V Skalici si pripomenuli saleziána a politického väzňa Antona Srholca

Politickí väzni a príbuzní si 12. januára v Skalici pripomenuli druhé výročie úmrtia a pohrebu predsedu Konfederácie politických väzňov Slovenska Antona Srholca.

Ako mladý salezián sa Anton Srholec pokúsil prekročiť Železnú oponu a utiecť do Talianska so skupinou, ktorú viedol Titus Zeman. Skupine sa útek nepodaril a Anton Srholec sa spolu s Titusom Zemanom a ďalšími utečencami ocitol najskôr vo vyšetrovacej väzbe, potom pred súdom a napokon vo väzeniach a uránových baniach. Túto časť života Antona Srholca si účastníci spomienkového podujatia pripomenuli aj zastavením sa pri fare v Brodskom, kde je nová pamätná tabuľa organizátorom útekov do zahraničia Titusovi Zemanovi a Františkovi Revesovi. V miestnom farskom Kostole svätého Antona, v ktorom bývalých politických väzňov sprevádzal farár Peter Krajčík, sú uložené aj relikvie nedávno oficiálne blahoslaveného Titusa Zemana.

Program v Skalici pokračoval svätou omšou v Kostole Najsvätejšej Trojice a návštevou miestneho cintorína, kde je Anton Srholec pochovaný. Za Konfederáciu politických väzňov oslovil účastníkov pietnej spomienky Miroslav Šimko, syn jeho spoluväzňa, a Anna Žemličková. Zazneli aj slová zo svedectva Antona Srholca.

Pietnej spomienky sa zúčastnil aj historik Ústavu pamäti národa František Neupauer, ktorý vzdal úctu Antonovi Srholcovi aj v prejave k zúčastneným. „Don Srholec bol človekom jasných postojov naplnených túžbou po pravde, spravodlivosti. Zároveň mal otvorené srdce pre všetkých,“ povedal a pripomenul slová piesne, ktorú Anton Srholec zložil: Ochotný som všetko stratiť, len lásku nie.

Životný príbeh Antona Srholca zostáva zaznamenaný v archívoch Ústavu pamäti národa nielen ako spísané svedectvo, ale aj formou videa, na ktorom svoje spomienky rozpráva on sám.

Svedectvo Antona Srholca si môžete pozrieť na tomto odkaze: http://www.upn.gov.sk/sk/anton-srholec-1929/.

Účastníci pietnej spomienky na Antona Srholca na skalickom cintoríne, kde je pochovaný.

Účastníci pietnej spomienky na Antona Srholca na skalickom cintoríne, kde je pochovaný.

Zúčastneným sa prihovoril aj historik ÚPN František Neupauer.

Zúčastneným sa prihovoril aj historik ÚPN František Neupauer.

Pamätná tabuľa Titusovi Zemanovi a Františkovi Revesovi, ktorí organizovali úteky do zahraničia.

Pamätná tabuľa Titusovi Zemanovi a Františkovi Revesovi, ktorí organizovali úteky do zahraničia.

Foto: Peter Sandtner, Konfederácia politických väzňov Slovenska

Vytlačiť