Logo

Z činnosti

Konferencia ÚPN a KAS : Akcie, zločiny a obete ŠtB a Pohraničnej stráže v rokoch 1945 - 1989

Na 27. výročie Novembra 1989 usporiadal ÚPN za finančnej podpory KAS Bratislava v dňoch 23. a 24 novembra 2016 slovensko – českú vedeckú konferenciu s titulom Akcie, zločiny a obete ŠtB a Pohraničnej stráže v rokoch 1945 – 1989, ktorá prebehla v konferenčnom Centre Salvator v Bratislave.

Diskusný večer 8. decembra 2016 - November 1989 a cirkvi na Slovensku

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu NOVEMBER 1989 A CIRKVI NA SLOVENSKU.

Prijatie ÚPN za riadneho člena Platformy európskej pamäte a svedomia

Ústav pamäti národa bol dňa 26.11.2016 na rokovaní Platformy európskej pamäte a svedomia v Kyjeve prijatý za jej riadneho člena. Oznámila to výkonná riaditeľka Platformy Neela Winkelmann. Platforma európskej pamäte a svedomia je mimovládna medzinárodná organizácia, ktorá združuje 51 inštitúcií a organizácií z 18 krajín EÚ, Kanady a Spojených štátov amerických. Jej cieľom je výskum, dokumentácia, informovanosť a vzdelávanie o totalitných režimoch, ktoré postihli Európu v 20. storočí. Zriadenie Platformy európskej pamäte a svedomia bolo schválené Európskym parlamentom a Radou Európskej únie. Spolu so slovenským Ústavom pamäti národa boli prijaté aj pamäťové inštitúcie z Poľska, Ukrajiny, Albánska a z Českej republiky.

Vyšlo nové číslo časopisu Pamäť národa 3/2016

Nájdete v ňom štúdiu Branislava Kinčoka Prípad protištátnej skupiny Ladislav Hölc a spol. o vykonštruovanom súdnom procese z obdobia päťdesiatych rokov. Prípad je príkladom toho, ako ŠtB dokázala z marginálnych dôvodov vyvodiť závažné dôsledky a zničiť život trom mladým ľuďom.

Diskusia so študentmi Univerzity Komenského v Bratislave

V piatok 11.novembra bola na Univerzite Komenského v Bratislave diskusia o novembrových udalostiach v roku 1989. Študenti videli dva krátke filmy, zábery z pamätného pochodu študentov zo 16.novembra 1989 a zostrih z demonštrácií počas dní, ktoré nasledovali po sedemnástom novembri.

Konferencia - Akcie, zločiny a obete Štátnej bezpečnosti a Pohraničnej stráže v rokoch 1945 – 1989

Ústav pamäti národa a Konrad Adenauer Stiftung - zastúpenie v Bratislave Vás pozývajú na slovensko – českú vedeckú konferenciu Akcie, zločiny a obete Štátnej bezpečnosti a Pohraničnej stráže v rokoch 1945 – 1989

Bibliotéka 2016 - verejná prezentácia publikácie Ústavu pamäti národa a vydvateľstva Perfekt

Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák Vás v rámci knižného veľtrhu Bibliotéka 2016 pozýva na verejnú prezentáciu publikácie Ústavu pamäti národa a vydavateľstva Perfekt " Slovenská armáda v druhej svetovej vojne slovom a obrazom" spojenú s diskusiou s jej autorom Tomášom Klubertom.

Tlačová beseda - Festival slobody 2016

Vo štvrtok (3.11.2016) na tlačovej konferencii v Ústave pamäti národa bol predstavený program najvýznamnejšieho podujatia ústavu – 6. ročníka Festivalu slobody. Podujatie sa koná pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu a 27. výročia udalostí 17. novembra 1989.

Medzinárodný projekt „Sound in the Silence“

Ústav Pamäti Národa sa zapojil do medzinárodného projektu Sound in the Silnce, ktorý organizuje Európska sieť Pamäť a solidarita. Projekt sa konal v dňoch 29. septembra až 7. októbra 2016 a zúčastnili sa ho študenti stredných škôl zo štyroch krajín: Nemecka, Poľska, Maďarska a Slovenska.

Oceňovanie veteránov a účastníkov protikomunistického odboja v Trnave

Ústav pamäti národa v spolupráci s mestom Trnava usporiadal v stredu 26. októbra slávnostné odovzdávanie dekrétov veteránom a účastníkom protikomunistického odboja. Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák a zástupcovia mesta na ňom ocenili dvadsaťdva veteránov a účastníkov protikomunistického odboja z Trnavského kraja. Ôsmi z nich dostali toto ocenenie in memoriam.

Spomienkové podujatie v Dunajskej Strede

25. októbra 2016 sa pri príležitosti 60. výročia Maďarskej revolúcie konalo v Dunajskej Strede spomienkové podujatie. Zorganizovali ho Ústav pamäti národa a mesto Dunajská Streda. Zástupcovia mesta a ÚPN si pri Pamätníku obetiam diktatúr uctili pamiatku obetí maďarskej revolúcie v roku 1956.

