Logo

Z činnosti

V Žiline riešili spoluprácu ÚPN a cirkevných historikov na výskume prenasledovania cirkví počas komunizmu na Slovensku

Ústav pamäti národa zorganizoval 13. apríla 2016 stretnutie s cirkevnými historikmi k dokumentácii prenasledovania cirkví počas komunizmu na Slovensku. V Žiline sa zišli zástupcovia cirkevných historikov kresťanských cirkví pôsobiacich na Slovensku.

Diskusný večer 21. apríla 2016 - Černobyľ 1986 a otvorenosť (glasnosť)

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu Černobyľ 1986 a otvorenosť (glasnosť).

Diskusný večer v Košiciach 20. apríla 2016 - Cesty nádeje

Ústav pamäti národa, Katedra histórie FF UPJŠ v Košiciach a Ecce Historia – Spolok študentov histórie UPJŠ v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach, Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa a katedry histórie pozývajú na projekciu filmu Ústavu pamäti národa Cesty nádeje.

Ruský diplomat na ÚPN o možnostiach spolupráce

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák prijal Ruského vyslanca Andreja Šabanova, radcu a diplomata pôsobiaceho na Veľvyslanectve Ruskej federácie v Slovenskej republike.

ČERNOBYĽ 1986. Minulosť, dôsledky, východiská – pozvánka

Dňa 26. apríla uplynie 30 rokov od výbuchu jadrovej elektrárne Černobyľ. Pri tejto príležitosti Ústav pamäti národa, Slovenský hydrometeorologický ústav, Slovenská akadémia vied organizujú multidisciplinárnu konferenciu ČERNOBYĽ 1986. Minulosť, dôsledky, východiská.

Študenti v Kremnici o zločinoch komunizmu cez projekt „My sme pamäť“

Vzdelávací projekt pod názvom "My sme pamäť", ktorý pripravila Knižnica Jána Kollára v Kremnici v spolupráci s miestnym Súkromným gymnáziom, Školou úžitkového výtvarníctva a s podporou Ústavu pamäti národa, vyvrcholil výstavou prác študentov na tému zločinov komunizmu.

ÚPN opäť na spomienkových podujatiach k výročiu Sviečkovej manifestácie

Pri príležitosti 28. výročia Sviečkovej manifestácie sa opäť uskutočnili spomienkové podujatia, ktoré pripravilo Fórum kresťanských inštitúcií aj v spolupráci s Ústavom pamäti národa a ďalšími spoluorganizátormi. Podujatia prebehli v dňoch 23. až 25. marca 2016.

ÚPN v novom pamäťovo – historickom mediálnom projekte

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) predstavuje svoj medzinárodný, interdisciplinárny projekt s názvom History and Media/Media and History: Educating Creatively.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Február 1990 - koniec Štátnej bezpečnosti

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa vo štvrtok 25. februára 2016 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Február 1990 - koniec Štátnej bezpečnosti. Diskutovali doc. RNDr. Vladimír Palko, CSc., bývalý minister vnútra SR, Ing. Marian Gula, riaditeľ Sekcie dokumentácie ÚPN a Mgr. Peter Jašek, PhD., Sekcia vedeckého výskumu ÚPN. Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. Pozrite si videozáznam.

Spomienky na Sviečkovú manifestáciu - pozvánka

Pri príležitosti blížiaceho sa 28. výročia Sviečkovej manifestácie sa 23. marca 2016 sa uskutoční verejná spomienka, ktorú organizuje Fórum kresťanských inštitúcií. Ide už o 28. výročie manifestácie z 25. marca 1988, ktorá svojím jedinečným charakterom pripomína odvahu jej účastníkov verejne čeliť vtedajšej Verejnej bezpečnosti a riskovať osobnú slobodu poukázaním na neslobodný režim.

Cena ÚPN pre Mons. Štefana Náhalku in memoriam

V rámci programu osláv Roka kňazských osobností v Liptovskej Tepličke, sa 12. marca 2016 uskutočnila oslava venovaná poslednej z nich, miestnemu rodákovi Mons. Štefanovi Nahálkovi.

