Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Z činnosti

Seminár Uzákonené bezprávie - rasové zákonodarstvo na Slovensku a v Európe

Ústav pamäti národa v spolupráci s Múzeom holokaustu v Seredi vás pozýva na seminár
UZÁKONENÉ BEZPRÁVIE
RASOVÉ ZÁKONODARSTVO NA SLOVENSKU A V EURÓPE
Podujatie sa uskutoční v pondelok 6. 5. 2019 od 13:00 v Zichyho paláci, Ventúrska 9 v Bratislave.

Diskusný večer 25. apríla 2019 - Vnútrostranícky zápas v KSČ, proces s G. Husákom a spol.

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu
VNÚTROSTRANÍCKY ZÁPAS V KSČ
Proces s G. Husákom a spol.
Hostia:
PhDr. Tomáš Černák, PhD. (Univerzita Komenského v Bratislave)
Mgr. Branislav Kinčok, PhD. (Ústav pamäti národa)

Veteráni protikomunistického odboja si v Nitre prevzali dekréty

Politickí väzni a prenasledovaní komunistickým režimom si vo štvrtok 11. apríla 2019 v Nitre prevzali dekréty veteránov protikomunistického odboja, ktorými Ústav pamäti národa vyjadruje úctu mužom a ženám brániacim hodnoty slobody a demokracie v období totality. ÚPN pripravil dekréty pre dvadsať veteránov protikomunistického odboja, z toho sedem in memoriam. Dekrét veterána protikomunistického odboja in memoriam slávnostne prevzal za kardinála Jána Chryzostoma Korca jeho synovec Jozef Korec.

„Annus Mirabilis“ 1989 a Slovensko. Od totality k demokracii

Ústav pamäti národa v spolupráci s Klubom ´89, Európskou sieťou Pamäť a solidarita, Slovenským národným archívom a Slovenským národným múzeom usporiada v dňoch 12.-13. novembra 2019 v Bratislave medzinárodnú vedeckú konferenciu s názvom: „Annus mirabilis" 1989 a Slovensko. Od totality k demokracii.

Vo Varšave sa konala vedecká konferencia o páde komunistického režimu

Vo Varšave sa 4. a 5. apríla 2019 stretli odborníci na moderné dejiny, aby počas medzinárodnej vedeckej konferencie diskutovali o udalostiach roku 1989. Podujatie On the Downfall of Communism. 1989 in Central and Eastern Europe s Múzeom poľskej histórie spoluorganizovala aj Európska sieť Pamäť a solidarita. Podujatie sa začalo vo štvrtok 4. apríla slávnostným otvorením v priestoroch Prezidentského paláca, teda na rovnakom mieste, kde v roku 1989 prebiehali historické rokovania poľského okrúhleho stola.

Veteráni protikomunistického odboja si v Bratislave prevzali dekréty

Politickí väzni a prenasledovaní komunistickým režimom si v stredu 3. apríla 2019 v Bratislave prevzali dekréty veteránov protikomunistického odboja, ktorými Ústav pamäti národa vyjadruje úctu mužom a ženám brániacim hodnoty slobody a demokracie v období neslobody. ÚPN pripravil dekréty pre 39 veteránov protikomunistického odboja, z toho 20 in memoriam. Toto postavenie priznal Ústav pamäti národa z vlastného podnetu františkánovi Ambrózovi Jurčovičovi a saleziánom Štefanovi Sandtnerovi a Titusovi Zemanovi.

Vyšlo nové číslo časopisu Pamäť národa 4/2018

V uplynulých dňoch vyšlo najnovšie číslo časopisu Pamäť národa, ktoré na svojich stranách reflektuje obdobie neslobody na Slovensku v rokoch 1939 – 1989. V prvej z dvoch štúdií Róbert Letz približuje čitateľom osobnosť Štefana Náhalku, ktorý patril k zakladajúcim osobnostiam skrytej cirkvi na Slovensku. Predmetom autorovho záujmu bol predovšetkým Náhalkov život v ilegalite v rokoch 1951 – 1953, kedy sa mu úspešne darilo skrývať pred ŠtB. ...

Diskusný večer 28. marca 2019 - Búrlivý marec 1939

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu BÚRLIVÝ MAREC 1939
Hostia:
PhDr. Pavel Mičianik, M.A., PhD. (Matica slovenská)
PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (Ústav pamäti národa)

Články o kultúre 20. storočia v Európe sú dostupné online

Interaktívna vzdelávacia platforma hi-storylessons.eu zaradila na svoju webovú stránku sekciu venovanú kultúre. Mnohé články o kultúrnych podujatiach a trendoch v Európe v 20. storočí ponúkajú hlbší pohľad na uplynulé obdobie. Európska sieť Pamäť a Solidarita pozýva učiteľov a študentov, aby využili iba nedávno zverejnený obsah.

ÚPN vydal zborník Skryté pôsobenie cirkví na Slovensku v rokoch 1948 - 1989

Zborník obsahuje príspevky z rovnomennej vedeckej konferencie, ktorú v Bratislave v dňoch 3. a 4. decembra 2015 zorganizoval Ústav pamäti národa s podporou Nadácie Konrada Adenauera na Slovensku. Na konferencii vystúpili takmer dve desiatky prednášateľov, medzi ktorými boli historici aj priami aktéri podieľajúci sa na širokospektrálnych skrytých aktivitách cirkví pred rokom 1989.

