Logo

Vyhlásenie Ústavu pamäti národa k výročiu ruskej agresie proti Ukrajine

Medzi zákonom stanovené úlohy Ústavu pamäti národa patrí aj propagovanie myšlienok slobody a obrany demokracie pred režimami podobnými nacizmu a komunizmu. Ústav pamäti národa preto dôrazne odsudzuje dnes už rok trvajúcu vojenskú agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine. Predchádzal jej osem rokov trvajúci konflikt, ktorý začal ruským obsadením ukrajinského Krymu a časti Donbasu v roku 2014.

Ruská agresia voči Ukrajine je zločinom proti mieru. Ozbrojené sily a ďalšie zložky Ruskej federácie počas svojich operácií na Ukrajine páchajú zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny, čím v 21. storočí do Európy vracajú metódy Adolfa Hitlera a Josifa Stalina. Ruskej agresii predchádzalo a stále ju sprevádza štátom riadené falšovanie dejín, v rámci ktorého predstavitelia Ruskej federácie popierajú spoluzodpovednosť Sovietskeho zväzu za rozpútanie druhej svetovej vojny, popierajú alebo zamlčiavajú zločiny ním spáchané pred, počas a po druhej svetovej vojne, vrátane zločinov spáchaných na území Ukrajiny.

Dezinformácie sú jednou z najzávažnejších dlhodobých hrozieb pre našu spoločnosť, pretože manipulujú verejnú mienku. Zároveň podkopávajú dôveru verejnosti k inštitúciám a sabotujú náš demokratický systém a právny štát.

Ústav pamäti národa vyzýva tak verejných činiteľov, ako aj všetkých občanov Slovenskej republiky, aby nešírili propagandu režimu Vladimíra Putina, nesnažili sa obhajovať ruské zločiny páchané na Ukrajine a podporili pomoc Ukrajine brániacej sa nevyprovokovanej a neoprávnenej ruskej agresii.

Vytlačiť