Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Z činnosti

Výzva na minútu ticha za ženy, ktoré sa stali obeťami komunistických režimov

Platforma európskej pamäti a svedomia vyzýva na minútu ticha za ženy, ktoré boli popravené, zabité, väznené, mučené a prenasledované počas komunizmu.

ÚPN rozbieha cyklus prednášok v EduCafe v Bratislave

Február 1948 - politický prevrat či "Víťazný február"? Prvá prednáška z nového cyklu stretnutí s historikmi a odborníkmi z Ústavu pamäti národa sa venovala nielen dramatickým februárovým dňom, ale aj medzinárodnému kontextu, teda začleneniu Československa do sovietskeho bloku po druhej svetovej vojne, aj politickému režimu v rokoch 1945 až 1948. Historik a právnik Ondrej Podolec zo Sekcie vedeckého výskumu ÚPN sa zaoberal aj voľbami v roku 1946 a jesenným prevratom na Slovenku v roku 1947.

V Prahe sa koná podujatie Mene Tekel, ktoré inšpirovalo Festival slobody

Scénické čítanie z denníkov kňaza väzneného v komunistických väzeniach, rekonštrukcia politického procesu Machalka a spol. alebo ekumenická bohoslužba za popravených, umučených a zomrelých politických väzňov - aj to ponúka český festival Mene Tekel. Vernisáže medzigeneračného projektu "Cesty viery, cesty k slobode" zloženého z piatich výstav o politických väzňoch trpiacich pre vieru a slávnostného otvorenia festivalu v Chráme Panny Márie Snežnej sa zúčastnil aj predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.

Pred 65 rokmi odsúdili Titusa Zemana a jeho 19 spoločníkov, príbeh tohto politického väzňa dnes smeruje k blahorečeniu

22. februára 1952, teda pred 65 rokmi, bol vynesený rozsudok v monsterprocese s Titusom Zemanom a jeho spoločníkmi. V deň výročia odzneli v pojednávacej miestnosti v Justičnom paláci, kde začiatkom 50. rokov súdili skupinu dvadsiatich ľudí, ktorí chceli utiecť alebo iným pomáhali prekročiť Železnú oponu, opäť vyhlásenia súdených, rozsudok aj slová modlitby.

Spomienka na obete politického procesu a členov Bielej légie, ktorí bojovali za vieru a demokraciu

Získavanie informácií o činnosti komunistickej strany, ktoré by pomohli odhaliť skutočné ciele vládnucej KSČ, aj pomoc s útekmi za Železnú oponu - to bola práca takzvanej Bielej légie na prelome 40. a 50. rokov. Hnutie okrem toho pripravovalo rozhlasové vysielanie, ktoré malo informovať o komunistickom terore. Traja členovia tohto podzemného antikomunistického kresťanského hnutia boli v jednom z veľkých politických procesov odsúdení na trest smrti. Albert Púčik, Anton Tunega a Eduard Tesár boli popravení 20. februára 1951.

Pozvánka na spomienkové stretnutie pri príležitosti 65. výročia monsterprocesu Titus Zeman a spol.

Ústav pamäti národa, Konfederácia politických väzňov Slovenska a Saleziáni don Bosca pozývajú verejnosť na spomienkové stretnutie pri príležitosti 65. výročia monsterprocesu Titus Zeman a spol. Podujatie sa uskutoční dňa 22. februára 2017. Začne sa o 15,30 hodine pred budovou Krajského súdu (Justičným palácom). Účastníci stretnutia sa presunú ku kostolu saleziánov na Miletičovej ulici a o 16.30 zaznie modlitba pri pamätnej tabuli Titusa Zemana. Po tejto pietnej slávnosti premietnu v sále pod kostolom na Miletičovej ulici film "Prešiel som hranicu". Podujatie ukončia sv. omšou v kostole Márie Pomocnice.

Pozvánka na pietnu spomienku pri príležitosti 66. rokov od popravy absolventov Štátneho reálneho gymnázia v Trenčíne

Ústav pamäti národa spolu s Nadáciou Antona Tunegu organizujú pietnu spomienku pri príležitosti 66. rokov od popravy Antona Tunegu, Alberta Púčika a Eduarda Tesára. Traja mladí študenti boli vo vykonštruovanom súdnom procese odsúdení na trest smrti komunistickým tribunálom. ÚPN pozýva uctiť si pamiatku mladých Slovákov, ktorí obetovali svoj život za kresťanskú vieru a demokraciu.

Diskusný večer 23. februára 2017 - Zahraničné slobodné vysielanie do Československa

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu ZAHRANIČNÉ SLOBODNÉ VYSIELANIE DO ČESKOSLOVENSKA.

Hostia:
Dr. phil. Beáta Katrebová-Blehová, PhD. (Historický odbor Matice slovenskej)
Mgr. Pavol Jakubčin, PhD. (Ústav pamäti národa)

Krajská správa ZNB Správa ŠtB Bratislava v rokoch 1975 - 1989

Ústav pamäti národa napĺňajúc svoje zákonné poslanie (podľa Zákona č. 553/2002 Z. z. v znení platných predpisov) zverejnil na tlačovej konferencii dňa 9. februára 2017 o 10.00 hodine a taktiež na svojej webovej stránke podrobnú rekonštrukciu personálneho obsadenia a organizačnej štruktúry Správy ŠtB Bratislava, súčasť Krajskej správy ZNB Bratislava, v rokoch 1975 až 1989. V zdokumentovanom období bol od 1. 1. 1976 názov tejto štruktúry zmenený na Správu ZNB hlavného mesta Bratislavy a Západoslovenského kraja Správa ŠtB (ďalej len skrátene ako Správa ŠtB Bratislava).

