Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Z činnosti

Výstava Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu v Senci

Ústav pamäti národa pokračuje v prezentácii výstavy „Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu“. Vernisáž výstavy sa uskutoční 8. októbra 2024 o 16.00 hod. a výstava bude verejnosti prístupná do 30. októbra 2024 v Synagóge Senec, Mierové námestie č. 12 v Senci. Výstava prezentuje príbehy zachránených Židov a ich záchrancov z 12 európskych krajín: Chorvátska, Dánska, Francúzska, Nemecka, Maďarska, Talianska, Litvy, Holandska, Poľska, Rumunska, Slovenska a Ukrajiny. Nad podujatím prevzal záštitu predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. V ďalších mesiacoch bude výstava inštalovaná v Bratislave.

Diskusný večer August 1968 a jeho reflexia dnes

Ústav pamäti národa v spolupráci s miestnou knižnicou Vajnory v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu "August 1968 a jeho reflexia dnes". Podujatie sa bude konať vo štvrtok dňa 3. októbra 2024 o 18.00 hod. v priestoroch Miestnej knižnice Bratislava-Vajnory Pod lipami 2, 1. poschodie, vchod B.

Konferencia Cirkvi a náboženské spoločenstvá za železnou oponou

Ústav pamäti národa v spolupráci s partnerskými inštitúciami z Poľska, Maďarska a Česka organizuje medzinárodnú vedeckú konferenciu o vzťahu komunistických režimov k cirkvám a náboženským spoločenstvám Cirkvi a náboženské spoločenstvá za „železnou oponou“. Druhá časť: 1956 – 1968. Ide o druhý diel série vedeckých konferencií venovaných uvedenej problematike. Prvý diel venovaný rokom 1945 – 1956 sa konal v roku 2023 vo Varšave.

Oznam o uzatvorení bádateľne Archívu ÚPN

Z technických príčin je bádateľňa Archívu ÚPN dňa 16. septembra pre verejnosť zatvorená.
Ďakujeme za pochopenie.

Výstava „Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu“ v Považskej Bystrici

Ústav pamäti národa pokračuje v prezentácii výstavy „Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu“. Vernisáž výstavy sa uskutoční 13. septembra 2024 o 15.00 hod. a výstava bude verejnosti prístupná do 7. októbra 2024 vo Foyer Mestského úradu Považská Bystrica, Centrum 2/3 v Považskej Bystrici.

Spomienka na Štefana Barnáša

V soboru 7. septembra 2024 sa v obci Slovenská Ves uskutoční spomienka na tamojšieho rodáka Mons. Štefana Barnáša (1900 – 1964), ktorý bol od roku 1949 spišským pomocným biskupom a následne obeťou komunistického režimu.

KAMPAŇ PAMÄTAJ. 23. AUGUST

Deň 23. august je Európskym dňom pamiatky obetí totalitných režimov, ktorý v roku 2009 vyhlásil Európsky parlament.

KAMPAŇ PAMÄTAJ. 23. AUGUST

Deň 23. august je Európskym dňom pamiatky obetí totalitných režimov, ktorý v roku 2009 vyhlásil Európsky parlament. V tento deň pred 85 rokmi bol podpísaný pakt Molotov-Ribbentrop – dohoda medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom, ktorá pripravila pôdu pre vypuknutie druhej svetovej vojny a jej hrozivé dôsledky – od gulagov cez holokaust až po dlhoročnú studenú vojnu.Pri tejto príležitosti si Ústav pamäti národa v spolupráci s Európskou Sieťou Pamäť a solidarita v rámci vzdelávacej...

Výstava „Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu“ v Žiline

Ústav pamäti národa pokračuje v prezentácii výstavy „Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu“. Vernisáž výstavy sa uskutoční 13. augusta 2024 o 15.00 hod. a výstava bude verejnosti prístupná do 12. septembra 2024 vo Foyer Úradu Žilinského samosprávneho kraja na ulici Komenského 48 v Žiline.

ÚPN vykonáva agendu protikomunistického odboja v súlade so zákonom

Ústav pamäti národa vykonáva agendu účastníkov a veteránov protikomunistického odboja v súlade so zákonom, potvrdilo to Ministerstvo spravodlivosti SR.
Svetové združenie bývalých politických väzňov v minulosti opakovane verejne kritizovalo Ústav pamäti národa za postup, ktorý ústav používa pri vybavovaní žiadosti o priznanie postavenia účastníka a veterána protikomunistického odboja. Združenie pri kritike ústavu používalo aj konšpiračné a lživé tvrdenia.

Vernisáž výstavy Between Life and Death v Žiline

Ústav pamäti národa a Európska sieť Pamäť a Solidarita Vás pozývajú na vernisáž medzinárodnej výstavy Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu. Vernisáž sa uskutoční v utorok 13. augusta 2024 o 15.00 hod. vo Foyer Úradu Žilinského samosprávneho kraja, Komenského 48, 011 09 Žilina. Podujatie sa koná pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej.

Výstava „Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu“ v Trnave

Ústav pamäti národa pokračuje v prezentácii výstavy „Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu“. Výstava je od 23. júla 2024 do 11. augusta 2024 inštalovaná v Západoslovenskom múzeu v Trnave na Múzejnom námestí č. 3. Výstava prezentuje príbehy zachránených Židov a ich záchrancov z 12 európskych krajín: Chorvátska, Dánska, Francúzska, Nemecka, Maďarska, Talianska, Litvy, Holandska, Poľska, Rumunska, Slovenska a Ukrajiny.

Diskusný večer MUDr. Silvester Krčméry SF – politický väzeň

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu MUDr. Silvester Krčméry SF – politický väzeň. Podujatie sa bude konať vo štvrtok dňa 27. júna 2024 od 17.00 hod. v priestoroch Poľského inštitútu na Námestí Slovenského národného povstania č. 27 v Bratislave.

Pietna spomienka na zakladateľa ÚPN Jána Langoša

Zamestnanci, členovia správnej rady ústavu, slovenskí aj zahraniční študenti, priatelia a podporovatelia myšlienok Jána Langoša si uctili jeho pamiatku. V sobotu 15. júna 2024 uplynulo už 18 rokov od jeho tragickej smrti.

Pozvánka na konferenciu k 100. výročiu narodenia Silvestra Krčméryho

Ústav pamäti národa v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom, Trnavskou univerzitou v Trnave, Spoločenstvom Fatima a Kolégiom Antona Neuwirtha organizuje medzinárodnú vedeckú konferenciu „Vy máte moc, ale my máme pravdu!" SILVESTER KRČMÉRY (1924 – 2013). Vedecká konferencia sa koná pri príležitosti 100. výročia od narodenia Silvestra Krčméryho dňa 24. júna 2024 v pamätný deň Slovenskej republiky – Deň pamiatky obetí komunistického režimu.

Program odborného seminára Príbeh naplneného života

Ústav pamäti národa a Kongregácia Milosrdných sestier sv. Vincenta – Satmárok organizujú pri príležitosti 100. výročia narodenia sr. Bernadety Pánčiovej odborný seminár Príbeh naplneného života. Sestra M. Bernadeta Aurélia – Štefánia Pánčiová.

Pietna spomienka na Jána Langoša

Ústav pamäti národa vás pozýva na pietnu spomienku na Jána Langoša, disidenta, porevolučného federálneho ministra vnútra, poslanca a zakladateľa Ústavu pamäti národa.
Pietna spomienka pri príležitosti 18. výročia jeho tragického úmrtia sa uskutoční v pondelok 17. júna 2024 o 11.00 hod. pri buste Jána Langoša na Námestí SNP v Bratislave.

Memorandum o spolupráci s Ukrajinským ústavom pamäti národa

Ústav pamäti národa podpísal memorandum o spolupráci s Ukrajinským ústavom pamäti národa. Vzájomná spolupráca zahŕňa výskum pôsobenia nedemokratických režimov, organizáciu prednášok, konferencií, seminárov a osvetových podujatí, ďalej tiež výmenu knižných publikácií, vyhľadávanie pamätníkov obdobia neslobody a spoločné úsilie o odsúdenie komunistických a národnosocialistických totalitných režimov.

Diskusný večer Slovenská kinematografia a SNP

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Slovenská kinematografia a SNP. Podujatie sa bude konať v priestoroch Poľského inštitútu v stredu 29. mája 2024 od 17.00 hod.

Informácia

Na základe žiadosti Policajného zboru SR nebude Ústav pamäti národa poskytovať informácie, ktoré má k dispozícii o osobe, ktorá zaútočila na predsedu vlády SR Róberta Fica, a to z dôvodu prebiehajúcich procesných úkonov. Uvedené sa týka aj dočasného nesprístupňovania zväzku, ktorý na danú osobu založila bývalá Štátna bezpečnosť (ŠtB).
Ďakujeme za pochopenie.