V Budapešti podpísané memorandum o spolupráci ÚPN a maďarského NEB

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák a predsedníčka maďarského Výboru národnej pamäti (NEB) Réka Kiss Földváry podpísali 9. marca 2016 v Budapešti memorandum o spolupráci oboch partnerských inštitúcií. Udialo sa tak na základe vzájomných rozhovorov, ktoré sa uskutočnili v januári 2016 v Bratislave.

Diskusný večer v Košiciach 23. marca 2016 - Sviečková manifestácia alebo Bratislavský Veľký piatok

Ústav pamäti národa, Katedra histórie FF UPJŠ v Košiciach a Ecce Historia – Spolok študentov histórie UPJŠ v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach, Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa a katedry histórie pozývajú na prednášku Sviečková manifestácia alebo Bratislavský Veľký piatok.

Diskusný večer 31. marca 2016 - Oslobodzovanie Československa a vznik nového bezpečnostného aparátu

Ústav pamäti národa Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na besedu Oslobodzovanie Československa a vznik nového bezpečnostného aparátu.

ÚPN už pripomína Sviečkovú manifestáciu seminárom pre pedagógov

Pri príležitosti blížiaceho sa 28. výročia Sviečkovej manifestácie sa 1. marca 2016 na pôde Ústavu pamäti národa uskutočnil odborný pedagogický seminár venovaný Sviečkovej manifestácii.

V Šaštíne-Strážach odovzdali ocenenia obetiam komunizmu z radov Saleziánov

V Kultúrnom dome v Šaštíne-Štrážach sa 3. marca 2016 uskutočnilo slávnostné odovzdanie ocenení účastníkom protikomunistického odboja z radov Saleziánov Don Bosca. Pripravil ho Ústav pamäti národa, v spolupráci s mestom Šaštín-Stráže a rehoľou Saleziánov don Bosca.

Videozáznam diskusného večera ÚPN na tému - Návrat zabratého územia južného Slovenska do ČSR v roku 1945

V Poľskom inštitúte v Bratislave sa v stredu 26. januára 2016 konala beseda z cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa na tému Návrat zabratého územia južného Slovenska do ČSR v roku 1945. Diskutovali PhDr. Anton Hruboň, PhD., UMB Banská Bystrica a Mgr. Ján Mitáč, ÚPN Bratislava. Diskusiu moderoval PhDr. Tomáš Klubert, PhD. Pozrite si videozáznam.

V Trenčíne spomínali na obete komunistického monsterprocesu

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák sa 20. februára 2016 v Trenčíne zúčastnil na pietnej spomienke organizovanej pri príležitosti 65. výročia od popravy trojice absolventov trenčianskeho štátneho reálneho gymnázia Alberta Púčika, Antona Tunegu a Eduarda Tesára, ktorých odsúdila na trest smrti komunistická štátna moc vo vykonštruovanom procese.

V Nimnici opätovne odhalili a požehnali pamätnú tabuľu klerikom

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák sa 19. februára 2016 zúčastnil v Nimnici na opätovnom odhalení pamätnej tabule mladým rehoľníkom a bohoslovcom, ktorí v roku 1950 vykonávali nútené práce na stavbe Priehrady mládeže po ich násilnom vyvezení z kláštorov. Pôvodnú tabuľu poškodili neznámi vandali.

Diskusný večer v Košiciach 24. februára 2016 - Naprávanie narušenej pamäti - muzealizácia kultúrneho dedičstva Nemcov v Českej republike

Ústav pamäti národa, Katedra histórie FF UPJŠ v Košiciach, Collegium Carolinum München a Ecce Historia – Spolok študentov histórie UPJŠ v spolupráci so Štátnou vedeckou knižnicou v Košiciach, Vás v rámci cykluDiskusné večery Ústavu pamäti národa a katedry histórie pozývajú na prednášku Naprávanie narušenej pamäti - muzealizácia kultúrneho dedičstva Nemcov v Českej republike.