Logo

Pred 65 rokmi odsúdili Titusa Zemana a jeho 19 spoločníkov, príbeh tohto politického väzňa dnes smeruje k blahorečeniu

22. februára 1952, teda pred 65 rokmi, bol vynesený rozsudok v monsterprocese s Titusom Zemanom a jeho spoločníkmi.

Vyhlásenia súdených, rozsudok aj slová modlitby odzneli v deň výročia v pojednávacej miestnosti v Justičnom paláci, kde začiatkom 50. rokov súdili skupinu dvadsiatich ľudí, ktorí chceli utiecť alebo iným pomáhali prekročiť československé hranice, takzvanú Železnú oponu.

Salezián Titus Zeman pomáhal svojim spolubratom utiecť do zahraničia, aby mohli študovať a pôsobiť ako kňazi. Prvé dva úteky do Turína sa podarili, pri tretej výprave ho však aj so spoločníkmi chytili.

Skupine, ktorá chcela prekročiť hranice začiatkom apríla 1951, sa to nepodarilo - terén v okolí bol rozbahnený a keď s meškaním dorazili k rieke Morave, zistili, že je rozvodnená. Keď sa snažili vrátiť, spozorovali ich pohraničníci.

Titus Zeman neskôr hovoril o mukách, ktoré pri vyšetrovaní zažíval: bitky, silné kopance a údery. Po jednom z nich ohluchol. Pod oknom cely mal popravisko a denne počul výkriky a náreky ľudí, ktorých ešte aj tam mučili.

Spolu s ním bolo vyšetrovaných a súdených ďalších devätnásť ľudí, medzi nimi napríklad saleziánsky kňaz a básnik Štefan Sandtner či salezián, ktorý bol neskôr v Taliansku vysvätený za kňaza, Anton Srholec.

Súdne pojednávanie sa začalo 20. februára 1952 prednesením obžaloby, ktorá sa opierala o vymyslené udalosti z vynútených priznaní počas vyšetrovania. Prokurátor útočil na Vatikán, Cirkev a veriacich. Rozsudok súd vyniesol 22. februára. Úhrnný trest pre odsúdených bol 308 rokov. Titus Zeman bol odsúdený na 25 rokov, prokurátor však pôvodne žiadal trest smrti.

Nasledujúce roky prežil vo väzeniach v Jáchymove, Leopoldove či Valdiciach a v roku 1964 bol podmienečne prepustený. Roky trýznenia v ťažkých väzeniach sa však prejavili na jeho zdraví. Titus Zeman zomrel začiatkom roku 1969.

Predsedom senátu, ktorý súdil Titusa Zemana a jeho spoločníkov, bol sudca Pavol Korbuly. Súdil aj v procesoch s rehoľnou sestrou Zdenkou Schellingovou a biskupmi Pavlom Petrom Gojdičom, Jánom Vojtaššákom a Michalom Buzalkom. V druhej polovici 50. rokov však začal svoje konanie a spôsobené krivdy a utrpenie ľutovať, dokonca sa odvážil umiestniť tabuľku, na ktorej bolo napísané aj jeho meno, do Lurdskej jaskynky na bratislavskej Hlbokej ceste.

Po 65 rokoch od vynesenia rozsudku prešiel pietny modlitbový sprievod, ktorý v duchu hesla "Pamätať - Ďakovať - Odpustiť" pripomínal politický proces s Titusom Zemanom a jeho spoločníkmi, od Krajského súdu (Justičného paláca) k saleziánskemu Kostolu Panny Márie Pomocnice, kde Titus Zeman istý čas pôsobil.

Don Rastislav Hamráček pred pamätnou tabuľou Titusa Zemana zhromaždeným oznámil, že komisia na zasadnutí Kongregácie pre kauzy svätých vo Vatikáne vyjadrila svoju pozitívnu mienku o mučeníctve Titusa Zemana. Proces blahorečenia Titusa Zemana sa tak priblížil k zavŕšeniu, teraz o možnom blahorečí tohto politického väzňa rozhodne pápež František.

Účastníkom spomienkového podujatia poslala list aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. "Pripomenúť si tento proces považujem za záslužnú aktivitu Ústavu pamäti národa, Konfederácie politických väzňov a Saleziánov Dona Bosca. Nielen v kontextu procesu blahorečenia Titusa Zemana, ale aj v širšom kontexte dnešnej doby, v ktorej znovu a nezriedka počúvame o ľudových tribunáloch či trestoch smrti za vlastizradu," napísala.

Dodala, že vníma ťažkosti aj snahu ÚPN a cirkví vyrovnať sa s minulými totalitami a praje si, aby im v tomto poslaní pomohli aj príbehy nespravodlivo odsúdených, pri ktorých verí, že ich odvahu a obetu potvrdia aj najvyššie cirkevné autority.

Zoznam odsúdených a výška trestu:

Titus Zeman, salezián kňaz, 25 rokov

František Buzek, 18 rokov

Ferdinand Totka, 22 rokov

Justín Beňuška, kňaz, 12 rokov (prirátané k 9 rokom, na ktoré bol odsúdený v inom súdnom procese)

Viliam Mitošinka, kňaz, 20 rokov

Emil Šafár, kňaz, 14 rokov

Leonard Tikl, salezián kňaz, 15 rokov

Anton Semeš, salezián klerik, 14 rokov (ešte žijúci)

Štefan Sandtner, salezián kňaz, 15 rokov

Jozef Paulík, salezián kňaz, 14 rokov

Andrej Dermek, salezián kňaz, 14 rokov

Ján Brichta, salezián klerik, 15 rokov (ešte žijúci)

Anton Srholec, salezián klerik, 12 rokov

František Minarových, kňaz, 14 rokov

Jozef Bazala, salezián klerik, 12 rokov

Pavol Pobiecky, salezián kňaz, 13 rokov

Ladislav Burián, kňaz, 2 roky

Margita Luptáková, 12 rokov

Augustín Hercog, 14 rokov

Anton Kyselý, salezián klerik, 12 rokov


Vzdať úctu obetiam tohto monsterprocesu prišli aj ich príbuzní, na fotografii sú sestry Titusa Zemana (vľavo a v strede).

Vzdať úctu obetiam tohto monsterprocesu prišli aj ich príbuzní, na fotografii sú sestry Titusa Zemana (vľavo a v strede).

František Neupauer z Ústavu pamäti národa prečítal úryvky zo zápisnice aj rozsudky, ktoré nad obžalovanými vyniesol súd.

František Neupauer z Ústavu pamäti národa prečítal úryvky zo zápisnice aj rozsudky, ktoré nad obžalovanými vyniesol súd.

Don Rastislav Hamráček pred saleziánskym Kostolom Panny Márie Pomocnice v Bratislave oznámil zhromaždeným, že proces blahorečenia Titusa Zemana sa priblížil k zavŕšeniu.

Don Rastislav Hamráček pred saleziánskym Kostolom Panny Márie Pomocnice v Bratislave oznámil zhromaždeným, že proces blahorečenia Titusa Zemana sa priblížil k zavŕšeniu.

Foto: Andrea Púčiková, ÚPN



Vytlačiť