Prezident aj predseda parlamentu vystúpili proti fašizmu

Prezident Andrej Kiska a predseda parlamentu Andrej Danko vystúpili na oceňovaní Spravodlivých medzi národmi, teda ľudí, ktorí počas holokaustu pomáhali prenasledovaným Židom. Vyzdvihli obetavosť ocenených a zároveň sa postavili proti extrémizmu, ktorý sa v súčasnosti v spoločnosti rozširuje.

Ústav pamäti národa rozvíja spoluprácu s rakúskym veľvyslanectvom

Sviečková manifestácia, zatvorené hranice a pád Železnej opony, udalosti roku 1938 predchádzajúce vypuknutiu vojny či koniec prvej svetovej vojny - to sú udalosti, ktoré by si Rakúšania a Slováci v budúcnosti mohli spoločne pripomínať. O vzájomnej spolupráci diskutovali v Ústave pamäti národa predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák a rakúsky veľvyslanec na Slovensku Helfried Carl.

Ústav pamäti národa vydal zborník o tragédii v černobyľskej elektrárni a jej dosahoch

„Keby sme postupovali podľa predpisov, nikdy by sme nešli do blízkosti reaktora. Ale bola to morálna povinnosť – naša povinnosť. Boli sme ako kamikadze." (Anatolij A. Zacharov, jeden z hasičov)

Vyšlo nové číslo časopisu Pamäť národa 4/2016

V týchto dňoch vyšlo nové číslo časopisu ÚPN, Pamäť národa. Prináša štúdiu Pavla Makynu „Augustín Morávek - karieristický úradník s diktátorskou právomocou" a informuje o vzostupe a páde jedného z hlavných strojcov arizácie počas slovenského štátu v období rokov 1940 až 1942. Druhú štúdiu s názvom „Perzekúcia bývalých sociálnych demokratov. Prípad Antona Tomečka" pripravil Branislav Kinčok.

Ústav pamäti národa preloží a vydá čítanku dejín totalitných režimov

Ústav pamäti národa sa v novembri minulého roku stal riadnym členom Platformy európskej pamäte a svedomia (PEPS). Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák sa stretol s výkonnou riaditeľkou Platformy Neelou Winkelmann, aby prediskutovali možnosti spolupráce na konkrétnych projektoch. Dohodli sa na vydaní čítanky dejín totalitných režimov, ktorú ÚPN plánuje preložiť do slovenčiny.

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák sa zúčastnil slávnostného odovzdávania osvedčení účastníkom odboja a odporu proti komunizmu

Predseda Etickej komisie Českej republiky Jiří Kaucký pozval predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka na slávnostný akt odovzdávania osvedčení účastníkom odboja a odporu proti komunizmu. Na podujatí, ktoré sa konalo 24. januára v Prahe na Úrade vlády, ocenila Etická komisia sedem osobností za aktívny odpor proti komunistickému režimu.

Zapojte sa do bádateľskej súťaže Nezávislá kultúra a život za socializmu v Československu!

Ústav pamäti národa spolu s dvomi desiatkami vedeckých, kultúrnych a akademických inštitúcií spolupracuje na projekte Filozofickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe. Cieľom projektu je prostredníctvom bádateľskej súťaže osloviť mladých bádateľov rôzneho zamerania, predovšetkým však študentov humanitných, pedagogických a sociálnych vied, ako aj umeleckých odborov, vo veku 18 až 30 rokov.

Martin Janec si prevzal ocenenie za statočnosť v boji za slobodu

Zástupcovia partnerských inštitúcii odovzdali cenu Martinovi Janecovi. Na pôde Ústavu pamäti národa český Ústav pro studium totalitních režimů ocenil hrdinu odboja.

Diskusný večer 26. januára 2017 - Charta 77 a Slovensko

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu CHARTA 77 A SLOVENSKO.

Hostia:
prof. PhDr. Miroslav Kusý, CSc. (signatár Charty 77)
Dr. Łukasz Kamiński (Wroclawska univerzita)
Mgr. Peter Jašek, PhD. (Ústav pamäti národa)

Oceňovanie osobností

V nedeľu 13. novembra 2016 sme v Moyzesovej sieni Slovenskej filharmónie v Bratislave slávnostne odovzdali Ceny Ústavu pamäti národa a pamätné medaily Ústavu pamäti národa bojovníkom proti nacizmu a komunizmu. Záštitu nad podujatím prevzal rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta. Moderátorom bol Štefan Bučko, oceňovanie hudobne doprevádzali Alena Čermáková a komorný sláčikový orchester a zbor Základnej umeleckej školy Vrbenského 1 v Bratislave.

Festival slobody v Púchove a Bardejove

Festival slobody sa aj tento rok rozšíril do regiónov ako jednodňová filmová prehliadka, spojená s diskusiami. 1. decembra 2016 sa Festival slobody konal v Púchove v Župnom dome.