Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Z činnosti

Ústav pamäti národa predstavil publikáciu o Bartolomejovi Urbancovi

Zápas o vyučovanie náboženstva na školách v 50. rokoch, práca s mladými ľuďmi, zákaz vykonávať kňazské povolanie a práca traktoristu a kuriča, sledovanie Štátnou bezpečnosťou – tým všetkým si musel počas komunistického režimu prejsť kňaz Bartolomej Urbanec. Pri príležitosti jeho 80. narodenín sa v Košiciach konalo stretnutie s týmto vzácnym odporcom totality a súčasťou bolo okrem gratulácií aj predstavenie publikácie o jeho činnosti, ktorú sledovala a zaznamenávala Štátna bezpečnosť.

V Leopoldove sa uskutočnila každoročná pietna spomienka na nespravodlivo väznených

V sobotu 19. augusta sa pred bránou väznice v Leopoldove konala pietna spomienka na nespravodlivo a protiprávne väznených komunistickým režimom, ktorú spoločne pravidelne organizujú Konfederácia politických väzňov Slovenska a Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže SR.

Spomienka na 23. august, Európsky deň spomienky na obete totalitných režimov

Je príjemné augustové popoludnie. Starší pán, pozorujúc v parku zabávanie sa svojho pravnuka, spomína na leto roku 1939... Tak sa začína 30-sekundový vzdelávací film, pripravený Európskou sieťou Pamäť a Solidarita pri príležitosti Európskeho dňa spomienky na obete totalitných režimov. Spot má premiéru 23. augusta, teda na výročie podpísania paktu Ribbentrop-Molotov.

Vojská Varšavskej zmluvy začali pred 49 rokmi okupáciu Československa

Viac ako pol milióna vojakov štátov Varšavskej zmluvy prekročilo v noci z 20. na 21. augusta 1968 hranice Československa, čím začala viac ako dvadsať rokov trvajúca okupácia. 49. výročie tragických udalostí, ktoré si vyžiadali aj životy protestujúcich československých občanov, si pred Univerzitou Komenského pripomenuli zástupcovia armády, samospráv a verejných inštitúcií aj zahraniční diplomati.
Podujatie zorganizovali Konfederácia politických väzňov Slovenska a Univerzita Komenského.

Ústav pamäti národa poďakoval zahraničným Slovákom za pomoc v období socializmu

Ilustrovaná Biblia pre mladých, kniha v červenej väzbe s vybranými časťami Starého a Nového Zákona a mnohými maľbami, prichádzala na prelome 70. a 80. rokov do Československa poštou z Juhoslávie. Bibliu v slovenčine, ktorú zostavil kňaz zo slovenskej obce v srbskej Vojvodine, rozposielali pod krycími menami a z rôznych adries mladí farníci.

Ústav pamäti národa predstaví publikáciu o Bartolomejovi Urbancovi

Historici Ústavu pamäti národa Pavol Jakubčin a František Neupauer vystúpia s prednáškami 20. augusta v Košiciach na podujatí, ktoré je venované životnému jubileu Mons. Bartolomeja Urbanca. Pri tejto príležitosti uvedie Ústav pamäti národa publikáciu Bartolomej Urbanec – dvadsať rokov pod dohľadom ŠtB, ktorá vznikla vďaka spolupráci s Pavlom Hricom a Vydavateľstvom Michala Vaška.

Spomienka na Hartmuta Tautza

Ústav pamäti národa vzdal symbolickým položením kvetov úctu Hartmutovi Tautzovi, ktorý prišiel o život ako osemnásťročný na úteku za slobodou v noci z 8. na 9. augusta 1986.

ÚPN vydal zborníky o politickom exile z Východného bloku a o revolučných zmenách roku 1989

Ústav pamäti národa vydal zborníky Politický exil z krajín strednej a východnej Európy a 1989 – Rok zmeny. Obe publikácie sú výstupmi z medzinárodných vedeckých konferencií a je možné si ich kúpiť vo vybraných obchodoch, priamo v ÚPN alebo objednať.

Ústav pamäti národa pozýva do Kremnice

12. augusta 2017 sa v zdevastovanom kláštore františkánov v Kremnici uskutoční Deň otvorených dverí. Podujatie organizačne zastrešujú Farnosť Kremnica a spoločenstvo Oprav, František, môj dom. Partnerom podujatia je aj Ústav pamäti národa. Historik a riaditeľ sekcie vedeckého výskumu František Neupauer pripravil na podujatie prednášku o zatváraní kláštorov, tajnej akcii Štátnej bezpečnosti Akcia K a osobnostiach, ktoré vzdorovali komunistickému režimu.

Platforma už našla hroby šiestich z trinástich poľských obetí, ktoré zomreli po zásahu elektrickým prúdom na Železnej opone

Bádatelia Platformy európskej pamäti a svedomia dohľadali hroby už šiestich z celkom trinástich identifikovaných poľských obetí, ktoré zahynuli po zásahu elektrickým prúdom na československej Železnej opone a za ktorých smrť zodpovedá predovšetkým vtedajší minister vnútra, neskorší člen politbyra a komunistický premiér Lubomír Štrougal. Poľský Inštitút národnej pamäti, ktorý na základe podnetu Platformy tohto roku vo februári zahájil v tejto veci trestné konanie, už minulý mesiac oznámil, že má záujem pozostatky svojich občanov exhumovať.

Národná rada SR nezobrala na vedomie výročnú správu o činnosti ÚPN za rok 2016

„ÚPN nemá byť sudcom minulosti, ale rozhodne má byť advokátom nespravodlivo prenasledovaných. V roku 2016 sa ÚPN zodpovedne zhostil tejto úlohy.“
Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák dňa 21. júna 2017 predložil do pléna Národnej rady SR výročnú správu Ústavu pamäti národa za rok 2016.

