V Skalici si pripomenuli saleziána a politického väzňa Antona Srholca
Bývalí politickí väzni a príbuzní si 15. januára v Skalici pripomenuli tretie výročie úmrtia a pohrebu predsedu Konfederácie politických väzňov Slovenska Antona Srholca (12. 6. 1929, Skalica – 7. 1. 2016, Bratislava).
Spomienka v Skalici sa začala svätou omšou v kostole rehole milosrdných bratov a následne sa desiatky ľudí zišli pri hrobe Antona Srholca. Vence na hrob položili zástupcovia Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS), Ústavu pamäti národa a mesta Skalica.
Za KPVS sa zúčastneným prihovorila Eva Grey, dcéra politického väzňa Teodora Hlaváča: "Boli prenasledovaní pre svoje náboženské presvedčenie a väznení – náš otec na samotke v Bratislave a Košiciach, don Srholec dlhé roky v pekle jáchymovských uránových baní. Pobyt vo škaredom väzení s obmedzením životného priestoru ich naučil vášnivo vnímať všetko krásne. A milovať prírodu: modrú oblohu, zelené stromy, vtáky, Tatry a more. Fotky zachytávajú Tonka so slnečnicou, Tea s horcom a popínavými ružami. A predsa boli symbolmi mužnosti – lebo mali v sebe charizmu otcovstva."
Primátorka mesta Skalice Anna Mierna vyzdvihla osobnosť Antona Srholca a jeho význam pre Skalicu i Slovensko. Za ÚPN sa prihovoril František Neupauer, ktorý poukázal na dôležitosť inštitúcií, ktoré sa venujú mapovaniu obdobia neslobody, vyjadril vďačnosť politickým väzňom a rodine Antona Srholca a na záver poukázal aj na zmysel pre humor v jeho živote.
Životný príbeh Antona Srholca zostáva zaznamenaný v archívoch Ústavu pamäti národa nielen ako spísané svedectvo, ale aj formou videa, na ktorom svoje spomienky rozpráva on sám. Svedectvo Antona Srholca si môžete pozrieť na tomto odkaze: /sk/anton-srholec-1929/.
Spomienka na Antona Srholca sa v Skalici začala svätou omšou v kostole rehole milosrdných bratov
Spomienka na Antona Srholca sa v Skalici začala svätou omšou v kostole rehole milosrdných bratov
Spomienka na Antona Srholca sa v Skalici začala svätou omšou v kostole rehole milosrdných bratov
Prinášanie obetných darov počas svätej omše. Vľavo Michal Titus Radošinský, synovec Titusa Zemana, s ktorým sa Anton Srholec pokúsil začiatkom 50. rokoch utiecť cez Železnú oponu
Spomienka pri hrobe Antona Srholca
Za Ústav pamäti národa vzdal úctu Antonovi Srholcovi historik František Neupauer
Foto: Martin Petrik
Aktualizované: 28.01.2019
Vytlačiť Tweet