V Bratislave vyhlásili výsledky súťaže o páde komunizmu v Poľsku
V Bratislave 29. mája 2014 vyhlásili výsledky súťaže, ktorú pri príležitosti blížiaceho sa 25. výročia pádu komunistického režimu v Poľsku vyhlásilo Veľvyslanectvo Poľskej republiky v SR v spolupráci s Ústavom pamäti národa pre študentov stredných škôl na Slovensku v napísaní eseje na tému „Pád komunizmu v Poľsku zo slovenskej perspektívy".
Slávnostný program sa v historickej budove Slovenskej národnej rady uskutočnil za účasti expremiérky Poľskej republiky Hanny Suchockej, exveľvyslankyne SR v Poľsku Magdalény Vášáryovej, prezidenta IVO Martina Bútoru, veľvyslanca Poľskej republiky na Slovensku Tomasza Chłońa, predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka a ďalších hostí. V rámci slávnostného odovzdania ocenení zazneli aj príhovory hostí. Veľvyslanec Tomasz Chłoń počas otvorenia podujatia poďakoval súťažiacim a zvlášť Ústavu pamäti národa, pričom vyzdvihol vzájomnú spoluprácu oboch subjektov. Expremiérka Hanna Suchocká si vo svojom príhovore zaspomínala na obdobie pádu komunizmu v Poľsku a udalosti, ktoré sa diali tesne potom. Magdaléna Vášáryová vo svojom príhovore zvýraznila historický vývoj a význam poľsko-slovenských vzájomných vzťahov.
Po diskusii prítomných s hosťami, výsledky súťaže vyhlásili predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák s riaditeľom Poľského inštitútu v Bratislave Andrzejom Jagodzińskim. Ondrej Krajňák pred vyhlásením výsledkov poďakoval súťažiacim za účasť a snahu, zablahoželal víťazom a vyjadril vďaku a potešenie z úspešnej spolupráce aj do budúcnosti veľvyslancovi Chłońovi.
Víťazkou súťaže sa stala Vanesa Lippová z Gymnázia na Grosslingovej v Bratislave, na druhom mieste skončila Alexandra Kredátusová z Gymnázia Jána Adama Raymana v Prešove a na treťom mieste sa umiestnil Juraj Kasarda z Gymnázia v Stropkove. Všetci ocenení účastníci obdržali čestné uznania a publikácie a víťazi boli navyše odmenení aj cenou v podobe poznávacieho zájazdu do Poľskej republiky a ročným jazykovým kurzom poľštiny v Poľskom inštitúte v Bratislave.
Organizátorom súťaže sa podarilo dosiahnuť ciele, ktorými boli šírenie informovanosti o Poľsku a jeho histórii medzi mládežou, propagácia demokracie a prehlbovanie poľsko-slovenského priateľstva. Súťažné eseje mali byť zamerané na poľsko-slovenské kontakty predstaviteľov vtedajšej opozície, porovnanie pádu komunizmu v Poľsku a na Slovensku, na úlohu osobností, akými boli Lech Wałęsa, bl. pápež Ján Pavol II. a ďalších, alebo činnosť hnutia „Solidarita" v 80-tych rokoch v Poľsku. O tom, že sa to podarilo svedčili aj súťažné práce a ich úroveň. Súťaž okrem Ústavu pamäti národa podporili aj partnerské inštitúcie, ako Európska sieť Pamäť a Solidarita, Európske centrum Solidarity, Poľský inštitút v Bratislave, Ministerstvo zahraničných vecí Poľskej republiky a Inštitút pamäti národa vo Varšave.
Z podujatia priniesli reportáž Správy RTVS, záznam si môžete pozrieť tu (od 36. minúty).

Veľvyslanec Poľskej republiky na Slovensku Tomasz Chłoń, bývalá premiérka Poľskej republiky Hanna Suchocká, prezident IVO Martin Bútora, bývalá slovenská veľvyslankyňa v Poľsku Magdaléna Vášáryová a predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.

Zaplnená sála historickej budovy Slovenskej národnej rady.

Študenti zúčastnení súťaže na tému „Pád komunizmu v Poľsku zo slovenskej perspektívy".
Foto: Eduard Stano, ÚPN
Aktualizované: 09.09.2014
Vytlačiť Tweet