Ústav pamäti národa zintenzívnil spoluprácu s poľským Inštitútom pamäti národa

29. júna sa vo Varšave uskutočnila návšteva predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka v Inštitúte pamäti národa (IPN). Prijatia u prezidenta IPN Jaroslava Szareka sa zúčastnil aj jeho zástupca Mateusz Spytma a ďalší predstavitelia IPN. Poľskí hostitelia boli dobre informovaní o prebiehajúcom procese novely zákona o pamäti národa a zaujímali sa o aktuálny vývoj v tejto záležitosti. Potvrdili, že pozitívne hodnotia spoluprácu s ÚPN, a súčasne navrhovanú novelu vnímajú kriticky ako prvok, ktorý by znamenal krok späť. Zástupcovia inštitúcií hovorili aj o ďalšej spolupráci počas Festivalu slobody a pri vyšetrovaní smrti poľských občanov na československej časti Železnej opony.

Odhalenie pamätnej tabule v Smolníku

Konfederácia politických väzňov Slovenska a obec Smolník 18. júna slávnostne odhalili pamätnú tabuľu občanom Smolníka, ktorí boli v dobe komunistického režimu odvlečení do gulagov, nespravodlivo odsúdení, väznení, povolaní do pomocných technických práporov a táborov nútených prác. Podujatie sa konalo v rámci XVII. ročníka spomienkového stretnutia Spiš Františka Javorského.

Pracovníci ÚPN navštívili múzeum v koncentračnom tábore Auschwitz

Takmer tridsať pracovníkov Ústavu pamäti národa absolvovalo 12. a 13. júna pracovno-poznávaciu cestu, ktorej hlavným cieľom bola návšteva múzea v bývalom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Niekoľkí z účastníkov navštívili aj výstavu diel niekdajšie väzňa koncentračných táborov Mariana Kołodzieja a múzeum v bývalej fabrike Oskara Schindlera.

Násilie v 20. storočí európskej histórie – pripomínanie, dokumentovanie, osveta (Sympózium ENRS)

V Bruseli sa v dňoch 6. až 8. júna konalo už šieste sympózium organizované Európskou sieťou pamäť a solidarita (ENRS), tento krát venované – žiaľ, aj dnes stále aktuálnej – téme násilia. Vystúpilo na ňom mnoho erudovaných odborníkov, ktorí z rôznych strán rozoberali korene a príčiny tohto javu, ktorý ako čierny tieň sprevádza prakticky celú históriu ľudstva.

Ústav pamäti národa vyjadruje hlboký zármutok nad odchodom Teodora Hlaváča

Teodor Hlaváč, vzácny svedok obdobia neslobody, ktorý prežil likvidáciu kláštorov komunistickým režimom počas takzvanej Barbarskej noci, zomrel 21. júna. Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák vo svojom mene aj v mene Ústavu pamäti národa vyjadruje hlboký zármutok nad jeho odchodom. Principiálne postoje, zápas o slobodu, pravdu a spravodlivosť, ktorý viedol Teodor Hlaváč, sú inšpiratívne aj pre túto dobu. Svedectvo a spomienky, ktoré Teodor Hlaváč vyrozprával pracovníkom Ústavu pamäti národa, sa stanú neoddeliteľnou súčasťou pamäti národa.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Slováci a Česi v západnom vojenskom odboji 1939 - 1945

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 22. júna 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Slováci a Česi v západnom vojenskom odboji 1939 - 1945. Diskutovali Wojtek Matusiak (Historická nadácia poľského letectva), Jiří Plachý (VHÚ Praha) a Tomáš Klubert (ÚPN). Diskusiu moderoval Peter Jašek (ÚPN). Pozrite si videozáznam.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Amnestia v roku 1960

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 25. mája 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Amnestia v roku 1960. Diskutovali Mgr. Lenka Bernátová, PhD. (ÚPN), PhDr. Jaroslav Rokoský, Ph.D. (ÚSTR Praha, ÚJEP Ústí nad Labem) a Mgr. Branislav Kinčok (ÚPN). Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa). Pozrite si videozáznam.

V Komárne si pripomenuli príslušníkov pomocných technických práporov

Mnohí kňazi, rehoľníci, roľníci, živnostníci, prepustení politickí väzni a ďalší ľudia, ktorých komunistický režim označil za politicky nespoľahlivých, sa v 50. rokoch ocitli s čiernymi výložkami na mundúroch v pomocných technických práporoch (PTP) československej armády. Boli nútení robiť ťažké manuálne práce v baniach, lomoch alebo na stavbách. Ich pamiatku si v jednom z PTP táborov, v pevnosti v Komárne uctila aj Konfederácia politických väzňov Slovenska. Úctu príslušníkom PTP na spomienke prejavil aj predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.

Prednáška v Educafe, 27. jún 2017 - Politický proces s tzv. buržoáznymi nacionalistami. Gustáv Husák a spol.

Educafe a Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Múdre utorky srdečne pozývajú na prednášku Politický proces s tzv. buržoáznymi nacionalistami. Gustáv Husák a spol.
Tému priblíži pracovník Sekcie vedeckého výskumu ÚPN Mgr. Branislav Kinčok.

Podujatie sa uskutoční 27. júna 2017 o 19.00 hod v EduCafe, Robotnícka 5, Bratislava. Miesto si záujemcovia môžu dopredu rezervovať na www.educafe.sk. Vstupné, ktoré je určené na podporu vzdelávacích aktivít EduCafe, je päť eur.