Z činnosti
Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému Sviečková manifestácia 1988

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 22. marca konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Sviečková manifestácia 1988. Diskutovali Michał Przeperski (Ústav národnej pamäti v Gdaňsku) a Pavol Jakubčin, PhD. (Ústav pamäti národa), diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.
Vyšlo nové číslo časopisu Pamäť národa 4/2017

V uplynulých dňoch vyšlo najnovšie časopisu Pamäť národa, ktoré čitateľom na viac ako sto stranách prináša výsledky výskumu vedeckých a odborných pracovníkov Ústavu pamäti národa. Predmetom ich záujmu bolo aj tentoraz celé obdobie neslobody na Slovensku v rokoch 1939 – 1989.
Rádio Devín v spolupráci s Ústavom pamäti národa pripravili ďalšiu časť relácie Po stopách pamäti
Pokračovanie cyklu Po stopách pamäti pripomenie príbehy, ktoré sa stali pred šesťdesiatimi ôsmimi rokmi. Boli to udalosti súvisiace s hrôzami Barbarskej noci. Vtedy – na prelome 13. a 14. apríla 1950 – vtrhli príslušníci komunistickej štátnej moci do päťdesiatich šiestich mužských kláštorov, rehoľných domov a farských úradov.
Pietna spomienka na príslušníkov pomocných technických práporov v Pezinku

Príslušníkov pomocných technických práporov – vojenských táborov nútenej práce si pri príležitosti pamätného Dňa nespravodlivo stíhaných a piateho výročia odhalenia pamätnej tabule odvedeným do PTP pripomenuli 19. apríla v Pezinku.
Diskusný večer 26. apríla 2018 - Obnovenie Gréckokatolíckej cirkvi v roku 1968

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu OBNOVENIE GRÉCKOKATOLÍCKEJ CIRKVI V ROKU 1968.
Hostia:
doc. ThDr. Peter Borza, PhD. (Univerzita Pavla Jozefa Šafárika)
Patrik Dubovský, PhD. (Ústav pamäti národa)
Výstava "Alexander Dubček – ľudská tvár politiky" v nemeckom Lipsku

V priestoroch Novej radnice v nemeckom Lipsku si môžu obyvatelia a návštevníci pozrieť výstavu "Alexander Dubček – ľudská tvár politiky". Pri príležitosti 50. výročia udalostí Pražskej jari a invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa ju pripravil Honorárny konzulát SR v Lipsku v spolupráci s Veľvyslanectvom SR a Slovenským inštitútom v Berlíne.
Vo Varšave si pripomenuli 30. výročie Sviečkovej manifestácie

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa koncom marca uskutočnilo podujatie venované 30. výročiu Sviečkovej manifestácie. Riaditeľ inštitútu Milan Novotný v úvodnom príhovore označil tzv."Bratislavský Veľký piatok" z marca 1988 za najvýznamnejší verejný prejav odporu voči vtedajšiemu komunistickému režimu na území Slovenska a vyzdvihol odvahu účastníkov tohto protestného zhromaždenia.
Výstavu o Sviečkovej manifestácii 25. marca 1988 si môžete pozrieť na Univerzite Komenského

Udalosti aj aktérov Sviečkovej manifestácie 25. marca 1988 približuje študentom aj širokej verejnosti výstava inštalovaná v priestoroch Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave. Vernisáž výstavy sa uskutočnila v pondelok 26. marca 2018.
Prednáška o Sviečkovej manifestácii v Slovenskom inštitúte v Budapešti

V rámci medzinárodného projektu Budovanie demokratickej Európy spoločne sa 13. marca 2018 konalo v priestoroch Slovenského inštitútu v Budapešti podujatie venované Sviečkovej manifestácii a jej významu v slovenských dejinách. Hlavnými organizátormi akcie boli mimovládna organizácia ADEL Slovakia a Slovenský inštitút v Budapešti.
Vernisáž výstavy Sviečková manifestácia 25. marca 1988

Ústav pamäti národa a Univerzita Komenského pozývajú na vernisáž výstavy SVIEČKOVÁ MANIFESTÁCIA 25. MARCA 1988. Sviečková manifestácia bola jedným z najvýznamnejších prejavov odporu voči totalitnému komunistickému režimu v bývalom Československu a tiež predzvesťou Nežnej revolúcie.
Diskusný večer 22. marca 2018 - Sviečková manifestácia 1988

