V Spišskej Novej Vsi odhalili pamätnú tabuľu evanjelickému kňazovi Júliusovi Madarásovi

Evanjelického kňaza, pedagóga a politického väzňa Júliusa Madarása od nedele 22. septembra 2019 pripomína v Spišskej Novej Vsi nová pamätná tabuľa. V evanjelickom kostole ju spoločne osadili Konfederácia politických väzňov Slovenska, Cirkevný zbor Evanjelickej cirkvi a. v. na Slovensku a mesto Spišská Nová Ves. Stalo sa tak v čase stého výročia narodenia Júliusa Madarása. Úctu pamiatke prenasledovaného a väzneného evanjelického kňaza vzdali aj zástupcovia Ústavu pamäti národa.

Július Madarás sa narodil 24. septembra 1919. Ako evanjelický kňaz sa venoval pastoračnej činnosti, duchovnej službe, práci s mládežou a intelektuálnym aktivitám. V 40. rokoch začal svoju kňazskú službu, v období Slovenského národného povstania pracoval v Banskej Bystrici na Povereníctve školstva. Po vojne sa stal správcom fary v Spišskej Novej Vsi a pobožnosti slúžil aj v okolitých spišských obciach. Koncom 50. rokoch začala Štátna bezpečnosť Júliusa Madarása sledovať pre podozrenie zo spáchania trestného činu rozvracania republiky. V rámci akcie BESIEDKA ho ŠtB sledovala, odpočúvala, kontrolovala korešpondenciu či vyťažovala tajných spolupracovníkov, no informácie, na základe ktorých by mohla Júliusa Madarása zatknúť, nezískala a po takmer dva a pol roku ŠtB sledovanie ukončila. Aj napriek tomu tajná polícia Júliusa Madárasa 22. marca 1962 zatkla a bol obvinený zo spáchania trestného činu rozvracania republiky.

Komunistický režim začal s mocenskými zásahmi voči Evanjelickej cirkvi a perzekúciami jej duchovných na prelome 40. a 50. rokov 20. storočia, v roku 1959 sa však štátne orgány sa začali intenzívne zaujímať o evanjelických kňazov a o tri roky neskôr nasledovala séria politických procesov. Rozsiahlu vlnu zatýkania vykonala Štátna bezpečnosť v období od konca novembra 1961 do apríla 1962. Vo väzbe skončil farár v Gemerskej Polome Ján Paulov, farár vo Vlachove Samuel Velebný, farár v Betliari Ján Antal, farár v Dobšinej Bedrich Kasanický, ale aj evanjelická farárka v Drienove Darina Bancíková či osemdesiatročný Vladimír Čobrda. ŠtB urobila v priebehu troch mesiacov domové prehliadky u osemnástich evanjelických kňazov, z ktorých väčšina bola potom v politických procesoch odsúdená.

Júliusovi Madarásovi ŠtB zabavila kázne, náboženské úvahy, prednášky o sociálnych otázkach, preklady textov Martina Luthera, prípravy na katechézy pre mládež a knihy v nemeckom jazyku, teda každodenné podklady k duchovnej službe a výsledky intelektuálnej práce kňaza. Vyšetrovateľ tvrdil, že bol v rokoch 1949 až 1960 členom ilegálnej organizácie evanjelických kňazov na Spiši, ktorá na tajných stretnutiach vypracovávala a vzájomne si vymieňala prednášky a kázne zamerané proti marxistickej ideológii, dovŕšeniu kultúrnej revolúcie a komunizmu, s ktorými následne oboznamovala veriacich.

Štátna bezpečnosť napokon skonštruovala "protištátnu skupinu", ktorú mal viesť Jozef Juráš a bol do nej zaradený aj Ján Agnet a Ladislav Jurkovič. Kňazi boli uznaní vinnými zo spáchania trestného činu rozvracania republiky, keďže sa údajne "utvrdzovali v nepriateľskom pomere voči zriadeniu, že u nás nie je náboženská sloboda, že cirkev je utláčaná a preto treba bojovať proti opatreniam štátu, proti materialistickému svetonázoru, proti tomuto zriadeniu". Podľa súdu v kázňach útočili proti kultúrnej revolúcii a vedeckému svetovému názoru či kritizovali nedeľné brigády a účasť mládeže na niektorých podujatiach. Július Madarás bol odsúdený na tri roky odňatia slobody a prevezený do väznice vo Valdiciach, kde pracoval v brusiarni. Na slobodu bol podmienečne prepustený po dvadsiatich mesiacoch 21. novembra 1963.

Po prepustení z väzenia sa opäť aktívne zapojil nielen do pastoračnej, ale aj do pedagogickej a vedeckej práce. V roku 1991 mu vyšla publikácia V utíšení a dúfaní je vaša sila. Zomrel 26. januára 1994.

Služby Božie pred slávnostným odhalením pamätnej tabule

Služby Božie pred slávnostným odhalením pamätnej tabule

Spomienka na evanjelického kňaza Júliusa Madarása

Spomienka na evanjelického kňaza Júliusa Madarása

Slávnostné odhalenie pamätnej tabule

Slávnostné odhalenie pamätnej tabule

Úctu pamiatke evanjelického kňaza Júliusa Madarása vzdali aj zástupcovia ÚPN, na fotografii Ján Endrödi

Úctu pamiatke evanjelického kňaza Júliusa Madarása vzdali aj zástupcovia ÚPN, na fotografii Ján Endrödi

Pamätná tabuľa venovaná Júliusovi Madarásovi

Pamätná tabuľa venovaná Júliusovi Madarásovi

Foto: Ján Endrödi, ÚPN


Evanjelický kostol v Spišskej Novej Vsi

Evanjelický kostol v Spišskej Novej Vsi

Foto: Eva Javorská, KPVS (5-x)

Vytlačiť