Z činnosti

Historici na vedeckej konferencii v Považskej Bystrici o slovenských regiónoch v období neslobody

V dňoch 9. – 10. septembra 2021 sa v Považskej Bystrici konala reprezentatívna vedecká konferencia Regióny v období neslobody 1938 – 1989, na ktorej sa stretli takmer dve desiatky slovenských historikov zastupujúcich renomované odborné inštitúcie a univerzity.

Pracovná ponuka na pozíciu vedúci/vedúca Oddelenia ekonomiky a správy Kancelárie Ústavu pamäti národa

Ústav pamäti národa vyhlasuje výberové konanie na pozíciu vedúci/vedúca Oddelenia ekonomiky a správy Kancelárie ÚPN.

Seminár o SKS spojený s prezentáciou knihy

Ústav pamäti národa vás pozýva na seminár Svetový kongres Slovákov a Slovensko v období vlády komunistického režimu, ktorý bude spojený s prezentáciou knihy SKS v dokumentoch. 1. časť. Generálne zhromaždenia. Podujatie sa bude konať v Pálffyho paláci (Zámocká 47, Bratislava) v stredu 22. septembra 2021 od 13.30 hod. aj s účasťou verejnosti v rámci povolenej kapacity sály.

Seminár o SKS spojený s prezentáciou knihy

Ústav pamäti národa vás pozýva na seminár Svetový kongres Slovákov a Slovensko v období vlády komunistického režimu, ktorý bude spojený s prezentáciou knihy SKS v dokumentoch. 1. časť. Generálne zhromaždenia. Podujatie sa bude konať v Pálffyho paláci (Zámocká 47, Bratislava) v stredu 22. septembra 2021 od 13.30 hod. aj s účasťou verejnosti v rámci povolenej kapacity sály. Účastníkov prosíme o nosenie rúška alebo respirátora po celý čas pobytu v priestoroch prednáškovej miestnosti a...

Výstava Uzákonené bezprávie v Národnej rade Slovenskej republiky

80 rokov od prijatia tzv. Židovského kódexu pripomína výstava Ústavu pamäti národa s názvom Uzákonené bezprávie s podtitulom Holokaust a protižidovské zákonodarstvo na Slovensku, ktorá bude do konca októbra inštalovaná vo foyeri Národnej rady Slovenskej republiky.

Vedecká konferencia Regióny v období neslobody

Ústav pamäti národa v spolupráci s Mestom Považská Bystrica a Katedrou politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne organizujú vedeckú konferenciu Regióny v období neslobody (1938 – 1989), ktorá sa bude konať v dňoch 9. – 10. septembra 2021 v Považskej Bystrici. Na konferencii vystúpia poprední slovenskí historici, ktorí budú analyzovať dopady vlády dvoch nedemokratických režimov na miestnu správu i politický a spoločenský život v slovenských regiónoch.

23. august – Európsky deň pamiatky obetí totalitných režimov a príbeh Jaana Krossa

Dňa 23. augusta, na výročie uzavretia paktu Ribbentrop – Molotov, si pripomíname Európsky deň pamiatky obetí totalitných režimov. V rámci tohtoročnej spoločenskej kampane Pamätaj na 23. august si Európska sieť Pamäť a Solidarita (ENRS) a Ústav pamäti národa ako jej člen pripomínajú príbeh ďalšej osoby, život ktorej poznačil dramatický zápas s totalitnými režimami. V roku 2021 je hrdinom kampane Jaan Kross.

Spomienkové podujatie pri príležitosti 35. výročia usmrtenia Hartmuta Tautza

V pondelok 9. augusta 2021 sa v petržalských Kopčanoch uskutočnilo spomienkové podujatie pri príležitosti 35. výročia usmrtenia Hartmuta Tautza. Len osemnásťročný východný Nemec sa dňa 1. augusta 1986 ubytoval na známom bratislavskom internáte Družba. Neprišiel si pozrieť pamätihodnosti vtedajšieho hlavného mesta Slovenskej socialistickej republiky. Jeho cieľom bolo susedné Rakúsko, ktoré vtedy znamenalo slobodný svet.

Múzeum obetí komunizmu v Košiciach otvorili aj zástupcovia Ústavu pamäti národa

Dňa 24. júna 2021, v pamätný deň obetí komunistického režimu, v Košiciach slávnostne otvorili Múzeum obetí komunizmu, prvé múzeum svojho druhu na Slovensku prinášajúce verejnosti v atraktívnej a modernej forme príbehy obetí a svedectvá ľudí, ktorých perzekúcie komunistického režimu priamo zasiahli. V rámci múzea je zriadená aj knižnica samizdatovej a exilovej literatúry (Knižnica Rudolfa Fibyho).

