Logo

Diskusný večer 28. januára 2021 – Traja biskupi pred komunistickým súdom. Proces s J. Vojtaššákom, M. Buzalkom a P. Gojdičom

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave pozýva na diskusný večer s názvom Traja biskupi pred komunistickým súdom. Proces s J. Vojtaššákom, M. Buzalkom a P. Gojdičom. Debata je súčasťou pravidelného cyklu Diskusné večery Ústavu pamäti národa. Diskusný večer bude bez účasti verejnosti vysielaný on-line prenosom na youtube kanáli ÚPN vo štvrtok 28. januára 2021 od 17.00 hod.

Link na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Ibphi7SOlN4&t=3554s

Proces so slovenskými biskupmi Jánom Vojtaššákom, Michalom Buzalkom a Pavlom Petrom Gojdičom sa konal od 10. do 15. januára 1951 v Justičnom paláci pred senátom Štátneho súdu v Bratislave. Podľa plánu organizátorov mal proces definitívne vyriešiť konflikt medzi biskupmi a komunistickým režimom, exemplárne potrestať časť biskupov a ostatných zastrašiť, skompromitovať cirkevnú hierarchiu v očiach veriacich, prispieť k politickej prevýchove más, zvýšiť dôveru k režimu a jeho ideológii, odsúdiť myšlienku slovenskej štátnosti a "odhaliť Vatikán ako nástroj medzinárodného imperializmu". Súd sa stotožnil s vykonštruovanými obvineniami prokuratúry, čo sa prejavilo aj na výške uložených trestov – Michal Buzalka a Pavel Peter Gojdič boli odsúdení na doživotie a Ján Vojtaššák na 24 rokov odňatia slobody. Vzhľadom na rozsah príprav a vnútropolitický a zahraničnopolitický dosah patril proces so slovenskými katolíckymi biskupmi k najvýznamnejším politickým procesom na Slovensku v rokoch 1948 až 1954. V žiadnej z krajín sovietskeho bloku totiž neodsúdili naraz troch biskupov.

V akom dobovom spoločensko-politickom kontexte proces prebiehal? Aké bolo pozadie jeho príprav? Prečo si režim vybral troch konkrétnych biskupov? Aký reagovala spoločnosť na Slovensku na proces? Aké boli ohlasy v zahraničí? Na tieto a ďalšie otázky budú odpovedať historici profesor PhDr. Róbert Letz, PhD. z Univerzity Komenského v Bratislave a Dr. phil. Beáta Katrebová Blehová z Ústavu pamäti národa.

Vytlačiť