Logo

Spomienka na obete masovej vraždy v Dubnici nad Váhom

Občianske združenie In Minorita zorganizovalo 1. marca 2018 spomienkové podujatie pri príležitosti 73. výročia popravy 26 Rómov v areáli zbrojárskych závodov v Dubnici nad Váhom. Pietneho aktu sa okrem predstaviteľov uvedeného občianskeho združenia zúčastnil i náčelník Vojenskej kancelárie prezidenta Slovenskej republiky, Čestná stráž prezidenta republiky, primátor Dubnice nad Váhom, predstavitelia Politických väzňov – Zväzu protikomunistického odboja, zástupca Ústavu pamäti národa, učitelia so žiakmi gymnázií z Dubnice nad Váhom a Púchova či zástupcovia médií.

Príhovor Prezidenta republiky Andreja Kisku na úvod podujatia sprostredkoval brigádny generál Vladimír Šimko, ďalej sa prítomným prihovorila predsedníčka OZ In Minorita Zuzana Kumanová a primátor Dubnice nad Váhom Jozef Gašparík. Všetci vo svojich prejavoch odsúdili konanie, ktoré potláča ľudské práva, čo nielen v minulosti viedlo k vraždám príslušníkov rôznych menšín. V mrazivom počasí zazneli i tóny rómskej hymny Gelem Gelem v podaní huslistky Barbory Botošovej. Na záver si prítomní uctili rómske obete položením vencov a kytíc ku krížu vyrobeného z delostreleckých granátov a pamätníku s nápisom Ma bisteren! – Nezabudnite!

Nemecká armáda sa vo februári 1945 rozhodla radikálne zakročiť pri šírení škvrnitého týfusu medzi Rómami žijúcimi v katastrofálnych podmienkach v zaisťovacom tábore v Dubnici nad Váhom.

Ria­diteľ dubnických Škodových závo­dov, ktoré vyrábali zbrane pre ne­meckú armádu, Franz Sonnewend dal 23. februára 1945 súhlas na vy­kopanie asi 1,5 metra hlbokej jamy v závodnej časti "Údolie" v skupine VII. Nemeckí vojaci prišli toho dňa dopoludnia do tábora na náklad­ných autách, aby údajne odviezli chorých do trenčianskej nemocni­ce. Na autá naložili 26 chorých Ró­mov, no neodviezli ich do sľubovanej nemocnice, ale do areálu zbrojárske­ho závodu na konci doliny pod Strá­žovskými vrchmi. Tu ich v priprave­nej jame brutálne zavraždili.

Podľa exhumačnej správy je možné zrekonštruovať priebeh masovej vraždy. Na prvý pohľad bolo na mieste hrobu vidieť hlinu bez rastúcej trávy, do ktorej boli napichané stromčeky bez koreňov na zamaskovanie. V hĺbke asi 150 cm pod povrchom sa nachádzalo 26 tiel mŕtvych osôb v rôznych polohách. Väčšina sa nachádzala tvárou dole so skrčenými a pritiahnutými nohami, chrániac si tvár. Niektoré obete sa objímali. Z 26 mŕtvych bolo 19 mužov, jeden chlapec vo veku 15-16 rokov, šesť žien, pričom jedna bola v siedmom mesiaci tehotenstva. V telách 18 osôb sa našli stopy po streľbe. Mnohí boli bití tupými predmetmi pri snahe zachrániť sa, čo ukázali početné zlomeniny. Mnohí z nich nezomreli na následky streľby alebo bitia, ale udusením nánosmi hliny.

Čestná stráž prezidenta na pietnom mieste.

Čestná stráž prezidenta na pietnom mieste

Čestná stráž prezidenta na pietnom mieste

Čestná stráž prezidenta na pietnom mieste

Foto: Pavol Makyna, ÚPN

Vytlačiť