V Gemerskej knižnici P. Dobšinského v Rožňave je výstava August 1968. Nádeje a vytriezvenia

Od konca júna 2021 je v priestoroch Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave prístupná pre verejnosť výstava Ústavu pamäti národa August 1968. Nádeje a vytriezvenia. Ide o súčasť projektu Alexander Dubček. Úsmev, ktorý spájal.

​Pietna spomienka na Jána Langoša

Pamiatku Jána Langoša - disidenta, ministra vnútra ČSFR, poslanca a zakladateľa Ústavu pamäti národa, si v utorok 15. júna pripomenuli osobnosti, ktoré sa postavili komunistickému režimu a Jána Langoša poznali osobne, členovia Správnej rady a pracovníci ÚPN.

Diskusný večer o vypuknutí nemecko-sovietskej vojny 1941

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Vypuknutie nemecko-sovietskej vojny (1941). Vzťahy Poľska a Slovenska so Sovietskym zväzom. Podujatie sa bude konať v priestoroch Poľského inštitútu v utorok 22. júna 2021 od 17.00 hod. aj s účasťou verejnosti. Zároveň bude vysielané on-line prostredníctvom youtube kanálu ÚPN.

Výhercovia súťaže Naša nedávna história si prevzali ceny od Ústavu pamäti národa

Dňa 10. júna 2021 sa v priestoroch Ústavu pamäti národa uskutočnilo odovzdávanie cien výhercom súťaže Naša nedávna história za rok 2020. Výhercov v troch kategóriách (literárna tvorba, audiovizuálna tvorba a retro dizajn) privítal predseda Správnej rady ÚPN Ján Pálffy, ktorý im zároveň odovzdal najnovšie publikácie Ústavu a poďakoval za ich vynikajúce práce. Odovzdávania cien sa zúčastnila aj predsedníčka Klubu 89, o. z. Jana Kotová a odborná garantka súťaže Katarína Csabayová.

Letná škola projektu „In Between?“ – predĺženie prihlasovania do 15. júla

Prihlášky na letnú školu „In Between? – Susedia sa stretávajú v pohraničí" v slovensko-poľskom pohraničí je možné podávať do 15. júla 2021.

In Between? je vzdelávací projekt pre študentov so záujmom o spoznávanie histórie európskych pohraničných regiónov organizovaný Európskou sieťou Pamäť a solidarita (ENRS). Tento rok pozývame študentov zo susedných krajín, aby vytvorili tímy na oboch stranách hranice. Projektu sa zúčastnia Česká republika, Nemecko, Poľsko, Slovensko a Ukrajina.

32. ročník pietneho podujatia Jáchymovské peklo

Niekdajší politickí väzni sa 28. a 29. mája 2021 stretli v Jáchymove na pietnom podujatí Jáchymovské peklo, ktorá sa koná každoročne už od roku 1990. Účastníci sa najskôr zvyknú zastaviť na cintoríne v Hornom Slavkove a pri Veži smrti, na druhý deň sa konáva svätá omša v Kostole sv. Joachima a Anny v Jáchymove a po nej položia účastníci spomienky vence a kvety k pamätníku Brána slobody, ktorý je umiestnený pred kostolom.

Pietna spomienka na Jána Langoša

Pietna spomienka na Jána Langoša - disidenta, porevolučného federálneho ministra vnútra, poslanca a zakladateľa Ústavu pamäti národa sa pri príležitosti 15. výročia jeho tragického úmrtia uskutoční v utorok 15. júna 2021 o 11.00 hod. pri buste Jána Langoša na Námestí SNP v Bratislave.

Oznam o podmienkach štúdia v bádateľni Archívu ÚPN

Oznamujeme bádateľskej verejnosti, že vzhľadom na súčasnú epidemickú situáciu je bádateľňa Archívu Ústavu pamäti národa znovuotvorená v obmedzenom režime za týchto podmienok:

1. Vzhľadom na pretrvávajúcu epidemickú situáciu sa bádateľom odporúča zvážiť samotnú potrebu návštevy archívu ešte pred rezervovaním si termínu na štúdium.

Vedecká konferencia Ľudské práva v zápase za slobodu

Ústav pamäti národa a Klub 89, o. z. organizujú medzinárodnú vedeckú konferenciu zameranú na problematiku ľudských práv. Cieľom podujatia je poukázať na porušovanie ľudských práv v minulosti, počas vlády nedemokratických režimov, ako aj na dôležitosť ich ochrany a dodržiavania v súčasnosti.

Diskusný večer 100 rokov od založenia komunistickej strany

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu 100 rokov od založenia komunistickej strany. Podujatie bude bez účasti verejnosti vysielané online prostredníctvom YouTube kanálu ÚPN vo štvrtok 27. mája 2021 od 17.30 hod.

Vedecká konferencia Regióny v dobe neslobody – aktualizácia termínu

Ústav pamäti národa v spolupráci s mestom Považská Bystrica a Katedrou politológie Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne organizujú vedeckú konferenciu Regióny v dobe neslobody (1939 – 1989).