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu
SVIEČKOVÁ MANIFESTÁCIA 1988.
Hostia:
Michał Przeperski (IPN v Gdaňsku)
Pavol Jakubčin, PhD. (Ústav pamäti národa)
Spomienkové podujatie venované Karolovi Noskovičovi

Pri príležitosti 85. výročia narodenia zorganizovala Konfederácia politických väzňov Slovenska spomienkový večer venovaný Karolovi Noskovičovi (1933 – 2011).
Spomienka na obete masovej vraždy v Dubnici nad Váhom

Občianske združenie In Minorita zorganizovalo 1. marca 2018 spomienkové podujatie pri príležitosti 73. výročia popravy 26 Rómov v areáli zbrojárskych závodov v Dubnici nad Váhom. Pietneho aktu sa okrem predstaviteľov uvedeného občianskeho združenia zúčastnil i náčelník Vojenskej kancelárie prezidenta Slovenskej republiky, Čestná stráž prezidenta republiky, primátor Dubnice nad Váhom, predstavitelia Politických väzňov – Zväzu protikomunistického odboja, zástupca Ústavu pamäti národa, učitelia so žiakmi gymnázií z Dubnice nad Váhom a Púchova či zástupcovia médií.
Ústav pamäti národa si uctil obete komunistického režimu

Ústav pamäti národa zorganizoval v deň 70. výročia komunistického mocenského prevratu v roku 1948 pietnu spomienku na obete komunizmu. Utrpenie politických väzňov, ale aj ich rodín, si pri pamätníku obetí komunistického režimu na Cintoríne Vrakuňa uctili predstavitelia štátnych inštitúcií, zástupcovia diplomatického zboru, predstavitelia združení politických väzňov a široká verejnosť.
Spomienka na obete komunizmu pri pamätníku na bratislavskom Jakubovom námestí

Obete komunizmu si pri pamätníku na Jakubovom námestí v Bratislave spoločne 22. februára pripomenuli bývalí politickí väzni, zástupcovia Ústavu pamäti národa a starosta bratislavského Starého Mesta Radoslav Števčík. Pietna spomienka bola súčasťou série podujatí, ktoré Ústav pamäti národa pripravil pri príležitosti 70. výročia komunistického prevratu v Československu.
Odborníci diskutovali o dôsledkoch komunistického prevratu v roku 1948 na spoločnosť

Prvým podujatím, ktorým Ústav pamäti národa pripomenul 70. výročie komunistického prevratu v Československu, bola dvojdňová vedecká konferencia Nastolenie komunistického režimu v Československu vo februári 1948 a jeho dôsledky pre spoločnosť. Zamerala sa nielen na udalosti februára 1948, ale najmä na ich vplyv rôzne aspekty spoločnosti ako vplyv na vývoj medzinárodných vzťahov, na situáciu cirkví a v školstve, dosahy na právny poriadok krajiny či na bezpečnostné zložky.
Diskusný večer 22. februára 2018 - Keď moc prevzali komunisti...Február 1948

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu KEĎ MOC PREVZALI KOMUNISTI... FEBRUÁR 1948.
Hostia: Dr. hab. Mirosław Szumiło (Ústav národnej pamäti vo Varšave) a Martin Garek, PhD. (Ústav pamäti národa).
Podujatia ÚPN pri výročí Februára 1948

Pri príležitosti blížiaceho sa 70. výročia komunistického prevratu v Československu Ústav pamäti národa pozýva na podujatia, ktorými si tieto historické udalosti pripomenieme.
Deň otvorených dverí v Archíve ÚPN

Ústav pamäti národa pripravuje na 22. a 23. februára 2018 Dni otvorených dverí v Archíve ÚPN. Súčasťou programu, ktorý je naplánovaný na oba dni od 9.00 do 15.00 hod., bude prehliadka priestorov Archívu ÚPN, ukážky dokumentov, dobovej tlače či filmových záberov, tematická výstava o komunistickom prevrate vo februári 1948 a prednášky historikov o období neslobody.
Nastolenie komunistického režimu v Československu vo februári 1948 a jeho dôsledky pre spoločnosť

Ústav pamäti národa v spolupráci s Ústavom pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky a Národnou radou Slovenskej republiky organizuje vedeckú konferenciu Nastolenie komunistického režimu v Československu vo februári 1948 a jeho dôsledky pre spoločnosť, ktorá sa koná v dňoch 20. - 21. februára 2018 v priestoroch historickej budovy NR SR na Župnom námestí 12 v Bratislave.