Z činnosti

V Bukurešti sa konala výročná schôdza Európskej siete úradov spravujúcich písomnosti tajnej polície

Dňa 4. decembra 2017 sa v Bukurešti konalo výročné stretnutie zástupcov členských inštitúcií Európskej siete úradov spravujúcich písomnosti tajnej polície. Rokovania schôdze sa konali v reprezentatívnych priestoroch budovy rumunského parlamentu.

Medzinárodný workshop o vzdelávaní a šírení vedomostí z archívov bývalých tajných polícií

V Budapešti sa 7. decembra stretli predstavitelia inštitúcií združených v Európskej sieti úradov spravujúcich písomnosti tajnej polície na medzinárodnom workshope, ktorého cieľom bola diskusia o možnostiach využitia materiálov uložených v archívoch bývalých tajných polícií vo vyučovacom procese, ako aj vzdelávanie verejnosti a publikovanie materiálov z týchto archívov.

V Považskej Bystrici nanovo odhalili pamätnú tabuľu príslušníkov Pomocných technických práporov

Na pomníku Slovenského národného povstania v Považskej Bystrici bola 9. decembra 2017 opätovne odhalená pamätná tabuľa príslušníkom Pomocných technických práporov.

V Považskej Bystrici nanovo odhalili pamätnú tabuľu príslušníkov Pomocných technických práporov

Na pomníku Slovenského národného povstania v Považskej Bystrici bola 9. decembra 2017 opätovne odhalená pamätná tabuľa príslušníkom Pomocných technických práporov. Slovenský zväz VTNP-PTP – Okresný klub Považská Bystrica, ktorého členovia neskôr vstúpili do Konfederácie politických väzňov, pôvodne tabuľu odhalil už v roku 2005 ako prvú na Slovensku. Potom, ako sa zmenil majiteľ budovy, však bola odstránená. V spolupráci s mestom Považská Bystrica ju teraz Konfederácia politických väzňov...

Odborníci diskutovali o aktuálnych výzvach výučby dejepisu a náuky o spoločnosti

Akademici, zástupcovia pamäťových inštitúcií a občianskych združení aj učitelia sa stretli v Bratislave, aby diskutovali o súčasných témach výučby dejepisu. Ústav pamäti národa a Európska sieť Pamäť a solidarita pripravili seminár Aktuálne výzvy vyučovania dejepisu a náuky o spoločnosti, ktorý sa konal 11. a 12. decembra v bratislavskom Centre SALVATOR.

Nastolenie komunistického režimu v Československu vo februári 1948 a jeho dôsledky na spoločnosť

Ústav pamäti národa v spolupráci s Ústavom pro soudobé dějiny AV ČR budú vo februári 2018 organizovať vedeckú konferenciu s názvom Nastolenie komunistického režimu v Československu vo februári 1948 a jeho dopad na spoločnosť.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Zápas o ľudské práva v minulosti a dnes

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa v utorok 12. decembra 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Zápas o ľudské práva v minulosti a dnes. Diskutovali JUDr. Kamil Baraník, PhD., LL.M. (Právnická fakulta Univerzity Komenského) a Ondrej Podolec, PhD. (Ústav pamäti národa), diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

Diskusný večer 12. decembra 2017 - Zápas o ľudské práva v minulosti a dnes

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu ZÁPAS O ĽUDSKÉ PRÁVA V MINULOSTI A DNES.
Hostia:
JUDr. Kamil Baraník, PhD., LL.M. (Právnická fakulta Univerzity Komenského)
Ondrej Podolec, PhD. (Ústav pamäti národa)

Konferencia o osobnosti Dr. Františka Paňáka SJ a prenasledovaných na východnom Slovensku

Ústav pamäti národa v spolupráci s Teologickou fakultou Katolíckej univerzity v Košiciach a Teologickou fakultou Trnavskej univerzity pripravuje vedeckú konferenciu s názvom Osobnosti na východe Slovenska navzdory totalitám. Osobnosť JUDr. Františka Paňáka SJ (1908 - 1997).

Pozvánka na záverečné kolokvium súťaže "Nezávislá kultúra a život v Československu 1948-1989"

Ústav pamäti národa vás pozýva na vyhodnotenie bádateľskej súťaže "Nezávislá kultúra a život v Československu 1948-1989", do ktorej sa zapojili mladí výskumníci do 30 rokov. Cieľom projektu bolo osloviť a inšpirovať najmä študentov humanitných, pedagogických, sociálno-vedných a umeleckých odborov, aby sa zaujímali napríklad o rôzne nezávislé umelecké aktivity, exilovú produkciu, publikačnú činnosť disentu či mierové a ekologické hnutia a represie, ktorým museli čeliť.

