Vyšlo nové číslo časopisu Pamäť národa 2/2018
Pri príležitosti 50. výročia začiatku okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy vydal Ústav pamäti národa tematické číslo časopisu Pamäť národa, ktoré sa takmer celé venuje problematike Augusta 1968.
V rubrike Štúdie nájdu čitatelia tri texty. V prvej štúdii sa Beáta Katrebová Blehová venuje vzťahom medzi československými a talianskymi komunistami v roku 1968 a v nasledujúcom období v širšom medzinárodnopolitickom kontexte. Zameriava sa najmä na udalosti roku 1968, keď hlavný predstaviteľ talianskych komunistov Luigi Longo v máji navštívil Prahu a v sérii rozhovorov s Alexandrom Dubčekom, Jozefom Lenártom a Gustávom Husákom došlo k výmene názorov na reformný proces.
Autori Peter Jašek a Pavol Pytlík sa v druhej štúdii zaoberajú prípadom Petra Legnera, ktorý sa stal obeťou streľby príslušníkov intervenčných armád 22. augusta 1968 na Námestí SNP v Bratislave.
V poslednej štúdii poľský historik Grzegorz Majchrzak na základe výskumu bezpečnostných dokumentov analyzuje rôzne druhy a spôsoby občianskych protestov časti poľskej spoločnosti proti intervencii vojsk Varšavskej zmluvy v Československu.
Dobový dokument z roku 1968, ktorý približuje postoje a nálady slovenskej verejnosti počas augustových dní roku 1968 a reakciu na inváziu vojsk Varšavskej zmluvy na príklade bratislavského letiska, prezentujú v rubrike Dokumenty Peter Jašek a Pavol Pytlík.
Maďarský historik István Papp sa v rubrike Materiály zaoberá prejavom jedného z popredných funkcionárov Maďarskej socialistickej robotníckej strany, Lajosa Fehéra, v ktorom ako prvý z predstaviteľov maďarského režimu oficiálne informoval o účasti maďarských vojsk na okupácii Československa.
Daniel Halčín rozoberá v rubrike Kariéry ŠtB postup dôstojníka Štátnej bezpečnosti plk. Jána Sútora, najmä však jeho pôsobenie v roku 1968, kedy sa stal opatrným priaznivcom liberalizačných zmien v ŠtB.
V tomto čísle časopisu nechýba ani rozhovor Patrika Dubovského s dnes už zosnulým politológom Michalom Horským o vzniku a pôsobení študentského časopisu Echo bratislavských vysokoškolákov.
V rubrike Spravodlivý medzi národmi, ktorá prináša krátke medailóny Slovákov ocenených štátom Izrael za záchranu životov Židov v období druhej svetovej vojny, predstavuje Pavol Makyna príbeh evanjelického kňaza Júliusa Dérera.
So zaujímavým svedectvom pamätníčky Anny Malej sa čitatelia zoznámia v rubrike Príbehy.
Záver tohto tematického čísla tvoria tri recenzie na zaujímavé knižné tituly a rubrika ÚPN interne.
OBSAH
ŠTÚDIE
- BEÁTA KATREBOVÁ BLEHOVÁ: Talianski komunisti a Československo v období rokov 1968 – 1975 v medzinárodnopolitickom kontexte
- PETER JAŠEK – PAVOL PYTLÍK: Prípad Petra Legnera – obete invázie vojsk Varšavskej zmluvy v auguste 1968
- GRZEGORZ MAJCHRZAK: Poľské občianske protesty proti intervencii v Československu z pohľadu bezpečnostných dokumentov
DOKUMENTY
- PETER JAŠEK – PAVOL PYTLÍK: „Ak sa vaši a naši predstavitelia dohodnú, pôjdeme domov“ Správa o obsadení bratislavského letiska v auguste 1968
MATERIÁLY
- ISTVÁN PAPP: Chýbajúce slová Rozhlasový a televízny prejav Lajosa Fehéra o vpáde do Československa
KARIÉRY ŠTB
- DANIEL HALČÍN: Ján Sútor a Vyhlásenie náčelníkov ŠtB z augusta 1968
ROZHOVORY
- PATRIK DUBOVSKÝ: Echo bratislavských vysokoškolákov. Rozhovor s politológom Michalom Horským
SPRAVODLIVÝ MEDZI NÁRODMI
- PAVOL MAKYNA: Július Dérer (1895 – 1963)
PRÍBEHY
- JANA SPEVÁKOVÁ: Anna Malá (1940). Oral history – Svedkovia z obdobia neslobody
Aktualizované: 25.09.2018
Vytlačiť Tweet