Z činnosti
Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Návrat zabratého územia južného Slovenska do ČSR v roku 1945

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa v stredu 26. januára 2016 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Návrat zabratého územia južného Slovenska do ČSR v roku 1945. Diskutovali PhDr. Anton Hruboň, PhD., UMB Banská Bystrica a Mgr. Ján Mitáč, ÚPN Bratislava. Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. Pozrite si videozáznam.
V Trenčíne spomínali na obete komunistického monsterprocesu

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák sa 20. februára 2016 v Trenčíne zúčastnil na pietnej spomienke organizovanej pri príležitosti 65. výročia od popravy trojice absolventov trenčianskeho štátneho reálneho gymnázia Alberta Púčika, Antona Tunegu a Eduarda Tesára, ktorých odsúdila na trest smrti komunistická štátna moc vo vykonštruovanom procese.
V Nimnici opätovne odhalili a požehnali pamätnú tabuľu klerikom

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák sa 19. februára 2016 zúčastnil v Nimnici na opätovnom odhalení pamätnej tabule mladým rehoľníkom a bohoslovcom, ktorí v roku 1950 vykonávali nútené práce na stavbe Priehrady mládeže po ich násilnom vyvezení z kláštorov. Pôvodnú tabuľu poškodili neznámi vandali.
Diskusný večer v Košiciach 24. februára 2016 - Naprávanie narušenej pamäti - muzealizácia kultúrneho dedičstva Nemcov v Českej republike

Ústav pamäti národa, Katedra histórie FF UPJŠ v Košiciach, Collegium Carolinum München a Ecce Historia – Spolok študentov histórie UPJŠ v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach, Vás v rámci cykluDiskusné večery Ústavu pamäti národa a katedry histórie pozývajú na prednášku Naprávanie narušenej pamäti - muzealizácia kultúrneho dedičstva Nemcov v Českej republike.
Diskusný večer 25. februára 2016 - Február 1990 - koniec Štátnej bezpečnosti

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu Február 1990 - koniec Štátnej bezpečnosti.
ÚPN v projekte „Mŕtva trať“ v rámci dokumentovania GULAGov

Ústav pamäti národa sa zapojil a stal partnerom projektu združenia Gulag z Českej republiky, pod názvom „Mŕtva trať", ktorého cieľom je zdokumentovanie opustených objektov bývalých pracovných táborov typu Gulag na Sibíri v Rusku.
Vedenie maďarského NEB na návšteve ÚPN

Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák 28. januára 2016 na pôde ÚPN v Bratislave prijal Réku Kiss Földváryné, predsedkyňu Národného pamäťového výboru Maďarskej republiky so sprievodom. Cieľom návštevy bolo prerokovanie možností spolupráce v jednotlivých oblastiach, ktorým sa obe partnerské inštitúcie v záujme zachovania pamäti na obdobie neslobody venujú.
Projekcia filmu STOPY V SNEHU s diskusiou v Žiline - pozvánka

V rámci festivalu Jeden svet 2016 sa v piatok 29. januára 2016 o 16.30 hod v priestoroch Nadácie POLIS, Mariánske námestie 31, Žilina, uskutoční diskusia na tému pašovania literatúry do Československa v období neslobody spojená s premietnutím dokumentu s produkcie ÚPN pod názvom „Stopy v snehu".
Diskusný večer 26. januára 2016 - Návrat zabratého územia južného Slovenska do ČSR v roku 1945

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu Návrat zabratého územia južného Slovenska do ČSR v roku 1945.
Diskusný večer v Košiciach 20. januára 2016 - projekciu filmu JOZEF A JEHO BRATIA

Ústav pamäti národa, Katedra histórie FF UPJŠ v Košiciach a Ecce Historia – Spolok študentov histórie UPJŠ v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach, Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa a katedry histórie pozývajú na projekciu filmu Ústavu pamäti národa JOZEF A JEHO BRATIA.
Konferencia: Černobyľ 1986, zatajované havárie
Ústav pamäti národa spoločne s ďalšími partnermi pripravuje multidisciplinárnu konferenciu pri príležitosti 30. výročia od výbuchu jadrovej elektrárne Černobyľ. Cieľom konferencie je zachytiť pohľady pracovníkov v zdravotníctve, na meteorologických staniciach, v elektrárňach, na úrovni straníckych a správnych orgánov. Akým spôsobom sme ne/reflektovali ochranné opatrenia? Bola niekde z dôvodu ochrany obyvateľstva zrušená manifestácia 1. mája 1986? Ako sme ne/vnímali opatrenia zo strany štátu, strany, odborníkov.
Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Verejnosť proti násiliu od revolúcie po slobodné voľby 1990

