Logo

Vernisáž výstavy "Nie tylko Siwiec"

Ústav pamäti národa vás pozýva na vernisáž medzinárodnej výstavy "Nie tylko Siwiec". Podujatie sa bude konať na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave v piatok 8. septembra 2023 od 17.30 hod.

V piatok 8. septembra 2023 si pripomíname 55. výročie sebaupálenia Ryszarda Siwieca na varšavskom štadióne, ktorý tým protestoval proti augustovej okupácii Československa vojskami krajín Varšavskej zmluvy a zvlášť proti účasti jednotiek Poľskej ľudovej armády. Sebaupálenia Ryszarda Siwieca a Jana Palacha patria k najznámejším a najlepšie zdokumentovaným protestom proti okupácii Československa, hoci neboli ani zďaleka jedinými vo svojich krajinách.

Výstava pod názvom "Nie tylko Siwiec – Nie len Siwiec" prezentuje protesty Poliakov proti augustovej invázii a následnej okupácii Československa a ich rozmanitosť v Poľsku, Československu, ako aj v exile, prejavujúcimi najmä solidaritu s Čechmi a Slovákmi.

Výstava bude v rovnaký deň otvorená aj v Prahe. V Bratislave budete mať pri vernisáži za účasti predstaviteľov slovenského Ústav pamäti národa a poľského Ústavu národnej pamäte možnosť stretnutia a diskusie s autormi výstavy.

pozvánka

Vytlačiť