Filmová projekcia pre školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislava-Staré mesto v kine Film Europe, 05. - 06. 10. 2016

V kine Film Europe na Štefánikovej ul. č. 25 sa v stredu a vo štvrtok 5. - 6. októbra 2016 uskutočnila filmová projekcia a diskusia pre žiakov základných škôl, ktorých zriaďovateľom je mestská časť Bratislava-Staré mesto. Zo 7 oslovených škôl prijali pozvanie všetky základné školy. V stredu prišli žiaci deviatych ročníkov s pedagógmi zo základných škôl na Hlbokej ceste 4 a uliciach Jelenia 16, Škarniclova 1, Mudroňova 83 a vo štvrtok zo základných škôl na uliciach Dubová 1, Grössligová 48 a Vazovova 4.

Pracovná cesta Predsedu SpR ÚPN v Českej Republike

Dňa 22.9.2016 navštívil predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák spolu s koordinátorom zahraničnej spolupráce ÚPN Marianom Turzom v Prahe riaditeľku Platformy Pamäť a Svedomie Dr. Neelu Winkelmannovú – Heyrovskú.

Festival slobody 2016

Ústav pamäti národa Vás v dňoch 8.-20. novembra 2016 pozýva na multižánrový medzinárodný festival, ktorý pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Počas festivalu bude možnosť pozrieť si množstvo zaujímavých filmov, výstav, divadelných predstavení a zúčastniť sa rôznych diskusií. Vyvrcholením festivalu bude oceňovanie osobností, ktoré sa podieľali na boji proti totalite. Záštitu nad festivalom prevzal minister kultúry SR Marek Maďarič.

Deň otvorených dverí v ÚPN

Ústav pamäti národa 20. októbra 2016 pripravil pre verejnosť Deň otvorených dverí. Počas celého dňa v jeho sídle na Miletičovej 19 a v archíve na Miletičovej 7 prezentovali zamestnanci ústavu činnosť inštitúcie. Na tlačovej konferencii predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák informoval o širokom spektre činností ústavu. Podotkol, že prijal odporúčanie ministerstva školstva aby ÚPN participoval na vzdelávacom programe pre študentov ako vyznamenanie a osobný záväzok.

Diskusný večer 27. októbra 2016 - Maďarská revolúcia 1956 - hrdinský boj a komunistický teror

Ústav pamäti národa v spolupráci s Maďarským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu MAĎARSKÁ REVOLÚCIA 1956 – HRDINSKÝ BOJ A KOMUNISTICKÝ TEROR
Hostia:
Áron Mathé, PhD., podpredseda Výboru pamäti národa, Budapešť
Mgr. Branislav Kinčok, Ústav pamäti národa, Bratislava

Deň otvorených dverí v ÚPN - pozvánka

Ústav pamäti národa organizuje po prvýkrát Deň otvorených dverí ÚPN. Vo štvrtok 20. októbra 2016 v čase od 9.00 do 16.00 hodiny bude v sídle ÚPN (Miletičova 19) a v Archíve ÚPN (Miletičova 7) prezentovaná činnosť ústavu predovšetkým pre študentov, žiakov a pedagógov širokého spektra škôl, ako aj pre ostatnú verejnosť.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Holokaust a rasové násilie - spory a spochybňovania

V Seminárnej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave sa vo štvrtok 22. septembra 2016 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Holokaust a rasové násilie - spory a spochybňovania. Diskutovali PhDr. Monika Vrzgulová, CSc. z Etnologického ústavu SAV, Dokumentačného strediska holokaustu, prof. PhDr. René Lužica, ArtD. z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Ústavu romologických štúdií a Pavol Makyna, PhD. z Ústavu pamäti národa. Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (ÚPN). Pozrite si videozáznam.

Ústav pamäti národa sa zapája do vzdelávacích aktivít

V stredu a štvrtok 21. a 22. septembra 2016 sa na petržalskom úseku slovenskej hranice s Rakúskom konala úspešná edukatívno-popularizačná akcia pre študentov stredných škôl. Vrámci Kurzu ochrany života a zdravia navštívili počas exkurzie Vojenský bunker BS-8 žiaci 3. a 4. ročníkov Strednej zdravotníckej školy Záhradnícka a Gymnázium Metodova z Bratislavy.

Vernisáž diela „Memento“

Dňa 9.9.2016 sa pri príležitosti dňa spomienky na obete holokaustu konala v synagóge v Lučenci vernisáž diela „Memento" od autora Petra Kalmusa. Na vernisáži sa zúčastnil aj predseda správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. Dielo slávnostne odhalil prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Súčasťou vernisáže bolo aj uloženie „časovej schránky" pre budúce generácie.