Na mapovaní svedectiev o pašovaní náboženskej literatúry spolupracujú priami aktéri a pamäťové inštitúcie
Ľudia, ktorí sa počas vlády komunistického režimu podieľali na pašovaní náboženskej literatúry na Slovensko, sa 14. júla 2019 stretli sa na fare v obci Omšenie. Diskutovali predovšetkým o tranzitnej ceste medzi Poľskom a Slovenskom a o pašovaní cez Maďarsko.
Na stretnutí sa okrem priamych aktérov historických udalostí zúčastnili aj zástupcovia Ústavu pamäti národa, poľského veľvyslanectva v Bratislave a historici spracovávajúci danú problematiku. Podujatie moderoval Stanislav Labjak z ÚPN. Stretnutie nadviazalo na podobné podujatie v januári 2019.
Kňaz Stanislaw Lugowski poukázal na dôležitosť zachytiť problematiku predovšetkým na Slovensku. Na poľskej strane už autor Marian Sczepanowicz spracoval publikáciu Kuriéri Božieho slova, ktorá vyšla aj v slovenskom preklade (https://www.upn.gov.sk/sk/knihu-kurieri-bozieho-slova-predstavia-v-kosiciach-ruzomberku-a-bratislave/).
Účastníci stretnutia postupne predstavili svoje príbehy a poukázali na aktivity, ktoré sa vykonali od januárového stretnutia. Anna Ciesielska z poľského veľvyslanectva priblížila spoluprácu so slovenským Ústavom pamäti národa a poľským Instytutom Pamieci Narodowej, ktoré spolu pripravujú exteriérovú výstavu približujúcu túto problematiku. Výstava by mala byť inštalovaná v októbri 2019 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Zástupcovia ÚPN prejavili ochotu rozvíjať spoluprácu na tejto téme a pripomenuli možnosť využiť sociálne siete ako priestor na šírenie informácií o plánovaných aktivitách.
Hostiteľ podujatia v Omšení Šebastián Košút v závere ocenil prítomných za úsilie, ktoré vyvíjajú, aby sa vzácne svedectvá o slovensko-poľskej spolupráci v období neslobody zmapovali a zachovali pre budúcnosť.
Ústav pamäti národa spracoval tému pašovania náboženskej literatúry aj v dokumentárnom filme Stopy v snehu, ktorý je možné objednať si na distribucia@upn.gov.sk. Viac informácií o filme je dostupných na https://www.upn.gov.sk/sk/stopy-v-snehu/.
Dobový dokument zo Spišskej diecézy. Foto: Ústav pamäti národa
Aktualizované: 09.01.2024
Vytlačiť Tweet