Logo

Víkend zatvorených hraníc

Počas víkendu 18. – 20. Novembra 2016 sme v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom symbolicky uzatvorili hranice na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi, ktorý ponad rieku Moravu spája územie Slovenska a Rakúska. Pripomenuli sme si tak dobu, kedy bola možnosť vycestovať zakázaná a štátna hranica bola zatvorená. V piatok sme na most osadili umelú zátarasu a v nedeľu sme ju slávnostne odstránili. Podujatie sprevádzal kultúrny program aj s hudobnou skupinou Longital, prečítali sme text „Několik vět" Charty 77 a so sviečkami sme vykročili za slobodou. Symbolicky sme si tak pripomenuli pád Železnej opony.

V čase podujatia predseda Správnej rady ÚPN ocenil udalosť spomienkou na obete železnej opony. Informoval prítomných o praktikách pohraničnej stráže a zdôraznil paradox železnej opony, kedy vojak pohraničnej stráže stál na stráži s puškou namierenou proti vnútornému nepriateľovi.

"Sloboda je vzácny dar uložený v krehkej nádobe a jej hodnota sa prejaví až vtedy, keď o ňu prídeme. Preto je dobré, že aj obrazne zatvorením hraníc si pripomenieme hodnotu slobody, a to práve na moste slobody."

V závere podujatia prítomným vyrozprával príbeh bývalého pohraničiara Mikuláša Tótha, ktorý sa verejne ospravedlnil za to, že pred 40 rokmi pod Devínom zaistil nemeckého občana. Za to mu armáda udelila vyznamenanie a vzácny dar, zlaté hodinky. Dnes mu je to veľmi ľúto.

V závere účastníci spomienkovej akcie položili sviece k pamätníku obetiam železnej opony, ktorý je umiestnený tesne pod Mostom slobody.

Týmto podujatím sa ukončila bratislavská časť tohtoročného Festivalu slobody.

Zatvorená hranica do Rakúska - foto 1

Zatvorená hranica do Rakúska 1.

Zatvorená hranica do Rakúska - foto 2.

Zatvorená hranica do Rakúska 2.

Pri zatvorenej hranici, zľava: predseda BSK Pavol Frešo.

Pri zatvorenej hranici, zľava: predseda BSK Pavol Frešo.

Zatvorená hranica do Rakúska - foto 3

Zatvorená hranica do Rakúska 3.

Pri zatvorenej hranici, predseda SpR ÚPN Ondrej Krajňák.

Pri zatvorenej hranici, predseda SpR ÚPN Ondrej Krajňák.

Foto: Peter Juščák, ÚPN
Vytlačiť