Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Z činnosti

Diskusný večer 30.januára 2020 - PONAD ŽELEZNÚ OPONU

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA

pozýva na diskusiu

PONAD ŽELEZNÚ OPONU Slovensko-rakúske vzťahy v rokoch 1945 – 1989

Poľský veľvyslanec na Slovensku navštívil Ústav pamäti národa

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Poľska v Slovenskej republike Krzysztof Strzałka navštívil v utorok 14. januára 2020 Ústav pamäti národa. S predsedom Správnej rady ÚPN Jánom Pálffym rokovali o nadviazaní na spoluprácu z roku 2019, počas ktorého ÚPN a poľské veľvyslanectvo pripravili viacero spoločných projektov.

Príjemné sviatky a úspešný nový rok!

Ďakujeme za podporu a spoluprácu v roku 2019. Prajeme Vám príjemné vianočné sviatky a úspešný rok 2020.
Pracovníci Ústavu pamäti národa

Interaktívna mapa Slovenska ukazuje pamätníky obetiam komunizmu

Príbehy nespravodlivo prenasledovaných je potrebné stále pripomínať, keďže hrozí, že spoločnosť, ktorá zabudne na svoju históriu, si ju bude musieť zopakovať. Dokumentačno-vzdelávací projekt preto ponúka interaktívnu mapu Slovenska s vyznačeným pamätníkmi, pamätnými tabuľami, sochami, bustami a podobnými pamätnými miestami, ktoré pripomínajú obete komunistickej totality. Mapa je dostupná na webovej stránke www.pamatniky.sk.

Deviaty ročník Festivalu slobody sa zameral najmä na udalosti roku 1989

Festival slobody už po deviaty raz prostredníctvom hraných a dokumentárnych filmov, diskusií, koncertu či divadelného predstavenia pripomenul, aká vzácna je sloboda. Toto multižánrové medzinárodné podujatie sa konalo od 11. do 17. novembra 2019 v Bratislave a jeho nosnou témou bolo 30. výročie pádu komunizmu v niekdajšom sovietskom bloku, no priblížilo aj obdobie normalizácie či obete Železnej opony. Hlavnými hosťami boli osobnosti, ktoré sa aktívne podieľali na udalostiach novembra 1989.

ÚPN vydal príručku pre školy - Politické procesy na Slovensku v rokoch 1948 - 1954

Publikácia sa venuje politickým procesom v rokoch 1948 – 1954 ako najkrutejším komunistickým perzekúciám voči obyvateľom Slovenska. Jej primárnym cieľom je objasniť najmä študentom historické súvislosti udalostí po roku 1948, ktoré sa spájali s organizovaním politických procesov na Slovensku.

Oznam o uzatvorení študovne Archívu ÚPN

Študovňa Archívu Ústavu pamäti národa bude v období od 16.12.2019 do 6.1.2020 pre verejnosť uzatvorená.

Diskusný večer 5. decembra 2019 - AHOJ EURÓPA! Pochod Bratislava - Hainburg v decembri 1989

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu
AHOJ, EURÓPA! Pochod Bratislava - Hainburg v decembri 1989
Hostia:
Ján Budaj (disident, spoluorganizátor pochodu)
Peter Jašek, PhD. (Ústav pamäti národa)

Dni otvorených dverí v Archíve ÚPN

30. výročie Nežnej revolúcie si Ústav pamäti národa pripomenul aj programom v Archíve ÚPN. Žiaci a študenti škôl aj záujemcovia z radov verejnosti mohli navštíviť archív, pozrieť si ukážky dokumentov, letákov a dobovej tlače i tematickú výstavu venovanú Novembru 1989 a pádu Železnej opony aj vypočuť výklad archivárov počas troch dní, od utorka 19. do štvrtka 21. novembra 2019.

Edukačná kocka – pamätník obetiam totalitného komunistického režimu

V areáli základnej školy v obci Šintava odhalili pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie Edukačnú kocku – pamätník obetiam totalitného komunistického režimu. Tento projekt je unikátny pre spojenie vzdelania a pamäti.

