarita v rámci vzdelávacej...
Výstava „Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu“ v Žiline
Ústav pamäti národa pokračuje v prezentácii výstavy „Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu“. Vernisáž výstavy sa uskutoční 13. augusta 2024 o 15.00 hod. a výstava bude verejnosti prístupná do 12. septembra 2024 vo Foyer Úradu Žilinského samosprávneho kraja na ulici Komenského 48 v Žiline.