Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Z činnosti

Festival slobody pokračoval medzinárodnou filmovou prehliadkou a debatami

Dokumenty, hrané filmy a diskusie – tak pokračoval druhý deň Festivalu slobody.

Začal sa VII. ročník Festivalu slobody

Prvé premietanie filmu Milada na Slovensku otvorilo v pondelok 6. novembra večer VII. ročník Festivalu slobody.

Festival pripomenie, aká vzácna je sloboda

Holokaust, deportácie obyvateľstva do sovietskych pracovných táborov či zaobchádzanie s politickými väzňami a ich rodinami za komunizmu – aj tieto témy budú rezonovať počas Festivalu slobody v Bratislave. Príbehy obetí a odporcov totalitných režimov sprítomnia divadelné predstavenia, hrané a dokumentárne filmy, diskusie, výstavy či koncert. Na festival, ktorý sa bude konať od 6. do 23. novembra, pozýva Ústav pamäti národa. Na väčšinu podujatí je vstup voľný.

V Bratislave si pripomenuli 30. výročie vydania publikácie Bratislava/nahlas

Ústav pamäti národa v spolupráci s Nadáciou Konrada Adenauera Bratislave pripravili na 24. októbra konferenciu s názvom Bratislava/nahlas. Organizátori tak pripomenuli 30. výročie vzniku publikácie s rovnomenným názvom.

Diskusný večer 26. októbra - Boľševizmus, socializmus, komunizmus

Ústav pamäti národa Vás v spolupráci s Poľským inštitútom vás rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu BOĽŠEVIZMUS, SOCIALIZMUS, KOMUNIZMUS.
Hostia:
Mgr. Juraj Marušiak, PhD. (Slovenská akadémia vied)
PhDr. Tomáš Černák, PhD. (historik)
PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa)

Prezentácia knihy Čas odvahy - Najväčšia podpisová akcia za náboženskú slobodu - 500 000 občanov ČSSR

Ústav pamäti národa vás pozýva na prezentáciu knihy Jána Šimulčíka
Čas odvahy
Najväčšia podpisová akcia za náboženskú slobodu – 500 000 občanov ČSSR.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Politické vraždy kňazov v Československu a Poľsku

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 21. septembra 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Politické vraždy kňazov v Československu a Poľsku. Diskutovali prof. Patryk Pleskot (IPN Varšava) a Mgr. Patrik Dubovský, PhD. (ÚPN Bratislava). Diskusiu moderoval Tomáš Klubert (ÚPN). Pozrite si videozáznam.

Spomienka na zavraždeného kňaza Štefana Poláka

V Borovciach pri Piešťanoch si začiatkom októbra pripomenuli 30. výročie násilnej smrti miestneho farára, kňaza Štefana Poláka.

Cirkevní historici sa stretli na rokovaní v Žiline

Historici, ktorí sa venujú téme cirkevných dejín a zvlášť problematike perzekúcií v čase komunistického režimu, sa stretli 19. septembra 2017 v Žiline, aby rokovali o spolupráci pri pokrývaní tém týkajúcich sa prenasledovania cirkví.

Ústav pamäti národa dosiahol prelomové rozhodnutie na Ústavnom súde SR

Dňa 12.10.2017 Ústavný súd SR rozhodol v tzv. „kauze Babiš" a dal za pravdu Ústavu pamäti národa. Rozhodnutie je pre celú túto kauzu prelomové.

Diskusný večer v Banskej Bystrici 24. októbra - Poznáme obete totalitných režimov?

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu
POZNÁME OBETE TOTALITNÝCH REŽIMOV?
Hostia:
Ivan Kotúček, iniciátor modlitieb za odpustenie
František Neupauer, riaditeľ sekcie vedeckého výskumu ÚPN

Bratislava/nahlas - Ochranárske hnutie v zápase s komunistickým režimom

Ústav pamäti národa v spolupráci s Nadáciou Konrada Adenauera vás pozývajú na vedeckú konferenciu pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy
Bratislava/nahlas
Ochranárske hnutie v zápase s komunistickým režimom
Podujatie sa uskutoční dňa 24. októbra 2017 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca na Primaciálnom námestí 2 v Bratislave.

Prečo si pripomíname Deň zápasu za ľudské práva (25. marec 1988)?

Ústav pamäti národa v spolupráci s partnermi pripravuje v roku 2018 niekoľko podujatí k jubilejným výročiam. Na školách sa často stáva, že sa vo vyučovacom procese sústredia na udalosti z druhej svetovej vojny, dotknú sa perzekúcii po roku 1948, spomenú rok 1968, no chýbajú dostatočné informácie o roku 1988. Na základe týchto skúseností sa Ústav pamäti národa rozhodol ponúknuť učiteľom i širokej verejnosti seminár, na ktorom záujemci získajú viac informácii o tom, prečo si na Slovensku pripomíname Pamätný deň zápasu za ľudské práva (25. marec).

Diskusný večer v Banskej Bystrici 19. októbra - Porážka Slovenského národného povstania

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu PORÁŽKA SLOVENSKÉHO NÁRODNÉHO POVSTANIA

Hostia:
PhDr. Marian Uhrin, PhD. (Múzeum SNP)
PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (ÚPN Bratislava)

Knihu Kuriéri Božieho Slova predstavia v Košiciach, Ružomberku a Bratislave

V záujme zvýšenia informovanosti verejnosti o dobe neslobody na Slovensku v rokoch 1948 - 1989 uzatvoril Ústav pamäti národa a Spoločenstvo Fatima zmluvu o partnerstve na preklad a vydanie publikácie „Kurierzy Słowa Bożego" v slovenskom jazyku. Zostavovateľ Marian Szczepanowicz v publikácií prináša tému prenášania náboženskej literatúry cez poľskú hranicu počas rokov totality a tajných vysviacok v Poľsku, ako aj spomienky niektorých slovenských osobností na život v neslobode.

Diskusný večer v Banskej Bystrici 28. septembra - Okupácia ČSSR v auguste 1968

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu OKUPÁCIA ČSSR V AUGUSTE 1968.

Hostia: Michal Horský (politológ, redaktor študentského časopisu Echo) a Peter Jašek (historik ÚPN).

Deň samizdatu - 12. október

Ústav pamäti národa, OZ samizdat.sk a Nadácia Konrada Adenauera si dňa 12. októbra pripomenú Deň samizdatu. Pri tejto príležitosti pozývajú tlačiarov, distribútorov a redaktorov samizdatu v Československu na neformálne stretnutie v Bratislave.

Osobnosť saleziána Titusa Zemana

Na začiatku školského roku, pri príležitosti blížiaceho sa blahorečenia dona Titusa Zemana, prichádza ÚPN s ponukou série prednášok reflektujúcich obdobie neslobody. Touto činnosťou sa spolupodieľa na priblížení éry neslobody cez životný príbeh jednej z jej obetí.

Diskusný večer 21. septembra - Politické vraždy kňazov v Československu a Poľsku

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu POLITICKÉ VRAŽDY KŇAZOV V ČESKOSLOVENSKU A POĽSKU.

Hostia:
prof. Patryk Pleskot (IPN Varšava) a Mgr. Patrik Dubovský, PhD. (ÚPN Bratislava)

Nemecký veľvyslanec Joachim Bleicker sa zaujíma o situáciu v ÚPN

23. augusta, práve na výročie Paktu o neútočení medzi Hitlerom a Stalinom, ktorý sa stal Dňom pamiatky na obete totalitných režimov, navštívila delegácia Ústav pamäti národa pod vedením predsedu jej Správnej rady Ondreja Krajňáka nemecké veľvyslanectvo.