Logo

Z činnosti

Pozvánka na seminár pre učiteľov Aktuálne výzvy vyučovania dejepisu

Ústav pamäti národa, Katedra histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach a Európska sieť Pamäť a solidarita pozývajú učiteľov dejepisu na 2. ročník seminára pre učiteľov s názvom Aktuálne výzvy vyučovania dejepisu.

Pietne spomienky na obete komunistického režimu

Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu, ktorým si pripomíname udalosti z roku 1989 vedúce k pádu komunistického režimu, usporiadali organizácie politických väzňov v Bratislave pietne spomienky na obete komunistického režimu, na ľudí, ktorí za svoje odvážne postoje v období totality priniesli najťažšie obete.

Mená obetí Železnej opony zazneli na Cyklomoste slobody

Spomienka vyvrcholila čítaním mien obetí Železnej opony na slovenskom úseku československých hraníc - za každým menom zaznel dátum a okolnosti tragického úmrtia aj symbolický výstrel do vzduchu. Potom účastníci spomienky položili zapálené sviečky k pamätníku obetiam, ktorý sa aj s ukážkou hraničného oplotenia nachádza vedľa Cyklomostu slobody.

Spomienka na pochod bratislavských študentov 16. novembra 1989

Študentov, ktorí sa 16. novembra 1989 rozhodli protestovať proti stavu spoločnosti a žiadať reformy, demokraciu, akademické a občianske slobody, si v deň 29. výročia pochodu pripomenuli účastníci spomienky pred Univerzitou Komenského v Bratislave.

Pietne spomienky na obete komunizmu pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu

Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu sa budú konať pietne spomienky na obete komunistického režimu.

Výstava Between Life and the Death v Univerzitnej knižnici UK v Bratislave

Príbehy záchrancov a zachránených – obyvateľov okupovaných, ako aj s nacistickým Nemeckom spolupracujúcich krajín a samotného Nemecka, ktorí sa počas druhej svetovej vojny odvážili pomôcť prenasledovaným Židom, približuje výstava Between Life and the Death v Univerzitnej knižnici UK v Bratislave.

Sovietsky disident Pavel Litvinov sa stretol s prezidentom aj poslankyňami

Pavla Litvinova, jedného z hlavných hostí ôsmeho ročníka Festivalu slobody, prijal v stredu 7. novembra prezident Andrej Kiska. O dva dni neskôr, v piatok 9. novembra sa tento významný sovietsky disident a ľudskoprávny aktivista na pôde Národnej rady SR stretol aj s predsedníčkou parlamentného výboru pre ľudské práva Annou Verešovou a poslankyňou NR SR Veronikou Remišovou. Vystúpil tiež v diskusii na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského.

Ústav pamäti národa ocenil protestujúcich proti okupácii Československa, ocenenie si prevzali počas Festivalu slobody

Hlavní hostia ôsmeho ročníka Festivalu slobody Pavel Litvinov, Joanna Helander a Zoltán Bíró sa 8. novembra v Novej Cvernovke stretli na diskusii Za vašu a našu slobodu, aby hovorili o svojich skúsenostiach s totalitou sovietskeho bloku.

Udalosti roku 1968 ako hlavnú tému Festivalu slobody reflektovali filmy, diskusie aj divadlá

Program Festivalu slobody pre študentov pokračoval v stredu 7. novembra v budove Slovenského rozhlasu krátkym dokumentom Spýtaj sa vašich: 68, ktorý cez osobné svedectvá ukazuje príbehy obyčajných ľudí spojené s inváziou vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.

Spomienka na pochod študentov v novembri 1989

Ústav pamäti národa a Univerzita Komenského v Bratislave vás pozývajú na podujatie
SPOMIENKA NA POCHOD ŠTUDENTOV V NOVEMBRI 1989
Podujatie sa uskutoční v piatok 16. novembra 2018 o 11.00 hod. v priestoroch pri pamätnej tabuli študentského pochodu na budove Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave.

Festival slobody 2018 sa začal programom pre školy


Ôsmy ročník Festivalu slobody sa začal 5. novembra v kine Lumière programom pre študentov a premiérou dokumentu Sound in the Silence, ktorý zachytáva aktuálny ročník rovnomenného projektu zastrešovaného Európskou sieťou Pamäť a solidarita.

Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu

Výstava v Univerzitnej knižnici v Bratislave, 9. – 29. novembra 2018
Aké boli každodenné skúsenosti zachránených, ako Zita Kurzová, žena, ktorá prežila holokaust, a záchrancov, ako Spravodlivý medzi národmi Joseph Jaksy, počas druhej svetovej vojny? Nová výstava, ktorá sa uskutoční v Bratislave, stavia vedľa seba tieto dva osobitné, ale navzájom prepletené pohľady.

Hodnotu slobody a odvahy pripomenú filmy, diskusie aj výstavy. V Bratislave sa uskutoční Festival slobody 2018

Ústav pamäti národa pripravuje ôsmy ročník Festivalu slobody, ktorý v dňoch od 5. do 10. novembra 2018 prinesie zaujímavé dokumentárne aj hrané filmy, výstavy, divadelné predstavenia či diskusie. Hlavnou témou podujatia budú udalosti roku 1968: Československá jar, invázia a následná okupácia Československa vojskami štátov Varšavskej zmluvy.

Diskusný večer 25. októbra 2018 - Nebojte sa! Zvolenie Jána Pavla II. za pápeža

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu NEBOJTE SA! ZVOLENIE JÁNA PAVLA II. ZA PÁPEŽA.
Hostia:
prof. Dr. phil. Emília Hrabovec (Univerzita Komenského, Bratislava)
dr hab. Adam Dziurok (Ústav národnej pamäti, Katowice)

Tvorcovia, distribútori a historici diskutovali v Bratislave o samizdate

Vydavatelia, redaktori, tlačiari a distribútori samizdatových časopisov a literatúry z čias komunizmuna území bývalého Československa sa 12. októbra stretli na konferencii Deň samizdatu. Necenzurovaná tlač pred Novembrom 1989. Podujatie v priestoroch prednáškovej sály Univerzitnej knižnice v Bratislave sa konalo ako stretnutie disidentov a zároveň vedecká konferencia, spoluorganizovaná ÚPN, OZ samizdat.sk a UKB.

Ústav pamäti národa navštívili zástupcovia Komisie národnej pamäti z Maďarska

V stredu 3. októbra 2018 sa na pôde Ústavu pamäti národa uskutočnilo pracovné rokovanie zástupcov maďarskej Komisie národnej pamäti (NÉB) a ÚPN s cieľom rozvíjania spolupráce v zmysle Memoranda o spolupráci z roku 2016.

Konferencia Kremnica v dejinách 20. storočia

História kremnickej mincovne v 20. storočí, úloha Kremnice v Slovenskom národnom povstaní, sústreďovacie tábory pre Nemcov v regióne v rokoch 1945 až 1946 či Štátna bezpečnosť v Kremnici – aj tieto témy zazneli na konferencii Kremnica v dejinách 20. storočia. Zorganizovali ju Štátny archív v Banskej Bystrici – pracovisko Archív Kremnica, Mesto KREMNICA a Ústav pamäti národa pri príležitosti 690. výročia založenia mesta.

Veteráni protikomunistického odboja si prevzali dekréty a pamätné medaily

21 veteránov protikomunistického odboja z Trenčianskeho kraja si 5. októbra 2018 za svoju odvahu a obetavosť prevzalo dekréty a pamätné medaily Ústavu pamäti národa. Ocenení bola za svoj boj za budovanie slobodnej a demokratickej spoločnosti.

Ústav pamäti národa rokoval so zástupcami ukrajinských pamäťových inštitúcií

V utorok 2. októbra 2018 sa na pôde Ústavu pamäti národa uskutočnilo prvé oficiálne rokovanie so zástupcami ukrajinských pamäťových inštitúcií.

Zástupcovia Ústavu pamäti národa a jeho partnerských inštitúcií z Českej republiky diskutovali o možnostiach ďalšej spolupráce

Po štyroch rokoch sa v utorok 25. septembra 2018 uskutočnilo oficiálne rokovanie zástupcov Ústavu pamäti národa s predstaviteľmi partnerských inštitúcií z Českej republiky.