Súčasťou festivalu Mene Tekel v Prahe bol aj Deň pre Slovensko

Organizátori podujatia Mene Tekel - medzinárodný festival proti totalite v Prahe pripravili v spolupráci s Ústavom pamäti národa program Väzenie bez mreží. Podujatie, ktoré sa konalo 26. februára v Kine Ponrepo, prostredníctvom videí a diskusie s pamätníkmi priblížilo príbehy detí politických väzňov.

Vedecká konferencia: Dominik Tatarka. Spisovateľ vo víre doby

Dovoľujeme si Vás informovať, že Ústav pamäti národa v spolupráci s Katedrou slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a s Univerzitnou knižnicou v Bratislave budú organizovať vedeckú konferenciu Dominik Tatarka. Spisovateľ vo víre doby. Bližšie informácie o podujatí nájdete v priloženom Call for Papers.

ÚPN vydal publikáciu Európsky deň pamiatky obetí totalitných režimov

Publikácia predstavuje výstup z medzinárodnej konferencie konanej v 23. augusta 2016 v Bratislave pri príležitosti Európskeho dňa pamiatky obetí totalitných režimov. Zúčastnili sa jej ministri, resp. predstavitelia rezortov spravodlivosti, ako aj predstavitelia európskych pamäťových inštitúcií najmä z krajín strednej a východnej Európy.

Sympózium Pamäť Európy: The Making and Re-Making of Europe: 1919 – 2019

Začala sa registrácia účastníkov 8. sympózia Pamäť Európy. Sympózium sa uskutočňuje každý rok v inom európskom meste a združuje predstaviteľov inštitúcií a organizácií, ktoré sa venujú dejinám 20. storočia. Tento rok bude sympózium venované formovaniu Európy v prelomových momentoch minulého storočia a uskutoční sa v dňoch 27. – 29. mája na Sorbone v Paríži.

Na Jakubovom námestí v Bratislave si uctili obete komunistického režimu

Niekdajší politickí väzni, zástupcovia Ústavu pamäti národa či predstavitelia bratislavského Starého Mesta vzdali 25. februára 2019 pri pamätníku na Jakubovom námestí úctu obetiam tohto totalitného režimu. Spoločne si tak pripomenuli 71. výročie komunistického prevratu, po ktorom v Československu nasledovalo štyridsať rokov totality.

Ústav pamäti národa pozýva na pietnu spomienku na obete komunistického režimu

Pri príležitosti februárových udalostí v roku 1948, ktoré viedli ku komunistickému prevratu, vás Ústav pamäti národa pozýva na pietnu spomienku na obete komunistického režimu. Podujatie sa uskutoční v pondelok 25. februára 2019 o 16:00 hod. pri pamätníku obetí komunistického režimu na Jakubovom námestí v Bratislave.

Diskusný večer 21. februára 2019 - Pašovanie náboženskej literatúry

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom Vás v rámci cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa pozýva na diskusiu PAŠOVANIE NÁBOŽENSKEJ LITERATÚRY.
Hostia:
Dr. Bartosz Kaliski (Historický ústav Poľskej akadémie vied vo Varšave)
Mgr. František Neupauer, PhD. (Ústav pamäti národa)

Upozorňujeme, že diskusný večer vo štvrtok 21.2. 2019 začína z organizačných dôvodov v skoršom čase - už o 15:00 hod..

Ústav pamäti národa pripravuje pre festival Mene Tekel program Väzenie bez mreží

V Českej republike sa bude od piatku 22. februára do nedele 3. marca 2019 konať 13. ročník festivalu Mene Tekel – Medzinárodný projekt proti totalite. Súčasťou programu v Prahe bude aj Deň pre Slovensko a podujatie Väzenie bez mreží, ktoré prostredníctvom videí a diskusie s pamätníkmi priblíži príbehy detí politických väzňov.

Pracovná ponuka na pozíciu kameraman-strihač/kameramanka-strihačka

Ústav pamäti národa vyhlasuje konkurz na pozíciu kameraman-strihač. Do tímu Oral History hľadáme človeka, ktorý je zručný kameraman - strihač a sú mu blízke témy totalitných režimov na Slovensku. Práca je spojená so spoznávaním zaujímavých osobností zo Slovenska i zahraničia. Zahŕňa i spoluprácu na multižánrovom Festivale slobody.

V Omšení sa stretli spolupracovníci pri pašovaní náboženskej literatúry

Na fare v Omšení sa na pozvanie kňaza Šebastiána Košúta stretli 20. januára 2019 ľudia, ktorí v období komunistického režimu pašovali cez Poľsko do Československa náboženskú literatúru, zástupcovia poľského veľvyslanectva na Slovensku a Ústavu pamäti národa, ako aj akademici venujúci sa problematike prenášania náboženskej literatúry cez hranice. Na stretnutí sa zúčastnili a moderovali ho kňaz Stanislav Lugowski a kapucín Jozef Konc, ktorí sa na pašovaní duchovných diel aktívne podieľali.