Diskusný večer v Banskej Bystrici 8. decembra 2017 - Prenasledovaní za vieru. Titus Zeman, Silvester Krčméry, Jozef Vateha

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu PRENASLEDOVANÍ ZA VIERU. TITUS ZEMAN, SILVESTER KRČMÉRY, JOZEF VATEHA.

Hostia: prof. Dr. h. c. Vladimír Krčméry, DrSc. (synovec S. Krčméryho), Mgr. Peter Janků, PhD. (autor rozhlasovej hry o T. Zemanovi) a Mgr. František Neupauer, PhD. (historik a publicista).

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Boľševizmus, socializmus, komunizmus

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 26. októbra 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Boľševizmus, socializmus, komunizmus. Diskutovali Mgr. Juraj Marušiak, PhD. (Slovenská akadémia vied), PhDr. Tomáš Černák, PhD. (historik), PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa), diskusiu moderoval Peter Juščák (ÚPN). Pozrite si videozáznam.

Festival slobody uzavrel príbeh politického väzňa Silvestra Krčméryho

"Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu. Tú moc vám nezávidíme a netúžime po nej, nám stačí tá pravda. Lebo je väčšia a silnejšia ako moc." Aj tieto slová Silvestra Krčméryho odzneli v predstavení Nepolepšený svätec v Slovenskom národnom divadle, ktoré vo štvrtok 23. novembra uzavrelo program VII. ročníka Festivalu slobody.

Festival slobody sa konal po prvý raz v rozhlase

Posledným podujatím VII. ročníka Festivalu slobody s voľným vstupom bol program v Slovenskom rozhlase. Festival slobody pod Pyramídou spoločne po prvý raz pripravili Ústav pamäti národa a Rádio Devín a konal sa v priestoroch Štúdia 5.

Diskusný večer 30. novembra - Viedenská arbitráž a jej dopady na Lučenecký okres

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu VIEDENSKÁ ARBITRÁŽ A JEJ DOPADY NA LUČENECKÝ OKRES
Hostia:
Mgr. Štefan Chrastina (Novohradské múzeum a galéria)
Mgr. Ján Mitáč (ÚPN)

Videozáznam z predstavenia knihy Kuriéri Božieho slova v Bratislave

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 5. októbra 2017 konala prezentácia knihy Kuriéri Božieho slova. Pozrite si videozáznam.

Železnú oponu pripomenulo symbolické uzatvorenie mosta ponad Moravu

Súčasťou Festivalu slobody bolo v sobotu 18. novembra podujatie na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi, ktoré pripomenulo, že obyvatelia východného bloku žili desaťročia za ostnatým drôtom a snaha prekročiť ho stála mnohých život. Most bol počas soboty symbolicky uzatvorený, aby si tak návštevníci a okoloidúci pripomenuli Železnú oponu a tiež to, že sloboda voľne cestovať do zahraničia nie je samozrejmá.

Do Festivalu slobody sa zapojila Univerzita Komenského

Festival slobody pokračoval v utorok 14. a v stredu 15. novembra na Univerzite Komenského v Bratislave.

Festival slobody pokračuje nielen v Bratislave, ale aj v regiónoch

Festival slobody sa tento rok opäť rozširuje aj do regiónov a ponúka premietania filmov, diskusie či výstavu. Dobrovoľníci v spolupráci s Ústavom pamäti národa pripravili program v Bardejove (16.-17.11.), Brezne (16.-17.11.), Nemšovej (18.11.), Šintave (24.11.), Šuranoch (13.-15.11.) a v Trnave (13.-17.11.).

Festival slobody ponúka výstavy aj spomienku na pochod študentov zo 16. novembra 1989

V stredu 15. novembra o 10:30 bude v Súdnej sieni Karola Planka na Univerzite Komenského diskusia Občianska angažovanosť študentov vtedy a dnes, na ktorú prídu priami účastníkmi pochodu z roku 1989 a študentmi aktívni v dnešnej spoločnosti. Nasledovať bude spomienka na pochod študentov zo 16. novembra 1989 pred pamätnou tabuľou na budove UK.