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa v stredu 25. novembra 2015 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Verejnosť proti násiliu od revolúcie po slobodné voľby 1990. Diskutovali doc. PhDr. Martin Bútora – člen koordinačného výboru VPN, PhDr. Michal Horský – šéf volebnej kampane VPN v roku 1990 a Mgr. Patrik Dubovský, PhD. – riaditeľ Sekcie vedeckého výskumu ÚPN. Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. Pozrite si videozáznam.
Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Proces s Viliamom Žingorom a spol.

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 17. septembra 2015 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Proces s Viliamom Žingorom a spol. Justičná vražda partizánskeho veliteľa. Diskutovali prof. PhDr. Róbert Letz, PhD. z Pedagogickej fakulty UK a Mgr. Branislav Kinčok z Ústavu pamäti národa. Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. Pozrite si videozáznam.
Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Akcia "B" (byty) - Násilné vysťahovanie v rokoch 1952-1953

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa 29. októbra 2015 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Akcia "B" (byty) - Násilné vysťahovanie v rokoch 1952 - 1953. Diskutovali RNDr. Mária Jurčovičová, CSc., Ing. Vít Granec – obete núteného presídlenia a Mgr. Michal Babál, PhD. z Ústavu pamäti národa. Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. Pozrite si videozáznam.
Správa ŠtB Krajskej správy ZNB Bratislavy a Západoslovenského kraja v rokoch 1971 - 1974

V roku 2014 zverejnil Ústav pamäti národa na svojej webovej stránke podrobnú rekonštrukciu personálneho obsadenia a organizačnej štruktúry Správy ŠtB KS ZNB hlavného mesta Bratislava a Západoslovenského kraja v rokoch 1966 – 1971. Nadviazal tým na rekonštrukciu Krajských správ ZNB vtedajšieho Východoslovenského a Stredoslovenského kraja. V tejto úlohe pokračuje ÚPN zverejnením organizačnej a personálnej štruktúry Správy ŠtB Bratislava v rokoch 1971 - 1974.
ÚPN vydal pre študentov ďalšie informačné letáky

ÚPN od roku 2014 v spolupráci s Európskou sieťou Pamäť a Solidarita realizuje projekt na podporu osvetových a vzdelávacích aktivít pre študentov a pedagógov rôznych stupňov škôl na témy a historické udalosti súvisiace s obdobím neslobody s cieľom zoznámiť pedagógov a mladú generáciu s prejavmi a následkami totalitných režimov v rokoch 1939 - 1989.
V Nitre na cintoríne odhalili pamätnú tabuľu mučenej rehoľnej sestre

Konfederácia politických väzňov Slovenska v spolupráci s rehoľnou Spoločnosťou dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul inštalovali na Mestskom cintoríne v Nitre pamätnú tabuľu sestre Florine Barbore Boenighovej pri príležitostí výročí jej narodenia i úmrtia. 14. decembra 2015 ......
Zástupcovia ÚPN na zasadaní poradných orgánov ENRS vo Varšave

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák sa v dňoch 8.- 9. decembra 2015 zúčastnil na zasadaní poradných orgánov ENRS vo Varšave v Poľskej republike. Spolu s ním sa na rokovaniach zúčastnili aj novovymenovaní zástupcovia za Slovenskú republiku v týchto orgánoch prof. Róbert Letz a Dr. Viliam Jablonický.
Medaila za protikomunistický odboj pre generála Imricha Gablecha

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák a riaditeľ partnerského ÚSTRu Zdeněk Hazdra odovzdali 1. decembra 2015 v Havlíčkovom Brode v Českej republike brig.gen v.v. Imrichovi Gablechovi Pamätnú medailu ÚPN za protikomunistický odboj a ďakovný list.