Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Z činnosti

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Verejnosť proti násiliu od revolúcie po slobodné voľby 1990

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa v stredu 25. novembra 2015 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Verejnosť proti násiliu od revolúcie po slobodné voľby 1990. Diskutovali doc. PhDr. Martin Bútora – člen koordinačného výboru VPN, PhDr. Michal Horský – šéf volebnej kampane VPN v roku 1990 a Mgr. Patrik Dubovský, PhD. – riaditeľ Sekcie vedeckého výskumu ÚPN. Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. Pozrite si videozáznam.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Proces s Viliamom Žingorom a spol.

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 17. septembra 2015 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Proces s Viliamom Žingorom a spol. Justičná vražda partizánskeho veliteľa. Diskutovali prof. PhDr. Róbert Letz, PhD. z Pedagogickej fakulty UK a Mgr. Branislav Kinčok z Ústavu pamäti národa. Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. Pozrite si videozáznam.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Akcia "B" (byty) - Násilné vysťahovanie v rokoch 1952-1953

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa 29. októbra 2015 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Akcia "B" (byty) - Násilné vysťahovanie v rokoch 1952 - 1953. Diskutovali RNDr. Mária Jurčovičová, CSc., Ing. Vít Granec – obete núteného presídlenia a Mgr. Michal Babál, PhD. z Ústavu pamäti národa. Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. Pozrite si videozáznam.

Vo Varšave položené vence od ÚPN a uctená pamiatka poľských obetí

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák 9. decembra 2015 po skončení zasadania poradných orgánov ENRS vo Varšave v Poľskej republike využil príležitosť k tomu, aby nášmu severnému susedovi vyjadril vďaku a úctu za pomoc, podporu a spoluprácu, ale aj príklad obety a vlasteneckej hrdosti.

Správa ŠtB Krajskej správy ZNB Bratislavy a Západoslovenského kraja v rokoch 1971 - 1974

V roku 2014 zverejnil Ústav pamäti národa na svojej webovej stránke podrobnú rekonštrukciu personálneho obsadenia a organizačnej štruktúry Správy ŠtB KS ZNB hlavného mesta Bratislava a Západoslovenského kraja v rokoch 1966 – 1971. Nadviazal tým na rekonštrukciu Krajských správ ZNB vtedajšieho Východoslovenského a Stredoslovenského kraja. V tejto úlohe pokračuje ÚPN zverejnením organizačnej a personálnej štruktúry Správy ŠtB Bratislava v rokoch 1971 - 1974.

ÚPN vydal pre študentov ďalšie informačné letáky

ÚPN od roku 2014 v spolupráci s Európskou sieťou Pamäť a Solidarita realizuje projekt na podporu osvetových a vzdelávacích aktivít pre študentov a pedagógov rôznych stupňov škôl na témy a historické udalosti súvisiace s obdobím neslobody s cieľom zoznámiť pedagógov a mladú generáciu s prejavmi a následkami totalitných režimov v rokoch 1939 - 1989.

V Nitre na cintoríne odhalili pamätnú tabuľu mučenej rehoľnej sestre

Konfederácia politických väzňov Slovenska v spolupráci s rehoľnou Spoločnosťou dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul inštalovali na Mestskom cintoríne v Nitre pamätnú tabuľu sestre Florine Barbore Boenighovej pri príležitostí výročí jej narodenia i úmrtia. 14. decembra 2015 ......

Zástupcovia ÚPN na zasadaní poradných orgánov ENRS vo Varšave

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák sa v dňoch 8.- 9. decembra 2015 zúčastnil na zasadaní poradných orgánov ENRS vo Varšave v Poľskej republike. Spolu s ním sa na rokovaniach zúčastnili aj novovymenovaní zástupcovia za Slovenskú republiku v týchto orgánoch prof. Róbert Letz a Dr. Viliam Jablonický.

Medaila za protikomunistický odboj pre generála Imricha Gablecha

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák a riaditeľ partnerského ÚSTRu Zdeněk Hazdra odovzdali 1. decembra 2015 v Havlíčkovom Brode v Českej republike brig.gen v.v. Imrichovi Gablechovi Pamätnú medailu ÚPN za protikomunistický odboj a ďakovný list.

V Sofii na konferencii o komunistických tajných službách

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák sa v dňoch 24. - 26. novembra 2015 zúčastnil na stretnutí predstaviteľov Európskej siete úradov spravujúcich písomnosti tajných polícií, ktoré sa uskutočnilo v bulharskej Sofii.