V Poprade odhalili pamätnú tabuľu obeti výsluchov ŠtB a väznenému kňazovi

Pamätnú tabuľu dvom z mnohých obetí komunistického režimu odhalili 14. novembra 2019 bola na budove Pedagogickej fakulty – Inštitútu Štefana Náhalku na Nábreží Jána Pavla II. č. 15 v Poprade. Pripomína Popradčana Antona Mačugu, ktorý zomrel ako tridsaťročný na následky brutálnych výsluchov komunistickej Štátnej bezpečnosti v rokoch 1949 až 1952, a saleziána Dr. Alojza Žemlu, ktorý ako správca farnosti v Poprade napriek zákazu vystúpil s príhovorom na jeho pohrebe. V roku 1954 bol zatknutý pri pokuse o útek a odsúdený na pätnásť rokov väzenia.

Annus mirabilis. Rok 1989 a Slovensko: Od totality k demokracii

V dňoch 12. a 13. novembra sa v priestoroch Historickej budovy Národnej rady Slovenskej republiky uskutočnila pod záštitou prezidentky SR medzinárodná vedecká konferencia pod názvom Annus mirabilis. Rok 1989 a Slovensko: Od totality k demokracii.

Dni otvorených dverí v Archíve Ústavu pamäti národa - pozvánka

Ústav pamäti národa Vás srdečne pozýva na Dni otvorených dverí, ktoré sa uskutočnia v dňoch 19. až 21. novembra 2019 v priestoroch Archívu Ústavu pamäti národa na Miletičovej ulici č. 7 v Bratislave. Téma a prezentácia dokumentov sa bude niesť v znamení 30. výročia Nežnej revolúcie a pádu Železnej opony.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Výstava Prvý dotyk so slobodou je verejnosti prístupná v Košiciach

Interaktívna výstava pripomína 30. výročie Nežnej revolúcie a apeluje na hodnoty a symboliku, ktoré sú s ňou spojené, je pre verejnosť otvorená od 13. novembra 2019 v priestoroch Verejnej knižnice Jána Bocatia na Hlavnej 48 v Košiciach.

Prvé dni Festivalu slobody patria filmovej prehliadke a diskusiám

Deviaty ročník Festivalu slobody sa začal programom pre študentom v kine Lumière už v pondelok 11. novembra. Počas troch pracovných týždňa prináša tri dopoludňajšie bloky pre školy, ktoré spájajú premietanie dokumentárneho filmu, resp. filmov, diskusiu a premietanie hraného filmu. V utorok 12. novembra si študenti mohli pozrieť úplne nový slovenský dokument Spýtaj sa vašich, po ktorom medzi študentov prišli aj zástupkyne tímu autorov filmu.

Festival slobody sa začína 11. novembra 2019

Hrané a dokumentárne filmy, diskusie, divadelné predstavenie či výstava aj desaťročia po páde totality pripomenú, aká vzácna je sloboda a ako sa pred tridsiatimi rokmi rodila. Festival slobody, multižánrové medzinárodné podujatie, ktoré pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku, sa tento rok bude konať od 11. do 17. novembra v Bratislave.

Ústav pamäti národa si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomenie množstvom zaujímavých podujatí

„November 1989 je míľnik, ktorý priniesol zásadnú zmenu do života občanov. Medzi jeho najväčšie pozitíva patrí politická pluralita, možnosť v praxi uplatňovať základné ľudské práva a náboženské slobody, slobodu cestovania či podnikania. Udalosti z Novembra 1989 v konečnom dôsledku umožnili vznik demokratickej Slovenskej republiky v januári 1993 a jej neskoršiu integráciu do európskych a atlantických štruktúr," uviedol predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ján Pálffy pri predstavovaní podujatí, ktoré ústav pripravil k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Oznam o uzatvorení študovne Archívu ÚPN

V dňoch 12. až .13. 11.2019 bude študovňa Archívu ÚPN uzatvorená.

Vedecká konferencia ANNUS MIRABILIS

Ústav pamäti národa vás pozýva na vedeckú konferenciu ANNUS MIRABILIS ROK 1989 A SLOVENSKO OD TOTALITY K DEMOKRACII pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky. Podujatie sa koná v dňoch 12. - 13. novembra 2019 v priestoroch historickej budovy NR SR na Župnom námestí 12 v Bratislave.

"Bratov vo viere" pripomína výstava v Národnej rade

Spoluprácu medzi poľskými a slovenskými veriacimi v období neslobody analyzovalo podujatie Bratia vo viere. Spolupráca poľských a slovenských veriacich počas komunizmu, ktoré sa konalo 29. októbra v priestoroch Národnej rady SR.