Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Výstava November '89

Pozývame Vás na výstavu November '89, ktorá Vám pripomenie najdôležitejšie udalosti Nežnej revolúcie - udalosti, ktoré nám otvorili cestu k demokracii a slobode.

Návštevníci majú možnosť zoznámiť sa so situáciou v roku 1989 z medzinárodného aj vnútropolitického hľadiska, so študentským hnutím, ktoré významnou mierou prispelo k zmene režimu, so zápasom disidentov s komunistickou stranou, ale aj spormi v radoch opozície.

Pohľad na plné námestia nedokáže úplne vystihnúť atmosféru novembrových dní, fotografie preto dopĺňajú plagáty, výzvy a karikatúry. Odrážajú aj zmeny, ktoré sa diali v komunistickej strane, vo vláde, ale aj v Štátnej bezpečnosti. Na výstave je možné vidieť aj dobové predmety (skartované dokumenty ŠtB, policajnú uniformu, ostnatý drôt a hraničný stĺp...), ktoré symbolizujú pád režimu. V multimediálnej časti výstavy si návštevník môže pozrieť dokumentárny film November +20 o revolučných udalostiach s výpoveďami aktérov novembrových dní.

Výstava je určená ľuďom, ktorí si chcú pripomenúť dianie, ktorého boli svedkami alebo sa na ňom aktívne podieľali, ako aj tým, ktorí november roku 1989 už vnímajú iba ako jednu z udalostí v dejinách Slovenska, pričom by sa o nej chceli dozvedieť viac.

Výstavu si môžete pozrieť na Západnej terase Bratislavského hradu od 17. novembra do 31. decembra 2009 v čase od 10.00 do 18.00 hod.

Vstup je voľný.

Na príprave výstavy spolupracovali: Ústav pamäti národa, Slovenské národné múzeum, Slovenský národný archív a Národná rada Slovenskej republiky.

Vytlačiť