Diskusný večer v Košiciach 16. decembra 2015 - predstavenie knihy PARÍŽSKA KONFERENCIA 1946 A MIEROVÁ ZMLUVA S MAĎARSKOM

Ústav pamäti národa, Katedra histórie FF UPJŠ v Košiciach a Ecce Historia – Spolok študentov histórie UPJŠ v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach, Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa a katedry histórie pozývajú na predstavenie novej knihy PARÍŽSKA KONFERENCIA 1946 A MIEROVÁ ZMLUVA S MAĎARSKOM.

V Bratislave si uctili utrpenie PTP-ákov za komunizmu

V Zichyho paláci v Bratislave si 26. novembra 2015 spomienkou na VTNP - PTP uctili pamiatku tých, ktorí si museli z rôznych dôvodov odtrpieť ponižujúcu službu v útvaroch bývalej Československej ľudovej armády s lopatou v ruke namiesto samopalu. Na spomienkovom podujatí sa zúčastnili samotní pamätníci a bývalí príslušníci týchto vojenských jednotiek, ktorých podporili a úctu im svojou prítomnosťou vzdali Janka Šipošová, poslankyňa NR SR, Radovan Števčík, starosta bratislavskej mestskej časti Staré Mesto a Milan Galanda, starosta Obce Oravcov v Bratislave.

V Hodruši Hámroch odhalili pamätnú tabuľu obeti komunistického režimu

Na budove Dolného banského závodu v Hodruši – Hámroch odhalili 27. novembra 2015 pamätnú tabuľu bývalému vedúcemu závodu Alexandrovi Vozjanovovi. Udialo sa tak za účasti jeho dcéry Nadeždy, príbuzných, zamestnancov banského závodu, miestnych členov banského spolku Herengrund a starostu obce Jozefa Urama ml.

Na odovzdávaní cien Václava Bendu v Kutnej Hore v Českej republike

Štrnásť osobností si v Kutnej Hore v Českej republike 9. novembra 2015 prevzalo Cenu Václava Bendu za slobodu a demokraciu. Na odovzdávaní sa zúčastnil aj predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. Jej držitelia majú rozdielne osudy, všetkých však spojuje to, že zohrali významnú úlohu v boji za obnovu slobody a demokracie Československej republiky v rokoch neslobody (1938–1945), či proti komunistickej totalitnej moci.

Festival slobody 2015 pokračoval a skončil vo východoslovenskom regióne

V. ročník Festivalu slobody 2015, ktorý sa uskutočnil pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu a spomienky na udalosti 17. novembra 1989 pokračoval v dňoch 18. .- 19. novembra 2015 vo východoslovenskom regióne.

Diskusný večer 25. novembra 2015 - Verejnosť proti násiliu - od revolúcie po slobodné voľby 1990

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu Verejnosť proti násiliu - od revolúcie po slobodné voľby 1990.

Pietna spomienka na obete komunizmu v Žiline

Konfederácia politických väzňov Slovenska 12. novembra 2015 zorganizovala pri príležitosti 26. výročia pádu komunistického režimu pietnu spomienku na obete komunistického režimu zo Žilinského kraja.

Na spomienkových podujatiach v Bratislave k pádu komunizmu v novembri 89

17. november 2015 sa niesol v znamení mnohých spomienkových akcií - pri pamätníkoch, v kostoloch, aj na námestiach. Zúčastnil sa ich aj predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. Pamätník popravených a umučených politických väzňov komunizmu na cintoríne v bratislavskom Ružinove bol jedným z prvých miest, kde si ľudia pripomenuli udalosti spred roku 1989.

Sviečkový pochod a kladenie vencov v Nitre počas spomienky na November 89

V Nitre sa 16. novembra 2015 v predvečer štátneho sviatku Dňa boja za slobodu a demokraciu a Medzinárodného dňa študentstva uskutočnila v Obradnej sieni na Mestskom úrade spomienka na udalosti v roku 1939, keď sa smrťou Jána Opletala začal boj Čechov a Slovákov proti fašizmu, ale aj na udalosti z roku 1989, keď sa začal pád totalitného komunistickému režimu.

Na záver Festivalu slobody 2015 ocenili osobnosti protikomunistického odboja

Pri príležitosti blížiaceho sa Dňa boja za slobodu a demokraciu a spomienky na udalosti 17. novembra 1989 konaný V. ročník Festivalu slobody 2015 vyvrcholil 15. novembra 2015. Multižánrový Festival slobody, ktorý zorganizoval Ústav pamäti národa bol ukončený pontifikálnou sv. omšou, ktorú za účasti podpredsedu Národnej rady SR Jána Figeľa, zástupcov diplomatického zboru, účastníkov protikomunistického odboja, politických väzňov a širokej verejnosti v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave celebroval bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko.