Logo

Z činnosti

Diskusný večer Jeseň 1938 na slovensko-poľských hraniciach

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Jeseň 1938 na slovensko-poľských hraniciach. Podujatie sa bude konať v priestoroch Poľského inštitútu vo štvrtok 30. novembra 2023 od 17.00 hod.

Zástupcovia ÚPN si pripomenuli November 1989

Zástupcovia Ústavu pamäti národa sa zúčastnili na spomienkových podujatiach venovaných výročiu Nežnej revolúcie, ktorých sa zúčastnili ústavní činitelia, zástupcovia diplomatického zboru, cirkví a organizácií bývalých politických väzňov.

Rokovanie s predsedom ZMOS a primátorom Partizánskeho

Predseda a podpredsedníčka Správnej rady Ústavu pamäti národa Jerguš Sivoš a Marína Zavacká sa 20. novembra 2023 stretli na pôde ÚPN s Jozefom Božikom, predsedom Združenia miest a obcí Slovenska a primátorom Partizánskeho.

Konferencia o františkánoch v Ružomberku

Na Katolíckej univerzite v Ružomberku sa 20. novembra 2023 uskutoční konferencia „V šľapajách svätého Františka z Assisi". Katolícka univerzita ju organizuje v spolupráci s Ústavom pamäti národa a Františkánskou rodinou. V paneli venovanom zápasu františkánskej rehole s komunistickým režimom budú svoje príspevky prezentovať traja historici Ústavu pamäti národa.

Ústav pamäti národa ocenil tri osobnosti

Ústav pamäti národa 6. novembra 2023 udelil Cenu Ústavu pamäti národa veteránom protikomunistického odboja Jánovi Zemanovi a Viliamovi Šimkovi a zakladateľovi Múzea obetí komunizmu v Košiciach Pavlovi Hricovi. Udelenie Cien Ústavu pamäti národa bolo súčasťou slávnostného otvorenia XIII. ročníka Festivalu slobody.

Program Festivalu slobody 2023

Ústav pamäti národa pripravuje XIII. ročník Festivalu slobody, na ktorom prostredníctvom osvetových a kultúrnych podujatí poukáže na neprávosti páchané nedemokratickými režimami a na často nedocenené hodnoty slobody a demokracie.

Diskusný večer Represívne zákony komunistického režimu

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Represívne zákony komunistického režimu. Podujatie sa bude konať vo štvrtok 26. októbra 2023 od 17.00 hod. v priestoroch Poľského inštitútu v Bratislave.

Pracovná ponuka na pozíciu riaditeľ/riaditeľka Centra výskumu obdobia neslobody

Ústav pamäti národa vyhlasuje výberové konanie na pozíciu riaditeľ/riaditeľka Centra výskumu obdobia neslobody. Náplň práce: - vypracúva návrhy konkrétnych výstupov zo schválených projektov v dlhodobom, strednodobom a krátkodobom horizonte; - vypracúva stratégiu a návrhy konkrétnych tém výskumných, dokumentačných, publikačných, vzdelávacích, osvetových, výstavných, audiovizuálnych a kultúrnych aktivít ÚPN; - pripravuje návrh Edičného plánu ÚPN; - koordinuje prednáškovú...

Polícia odmietla trestné oznámenia voči Ústavu pamäti národa

Poverený príslušník Policajného zboru SR 9. júna 2023 odmietol písomné trestné oznámenie Svetového združenia bývalých politických väzňov v zastúpení jeho predsedom Františkom Bednárom, keďže nebol dôvod na začatie trestného stíhania. Trestné oznámenie sa týkalo podozrenia zo spáchania úmyselného prečinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a nedbanlivostného prečinu marenia úlohy verejným činiteľom.

Dni otvorených dverí v Archíve ÚPN

Ústav pamäti národa organizuje v dňoch 13. až 15. novembra 2023 Dni otvorených dverí s témou Odpor proti komunistickému režimu v dokumentoch Archívu ÚPN. Počas troch dní si verejnosť bude môcť pozrieť výstavu v priestoroch bádateľne. Pracovníci archívu záujemcov prevedú priestormi depotov a poskytnú im odborný výklad k dokumentom uloženým v archíve.

Oznam o uzatvorení bádateľne Archívu ÚPN

Chceme upozorniť bádateľskú verejnosť na uzatvorenie priestorov bádateľne Archívu ÚPN v dňoch
25. – 31. 10.2023.
Za porozumenie ďakujeme.

