Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Obrodný proces a okupácia v roku 1968

Komunistický režim na Slovensku (1948 – 1989) » Obrodný proces a okupácia v roku 1968

Obrodný proces v ČSSR (tzv. Pražská alebo Československá jar), ktorý prebiehal od januára 1968 ako pokus o reformu a „poľudštenie“ dovtedy dogmatického režimu, bol potlačený inváziou vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968, pri ktorej v celom Československu zahynulo vyše 100 civilných osôb (z toho viac ako 20 na Slovensku). Vedenie KSČ a štátu (Dubček, Smrkovský, Černík a ďalší) bolo odstavené a izolované. Režim tvrdo potlačil protestné demonštrácie proti okupácii.

Foto: Ivan Hupka

HUPKA IVAN

Ivan Hupka spolu so svojou manželkou Máriou pracovali v bratislavskom štúdiu Československej televízie. Tam ich zastihli udalosti augusta 1968. Ivan sa v čase okupácie aktívne zapájal do výroby reportáží a spravodajských aktivít štábu ČS televízie. Avšak beznádej, strach z budúcnosti, nemožnosť uplatniť svoj názor a nesloboda napokon viedli k rozhodnutiu opustiť Slovensko a usadiť sa v ďalekej Austrálii.

Foto: Mária Hupková

HUPKOVÁ MÁRIA

Mária Hupková pracovala v Československej televízii. Zažila obsadenie budovy ČST vojskami Varšavskej zmluvy v auguste 1968. Pocity beznádeje, strachu, úzkosti a neustálej kontroly viedli k rozhodnutiu opustiť Slovensko a odísť čo najďalej od všetkej hrôzy, do ďalekej Austrálie.

Foto: Pavel Litvinov

LITVINOV PAVEL

Pavel Litvinov je ruský fyzik, spisovateľ a aktivista v oblasti ľudských práv. Je disidentom, ktorý bol priamym účastníkom demonštrácie proti vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa na Červenom námestí v auguste 1968. Litvinov v súčasnosti žije v Spojených štátoch amerických. Do roku 2006 vyučoval fyziku a matematiku na Hackley School v Tarrytowne v New Yorku.

Foto: Anna Malá

MALÁ ANNA

Dňa 21. augusta 1968 do života rodiny Anny Malej rodenej Bonkovej zasiahla tragédia. Jej brat, Jozef Bonk, devätnásťročný vášnivý futbalista a vyučený strojný zámočník, sa stal jednou z obetí príchodu okupačných vojsk na územie Československa. Strelným zraneniam sovietskeho vojaka, bohužiaľ, podľahol.

Vytlačiť