Logo

Z činnosti

Deň otvorených dverí v ÚPN - pozvánka

Ústav pamäti národa organizuje po prvýkrát Deň otvorených dverí ÚPN. Vo štvrtok 20. októbra 2016 v čase od 9.00 do 16.00 hodiny bude v sídle ÚPN (Miletičova 19) a v Archíve ÚPN (Miletičova 7) prezentovaná činnosť ústavu predovšetkým pre študentov, žiakov a pedagógov širokého spektra škôl, ako aj pre ostatnú verejnosť.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Holokaust a rasové násilie - spory a spochybňovania

V Seminárnej sále Univerzitnej knižnice v Bratislave sa vo štvrtok 22. septembra 2016 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Holokaust a rasové násilie - spory a spochybňovania. Diskutovali PhDr. Monika Vrzgulová, CSc. z Etnologického ústavu SAV, Dokumentačného strediska holokaustu, prof. PhDr. René Lužica, ArtD. z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Ústavu romologických štúdií a Pavol Makyna, PhD. z Ústavu pamäti národa. Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (ÚPN). Pozrite si videozáznam.

Ústav pamäti národa sa zapája do vzdelávacích aktivít

V stredu a štvrtok 21. a 22. septembra 2016 sa na petržalskom úseku slovenskej hranice s Rakúskom konala úspešná edukatívno-popularizačná akcia pre študentov stredných škôl. Vrámci Kurzu ochrany života a zdravia navštívili počas exkurzie Vojenský bunker BS-8 žiaci 3. a 4. ročníkov Strednej zdravotníckej školy Záhradnícka a Gymnázium Metodova z Bratislavy.

Vernisáž diela „Memento“

Dňa 9.9.2016 sa pri príležitosti dňa spomienky na obete holokaustu konala v synagóge v Lučenci vernisáž diela „Memento" od autora Petra Kalmusa. Na vernisáži sa zúčastnil aj predseda správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. Dielo slávnostne odhalil prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Súčasťou vernisáže bolo aj uloženie „časovej schránky" pre budúce generácie.

Extrémistov - či pravicových, či ľavicových - sa treba obávať

Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák sa vo štvrtok, 15. septembra, zúčastnil národnej púte v Šaštíne pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie. Tohoročnej púte sa za príjemného počasia zúčastnilo až okolo 35 tisíc pútnikov. Povzbudivá bola aj účasť verejných činiteľov. Prítomný bol prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, bývalý prezident Ivan Gašparovič, viacerí členovia parlamentu, vlády a taktiež predstavitelia regionálnej a miestnej samosprávy.

ÚPN zverejnil databázu odsúdených podľa §§109 a 110

Ústav pamäti národa (ÚPN) na tlačovej konferencii dňa 14. septembra 2016 o 11.00 hodine zverejnil zoznam 13 000 obetí železnej opony, ich prokurátorov, vyšetrovateľov, sudcov bývalého Západoslovenského kraja. Na svojom webovom portáli sprístupnil verejnosti databázu a niekoľkoročný projekt pod názvom „Odsúdení podľa §109 a nositelia súdnych perzekúcií v rokoch 1977 – 1989". Týmto krokom ÚPN napĺňa nielen svoje zákonné poslanie a povinnosť, ale zároveň neustáva v snahe učiniť zadosť všetkým, ktorí boli poškodení štátom, ktorý porušoval ľudské práva aj vlastné zákony.

Diskusný večer 22. septembra 2016 - Holokaust a rasové násilie - spory a spochybňovania

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu na tému
HOLOKAUST A RASOVÉ NÁSILIE – SPORY A SPOCHYBŇOVANIA
Hostia:
Zuzana Kumanová, PhD., občianske združenie In Minorita
PhDr. Monika Vrzgulová, CSc., Etnologický ústav SAV, Dokumentačné stredisko holokaustu
Pavol Makyna, PhD., Ústav pamäti národa

Rokovanie s Generálnou prokuratúrou SR

Hlavnou témou rokovania bolo odtajnenie a sprístupnenie spisu vyšetrovania tzv. Sviečkovej manifestácie v Bratislave z 25. marca 1988. Generálna prokuratúra vyhovela žiadosti ÚPN.

Ústav pamäti národa vyhral na Ústavnom súde

Od svojho vzniku Ústav pamäti národa čelí viac ako 40 žalobám za to, že v rokoch 2003 a 2004 zverejnil archívne dokumenty bývalej Štátnej bezpečnosti, v ktorých sú evidovaní tajní spolupracovníci Štátnej bezpečnosti a iné záujmové osoby.

