Seminár pre študentov v Lučenci
Úteky z komunistického režimu, opatrenia na Železnej opone a invázia vojsk Varšavskej zmluvy – to sú témy, ktoré stredoškolákom v Lučenci priblížili pracovníci Ústavu pamäti národa.
Študenti Súkromného gymnázia v Lučenci a Gymnázia B. S. Timravy aj širšia verejnosť si prednášky vypočuli 21. júna 2018 v priestoroch Novohradského múzea v Lučenci počas seminára pripraveného v rámci študentského projektu Po stopách totality. Úlohou študentov je pátrať po jednotlivcoch a rodinách, ktoré sa z Československa vysťahovali z politických dôvodov, a pútavým spôsobom spracovať ich životné príbehy. Študenti by sa mali sústrediť najmä na ľudí, ktorí emigrovali v rokoch 1948 a 1968 z novohradského regiónu. Keďže spracovanie týchto príbehov vyžaduje znalosť širšieho dobového kontextu, organizátori projektu oslovili Ústav pamäti národa so žiadosťou o odborné prednášky na súvisiace témy.
Na seminári prednášala Emília Pastvová zo Sekcie dokumentácie ÚPN na tému Odsúdení za nedovolené opustenie republiky a vysvetlila príčiny a spôsob emigrácie Slovákov pred rokom 1989. Pracovník Sekcie evidencií Marian Gula vo svojej prednáške priblížil militaristické opatrenia Železnej opony na slovensko-rakúskom úseku hraníc a na záver podujatia Peter Jašek zo Sekcie vedeckého výskumu odprezentoval tému August 1968: Ako tanky Varšavskej zmluvy prevalcovali socializmus s ľudskou tvárou.
Emília Pastvová zo Sekcie dokumentácie ÚPN vysvetlila príčiny a spôsob emigrácie Slovákov pred rokom 1989
Marian Gula zo Sekcie evidencií ÚPN priblížil študentom opatrenia na Železnej opone
Foto: Štefan Chrastina
Aktualizované: 26.06.2018
Vytlačiť Tweet