Oznam o zmene sídla ÚPN

Dovoľujeme si vám oznámiť, že od 1. novembra 2023 bude mať Ústav pamäti národa nové sídlo:
Miletičova 21, 821 09 Bratislava 3 - vyhľadávanie na mape | Mapa.sk (zoznam.sk)
Korešpondenčná adresa bude: Miletičova 21, P. O. BOX 29, 820 18 Bratislava 218.
V dôsledku sťahovania bude v dňoch 25. 10. – 2. 11. 2023 obmedzená činnosť inštitúcie a z dôvodu dočasného odpojenia servera nebude fungovať ani webové sídlo ÚPN a telefónne linky.

Vopred ďakujeme za pochopenie a trpezlivosť.

Odborná porota vyhodnotila architektonickú súťaž pre Ústav pamäti národa

Odborná porota vyhodnotila architektonickú súťaž na rekonštrukciu budúceho sídla Ústavu pamäti národa. Víťazným bol vyhlásený návrh architektov zerozero.
Architektonickú súťaž Ústav pamäti národa vyhlásil 19. mája 2023. Do určenej lehoty 11. augusta 2023 svoje návrhy dodalo jedenásť súťažiacich. Porota, ktorej členmi boli slovenskí a českí architekti a zástupkyňa Ústavu pamäti národa, za víťaza súťaže 22. septembra 2023 vyhlásila návrh architektov zerozero – Irakli Eristavi, Pavol Šilla, Juraj Červený, Daniela Sabová.

Seminár Deň samizdatu 2023

Ústav pamäti národa v spolupráci s Univerzitnou knižnicou v Bratislave a občianskym združením samizdat.sk Vás pozýva na odborný seminár pod záštitou ministerky kultúry Slovenskej republiky Silvie Hroncovej Deň samizdatu 2023 – literárny a neperiodický samizdat. Súčasťou podujatia budú odborné príspevky, diskusia okrúhleho stola, projekcia dokumentárneho filmu a oceňovanie tlačiarov samizdatov.

Diskusný večer Mníchov 1938 a Slovensko

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Mníchov 1938 a Slovensko. Podujatie sa bude konať vo štvrtok 28. septembra 2023 o 17.00 hod. v priestoroch Poľského inštitútu v Bratislave, Nám. SNP č. 27.

Pozvánka na konferenciu "Komunistické strany v sovětském bloku 1981–1985. Koroze systému"

Ústav pamäti národa Vás pozýva na V. ročník série medzinárodných konferencií "Revolution accomplished. Communists in power". Konferencia "Komunistické strany v sovětském bloku 1981–1985. Koroze systému" sa uskutoční 4. a 5. októbra 2023 v Prahe. Cieľom konferencie je analýza činnosti a vývoja komunistických strán v sovietskom bloku od nástupu Wojciecha Jaruzelského až po voľbu Michaila Gorbačova.

Pozvánka na konferenciu "Bratislava, hlavné mesto S(S)R"

Múzeum mesta Bratislavy a Ústav pamäti národa organizujú vedeckú konferenciu "Bratislava, hlavné mesto S(S)R", ktorá sa uskutoční v stredu 13. septembra 2023 vo Faustovej sieni Múzea mesta Bratislavy na Radničnej ulici č. 1 v čase od 9.30 do 16.00 hod.

Vernisáž výstavy "Nie tylko Siwiec"

Ústav pamäti národa vás pozýva na vernisáž medzinárodnej výstavy "Nie tylko Siwiec". Podujatie sa bude konať na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave v piatok 8. septembra 2023 od 17.30 hod.

Spomienky na 55. výročie invázie

Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Jerguš Sivoš a podpredsedníčka Marína Zavacká si pri pamätnej tabuli na budove Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave položením venca uctili pamiatku obetí invázie 21. augusta 1968.

Spomienky na 55. výročie invázie

Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Jerguš Sivoš a podpredsedníčka Marína Zavacká si pri pamätnej tabuli na budove Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí v Bratislave položením venca uctili pamiatku obetí invázie 21. augusta 1968. Pietnej spomienky sa zúčastnili predstavitelia vlády SR, Národnej rady SR a diplomatického zboru.Pietnej spomienky pri pamätníku obetiam komunizmu na Námestí Sv. Anny v Trenčíne sa za Ústav pamäti národa zúčastnil vedúci oddelenia audiovizuálnej tvorby...