Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Stopy v snehu

Obrázok obálu DVD

Dokumentárny film o pašovaní literatúry do Československa v období neslobody.
Komunistický režim v Československu neumožňoval občanom slobodný prístup k informáciám. Len v 50-tych rokoch bolo v Československu zlikvidovaných okolo 28 miliónov kníh, mnoho autorov bolo zakázaných a zriadená bola cenzúra. Film mapuje nielen samotné pašovanie, ale aj tlačenie kníh, samizdatov a ich distribúciu. Ústredným motívom je príbeh troch kamarátov, ktorí sa zapojili do pašovania literatúry cez hory. V roku 1983 boli zatknutí, uväznení a následne odsúdení. Súdny proces vyvolal protest verejnosti a na medzinárodnom poli sa ich zastal dokonca americký prezident Ronald Reagan. Film analyzuje fenomén pašovania literatúry a objasňuje motivácie ľudí, ktorí nezištne riskovali vlastnú slobodu, aby napomohli k vnútornej slobode a poznaniu ostatných.

Účinkujú: Branislav Borovský, Tomáš Konc, Alojz Gabaj, Suzanne Ferina, Jiřina Šiklová, Katarína Hulmanová, Cocky Kroes, Peter Žaloudek, Eugen Valovič, Ján Vecan, František Petráš, Ivan Polanský, Albín Maslaňák, Ladislav Stromček, Dominik Hrušovský, Štefan Vrablec, Andrzej Jagodziński, Ján Budaj, Stanislav Lugowski, František Kormaňák, Jozef Javorský, František Fudaly, Ján Šimulčík, Radek Schovánek
Produkcia: Alexandra Grúňová, Eduard Stano, Ján Mitáč
Odborná spolupráca: Pavol Jakubčin
Animácia: Lukáš Moravský
Zvuk: Juraj Baláž, Štefan Badura
Kamera: Slavomír Zrebný, Lukáš Straka
Námet: Ondrej Krajňák, Slavomír Zrebný
Scenár, réžia, strih: Slavomír Zrebný

Jazyk: Slovenský
Titulky: Anglické, Nemecké, Španielske, Poľské, Titulky pre nepočujúcich
Dĺžka: 52 min. (školská verzia: 26 min.)

Cena: vypredané

DVD si môžete zakúpiť priamo v Ústave pamäti národa (Útorok: 8:00 - 12:00 hod., Streda: 9:00 - 12:00 a 13:00 - 14:30 hod., Štvrtok: 8:00 - 12:00 hod. alebo mimo stanovených hodín len po predchádzajúcom telefonickom, prípadne mailovom dohovore) alebo objednať na dobierku. Objednávky, prosím, zašlite na adresu: distribucia@upn.gov.sk.

Videoukážka:

Vytlačiť