Výstava Po Veľkej vojne. Nová Európa 1918-1923 bude v Bratislave do 22. júla
Plenérová výstava Po Veľkej vojne. Nová Európa 1918-1923 / After the Great War, ktorá približuje obnovu Európy po prvej svetovej vojne, bola 4. júla slávnostne otvorená na Kamennom námestí v Bratislave. Expozícia, ktorú pripravila Európska sieť Pamäť a Solidarita (ENRS) v spolupráci s historikmi z niekoľkých krajín, je snahou o ucelený výklad búrlivého začiatku medzivojnového obdobia s osobitným dôrazom na dejiny strednej a východnej Európy.
Viac než dvesto archívnych materiálov, medzi nimi fotografie, dokumenty a filmy, ako aj osobné spomienky ľudí z tohto obdobia vytvárajú príbeh o zrode nového poriadku v regióne a na celom kontinente. Výstava ukazuje nevšedný rozsah politických zmien, ku ktorým došlo v Európe v rokoch 1918 až 1923, ako aj ich vplyv na aktuálne medzinárodné vzťahy a súčasnú politiku národných pamätí rôznych národov a etník. Zohľadňuje tiež slovenskú perspektívu v časti venovanej súčasnému vnímaniu daného obdobia.
Počas vernisáže sa prihovorila námestníčka primátora Lucia Štasselová, profesor Jan Rydel z Riadiaceho výboru Európskej siete Pamäť a solidarita, veľvyslanec Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku Joachim Bleicker, veľvyslanec Poľskej republiky na Slovensku Krzysztof Strzałka a profesor Dušan Kováč, ktorý je členom Akademickej rady výstavy a podieľal sa na jej príprave.
Predseda Správnej rady ÚPN Ján Pálffy poukázal na to, že cieľom ENRS je podporovať dialóg aj o citlivých miestach histórie, medzi ktoré patrí i mierové usporiadanie po prvej svetovej vojne. "Nové usporiadanie Európy malo vytvoriť predpoklady na to, aby sa podobné hrôzy už v budúcnosti nemohli opakovať. Vojnou vyčerpaní ľudia očakávali lepšiu budúcnosť a nádej na život v mieri. A to sa – po istých turbulenciách v začiatkoch –niekoľko rokov v zásade aj darilo napĺňať. Ďalší z dôsledkov prvej svetovej vojny však predstavuje aj nástup totalitných režimov," povedal.
Po otvorení nasledovala komentovaná prehliadka výstavy, ktorú viedol kurátor dr. Bartosz Dziewanowski-Stefańczyk.
Expozícia, ktorá bude na Kamennom námestí v Bratislave do 22. júla, má formu bielo-strieborného pavilónu v tvare kocky s originálnou konštrukciou. Výstava, teda texty, archívne zábery a interaktívne prvky, sú umiestnené tak vo vnútri pavilónu, ako aj na vonkajších stenách. Využíva sa tiež zvukové pozadie a dobové filmy.
Dizajn výstavy vysvetlil ešte pred jej otvorením Andrzej Jaworski zo štúdia JAZ Architekci, ktoré pripravilo návrh expozície: "Výstava rozpráva históriu vzniku nového politického poriadku. Použitím dvoch navzájom kontrastujúcich materiálov – pevnej ocele a jasného ľahkého materiálu – chcem ukázať zrážku a kontrast medzi starým a novým."
Bratislava je treťou zastávkou výstavy na trase po celej Európe. Predchádzajúce prezentácie sa konali minulý rok v Prahe a v Sarajeve. Najbližšie bude v auguste predstavená vo francúzskom Verdune, kde sa odohrala jedna z najťažších bitiek prvej svetovej vojny.
Viac informácii o projekte, expertoch, ktorí sa podieľali na príprave výstavy, aj o medzinárodnej trase výstavy nájdete na adrese www.enrs.eu/afterthegreatwar.
Organizátor
Európska sieť Pamäť a Solidarita (ENRS)
Hlavný partner v Bratislave
Ústav pamäti národa (ÚPN)
Partneri v Bratislave
Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy
Poľský inštitút v Bratislave
Goethe-Institut Bratislava
Maďarský inštitút v Bratislave
Slovenské národné múzeum
CEDIN - Centrum Edukácie a Inovácií
Letisko M. R. Štefánika
Vernisáž výstavy Po Veľkej vojne. Nová Európa 1918-1923
Príhovor profesora Jana Rydela z Riadiaceho výboru Európskej siete Pamäť a solidarita
Výstava Po Veľkej vojne. Nová Európa 1918-1923
Výstava Po Veľkej vojne. Nová Európa 1918-1923
Komentovaná prehliadka výstavy Po Veľkej vojne. Nová Európa 1918-1923, ktorú viedol kurátor dr. Bartosz Dziewanowski-Stefańczyk
Výstava Po Veľkej vojne. Nová Európa 1918-1923
Výstava Po Veľkej vojne. Nová Európa 1918-1923
Foto: Agnieszka Wanat / Európska sieť Pamäť a Solidarita
Aktualizované: 08.07.2019
Vytlačiť Tweet