Medzinárodná konferencia pri príležitosti Európskeho dňa pamiatky obetí totalitných režimov

Medzinárodné podujatie pokračovalo v utorok 23.8.2016 v bratislavskej Redute, kde sa uskutočnilo panelové pracovné zasadnutie zástupcov pamäťových inštitúcií pod gesciou Európskej únie a Platformy európskej pamäte a svedomia. Témou pracovného zasadnutia bolo „Spravodlivosť a vyrovnávanie sa so zločinmi totalitných režimov z pohľadu trestného práva".

Pietna spomienka pri Bráne slobody pri príležitosti dňa obetí totalitných režimov

V pondelok 22. augusta 2016 sa v v rámci slovenského predsedníctva začala dvojdňová konferencia ministrov spravodlivosti členských krajín EÚ. Témou bola „Radikalizácia na vzostupe v EÚ". Dvojdňové podujatie bolo spojené s medzinárodnou konferenciou pri príležitosti Európskeho dňa pamiatky obetí totalitných režimov, ktorý pripadá na 23. august.

Spomienka na obete okupácie vojskami Varšavskej zmluvy v Bratislave

Násilný vpád vojsk Varšavskej zmluvy na územie bývalej ČSSR v noci z 20. na 21. augusta 1968 a jeho dôsledky si 19. augusta 2016 pripomenuli v Bratislave pietnou spomienkou pri pamätnej tabuli obetí invázie na budove Univerzity Komenského. Zástupcovia bývalých politických väzňov s predstaviteľmi politických strán, mesta Bratislava, spoločenských organizácií, a ďalších inštitúcií, medzi nimi aj Ústavu pamäti národa si obete invázie uctili položením vencov k pamätnej tabuli.

Pietna spomienka v Poprade pri príležitosti 48. výročia okupácie 21. augusta 1968

V Poprade sa 19. augusta konala už tradičná spomienka na tragické udalosti invázie 21. augusta 1968 a následnej okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy.

Iracký Attaché navštívil ÚPN

Iracký Attaché Hassan Khalid Al-Shmailawi navštívil 25.7.2016 ÚPN. V priateľskom duchu poďakoval predsedovi Správnej rady za doterajšiu spoluprácu a vyzdvihol pomoc Slovenskej republiky v Iraku po stránke vojenskej, ako aj humanitárnej.

Odhalenie pamätnej tabule Hartmutovi Tautzovi na hranici v Petržalke

Ústav pamäti národa (ÚPN) v spolupráci Bratislavským samosprávnym krajom (BSK) a Platformou evropské paměti a svědomí (PEPS) inštalovali v hraničnom pásme s Rakúskou republikou v Petržalke pamätnú tabuľu jednej z obetí tkzv. Železnej opony Hartmutovi Tautzovi z bývalej NDR.

V Zákamennom si uctili pamiatku obete komunistického režimu biskupa Jána Vojtaššáka

V nedeľu 7. augusta 2016 si veriaci Spišskej diecézy pripomenuli 51. výročie smrti Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka. Pietnej spomienky sa popri ďalších hosťoch zúčastnil aj predseda SpR ÚPN Ondrej Krajňák.

Odhalenie pamätníka jednej z obetí Železnej opony - Hartmutovi Tautzovi

Ústav pamäti národa v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a Platformou evropské paměti a svědomí Vás pozýva na odhalenie pamätníka jednej z obetí Železnej opony - Hartmutovi Tautzovi. Odhalenie pamätnej tabule venovanej Hartmutovi Tautzovi je ďalším z krokov ÚPN poukazujúcim na nezákonnú činnosť brachiálnych zložiek moci totalitného režimu.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Poznanské povstanie v júni 1956 a jeho ohlas v ČSR

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 23. júna 2016 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Poznanské povstanie v júni 1956 a jeho ohlas v ČSR. Diskutovali PhDr. Petr Blažek, Ph.D. (ÚSTR, Praha), Dr. Pawel Sasanka (IPN, Varšava). Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (ÚPN). Pozrite si videozáznam.

Spomienka na civilné obete povojnových pracovných a sústreďovacích táborov

V piatok 1. júla 2016 zorganizovali základná organizácia Csemadok Bratislava – Petržalka, Maďarský inštitút v Bratislave a občianske združenie Petržalka – Engerau – Ligetfalu konferenciu pod názvom 1946 – Rok po veľkej vojne.

Pietna spomienka pri Pamätníku usmrtených na hraniciach v rokoch 1948 - 1989

Pri Pamätníku usmrtených na hraniciach v rokoch 1948 - 1989 na historickom cintoríne v Kežmarku sa v piatok 24. júna 2016 konala pietna spomienka organizovaná Svetovým združením bývalých politických väzňov (SZBPV).