Z činnosti
Železnú oponu pripomenulo symbolické uzatvorenie mosta ponad Moravu
Súčasťou Festivalu slobody bolo v sobotu 18. novembra podujatie na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi, ktoré pripomenulo, že obyvatelia východného bloku žili desaťročia za ostnatým drôtom a snaha prekročiť ho stála mnohých život. Most bol počas soboty symbolicky uzatvorený, aby si tak návštevníci a okoloidúci pripomenuli Železnú oponu a tiež to, že sloboda voľne cestovať do zahraničia nie je samozrejmá.
Do Festivalu slobody sa zapojila Univerzita Komenského
Festival slobody pokračoval v utorok 14. a v stredu 15. novembra na Univerzite Komenského v Bratislave.
Festival slobody pokračuje nielen v Bratislave, ale aj v regiónoch
Festival slobody sa tento rok opäť rozširuje aj do regiónov a ponúka premietania filmov, diskusie či výstavu. Dobrovoľníci v spolupráci s Ústavom pamäti národa pripravili program v Bardejove (16.-17.11.), Brezne (16.-17.11.), Nemšovej (18.11.), Šintave (24.11.), Šuranoch (13.-15.11.) a v Trnave (13.-17.11.).
Festival slobody ponúka výstavy aj spomienku na pochod študentov zo 16. novembra 1989
V stredu 15. novembra o 10:30 bude v Súdnej sieni Karola Planka na Univerzite Komenského diskusia Občianska angažovanosť študentov vtedy a dnes, na ktorú prídu priami účastníkmi pochodu z roku 1989 a študentmi aktívni v dnešnej spoločnosti. Nasledovať bude spomienka na pochod študentov zo 16. novembra 1989 pred pamätnou tabuľou na budove UK.
V Košiciach vyvrcholí IX. ročník projektu Nenápadní hrdinovia
Ústav pamäti národa Vás pozýva na študentskú konferenciu projektu Nenápadní hrdinovia, ktorá sa uskutoční 16. novembra 2017 od 8:30 h v DKC Veritas v Košiciach. Študenti narodení po roku 1989 priblížia svoje písomné a audiovizuálne diela o obetiach totality.
Divadlá priblížia detstvo bez slobody
Prvý týždeň Festivalu slobody uzavrú Nové divadlo z Nitry s predstavením Anna Franková, Storytelling Praha s inscenáciou Zrezivělé dětství a svätá omša za obete totalitných režimov.
Vyšetrovanie komunistických zločinov je stále aktuálne, priblížil ho poľský prokurátor
Program tretieho dňa Festivalu slobody sa zameriaval na Poľsko a to, ako sa poľská spoločnosť vyrovnáva s dedičstvom komunistickej diktatúry.
Festival slobody pokračoval medzinárodnou filmovou prehliadkou a debatami
Dokumenty, hrané filmy a diskusie – tak pokračoval druhý deň Festivalu slobody.
Začal sa VII. ročník Festivalu slobody
Prvé premietanie filmu Milada na Slovensku otvorilo v pondelok 6. novembra večer VII. ročník Festivalu slobody.
Festival pripomenie, aká vzácna je sloboda
Holokaust, deportácie obyvateľstva do sovietskych pracovných táborov či zaobchádzanie s politickými väzňami a ich rodinami za komunizmu – aj tieto témy budú rezonovať počas Festivalu slobody v Bratislave. Príbehy obetí a odporcov totalitných režimov sprítomnia divadelné predstavenia, hrané a dokumentárne filmy, diskusie, výstavy či koncert. Na festival, ktorý sa bude konať od 6. do 23. novembra, pozýva Ústav pamäti národa. Na väčšinu podujatí je vstup voľný.
V Bratislave si pripomenuli 30. výročie vydania publikácie Bratislava/nahlas
Ústav pamäti národa v spolupráci s Nadáciou Konrada Adenauera Bratislave pripravili na 24. októbra konferenciu s názvom Bratislava/nahlas. Organizátori tak pripomenuli 30. výročie vzniku publikácie s rovnomenným názvom.
Diskusný večer 26. októbra - Boľševizmus, socializmus, komunizmus
Ústav pamäti národa Vás v spolupráci s Poľským inštitútom vás rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu BOĽŠEVIZMUS, SOCIALIZMUS, KOMUNIZMUS.
Hostia:
Mgr. Juraj Marušiak, PhD. (Slovenská akadémia vied)
PhDr. Tomáš Černák, PhD. (historik)
PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa)
Prezentácia knihy Čas odvahy - Najväčšia podpisová akcia za náboženskú slobodu - 500 000 občanov ČSSR
Ústav pamäti národa vás pozýva na prezentáciu knihy Jána Šimulčíka
Čas odvahy
Najväčšia podpisová akcia za náboženskú slobodu – 500 000 občanov ČSSR.
Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Politické vraždy kňazov v Československu a Poľsku
V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 21. septembra 2017 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Politické vraždy kňazov v Československu a Poľsku. Diskutovali prof. Patryk Pleskot (IPN Varšava) a Mgr. Patrik Dubovský, PhD. (ÚPN Bratislava). Diskusiu moderoval Tomáš Klubert (ÚPN). Pozrite si videozáznam.
Spomienka na zavraždeného kňaza Štefana Poláka
V Borovciach pri Piešťanoch si začiatkom októbra pripomenuli 30. výročie násilnej smrti miestneho farára, kňaza Štefana Poláka.
Cirkevní historici sa stretli na rokovaní v Žiline
Historici, ktorí sa venujú téme cirkevných dejín a zvlášť problematike perzekúcií v čase komunistického režimu, sa stretli 19. septembra 2017 v Žiline, aby rokovali o spolupráci pri pokrývaní tém týkajúcich sa prenasledovania cirkví.
Ústav pamäti národa dosiahol prelomové rozhodnutie na Ústavnom súde SR
Dňa 12.10.2017 Ústavný súd SR rozhodol v tzv. „kauze Babiš" a dal za pravdu Ústavu pamäti národa. Rozhodnutie je pre celú túto kauzu prelomové.
Diskusný večer v Banskej Bystrici 24. októbra - Poznáme obete totalitných režimov?
Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu
POZNÁME OBETE TOTALITNÝCH REŽIMOV?
Hostia:
Ivan Kotúček, iniciátor modlitieb za odpustenie
František Neupauer, riaditeľ sekcie vedeckého výskumu ÚPN
Bratislava/nahlas - Ochranárske hnutie v zápase s komunistickým režimom
Ústav pamäti národa v spolupráci s Nadáciou Konrada Adenauera vás pozývajú na vedeckú konferenciu pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy
Bratislava/nahlas
Ochranárske hnutie v zápase s komunistickým režimom
Podujatie sa uskutoční dňa 24. októbra 2017 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca na Primaciálnom námestí 2 v Bratislave.
Prečo si pripomíname Deň zápasu za ľudské práva (25. marec 1988)?
Ústav pamäti národa v spolupráci s partnermi pripravuje v roku 2018 niekoľko podujatí k jubilejným výročiam. Na školách sa často stáva, že sa vo vyučovacom procese sústredia na udalosti z druhej svetovej vojny, dotknú sa perzekúcii po roku 1948, spomenú rok 1968, no chýbajú dostatočné informácie o roku 1988. Na základe týchto skúseností sa Ústav pamäti národa rozhodol ponúknuť učiteľom i širokej verejnosti seminár, na ktorom záujemci získajú viac informácii o tom, prečo si na Slovensku pripomíname Pamätný deň zápasu za ľudské práva (25. marec).