Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

V Bratislave slávnostne otvorený Festival slobody 2015

Pri príležitosti 26.výročia Nežnej revolúcie bol 10. novembra 2015 v Kine Lumiére v Bratislave slávnostne otvorený Festival slobody 2015, ktorého organizátorom je už po piaty krát Ústav pamäti národa v spolupráci s medzinárodnou sieťou Pamäť a Solidarita. Nad jeho konaním prevzali záštitu prezident republiky Andrej Kiska, podpredseda NR SR Ján Figeľ, minister kultúry SR Marek Maďarič a primátor hlavného mesta Bratislava Ivo Nesrovnal.

Na otvorení festivalu sa zúčastnili podpredsedovia NR SR Erika Jurinová a Ján Figeľ, predstavitelia diplomatického zboru akreditovaného v SR, zástupcovia politických väzňov a účastníkov protikomunistického odboja a široká verejnosť. Vo svojich úvodných príhovoroch Ján Figeľ i Erika Jurinová vyzdvihli hodnoty slobody a demokracie a pamiatku tých, čo museli draho zaplatiť za svoju statočnosť. Ocenili konanie festivalu ako ideálnu prípravu na atmosféru vyvrcholenia osláv 17. novembra.

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák priblížil cieľ festivalu, ktorým je pripomenutie si obdobia neslobody a komunistického režimu, uctenie si pamiatky obetí komunizmu, a ocenenie účastníkov a osobností protikomunistického odboja. Ako povedal: „Práve preto organizujeme náš Festival slobody. Zmysel a význam jeho konania je aj v záujme nastupujúcej generácie, ktorá hrôzy totalitného režimu nezažila, ale práve preto, aby mladí ľudia boli vnímaví na znamenia režimov, ktoré sa môžu zopakovať."

Účastníkom otvorenia sa prihovoril aj riaditeľ siete Pamäť a Solidarita Rafal Rogulski, ktorý ocenil spoluprácu s ÚPN v rámci medzinárodnej siete a priblížil projekt Freedom Expres a výstavu inštalovanú v Bratislave.

Na záver otváracieho ceremoniálu si hostia a účastníci pozreli úvodný film festivalovej filmovej prehliadky z poľsko-nemecko-francúzskej produkcie pod názvom Bež, chlapče bež o úteku židovského chlapca z varšavského geta počas II. svetovej vojny. Po jeho skončení sa účastníci slávnostného otvorenia festivalu stretli na slávnostnej čaši vína. Už v doobedňajších hodinách sa však uskutočnili festivalové projekcie dokumentárnych a hraných filmov určených pre študentov stredných škôl, ktoré boli ukončené diskusiami s tvorcami a historikmi.

Filmová prehliadka bude pokračovať aj v nasledujúcich dňoch s cieľom, priblížiť návštevníkom predstavení život v období neslobody v totalitných režimoch, ktoré v 20. storočí poznamenali dejiny Slovenska, ale aj životy a osudy tisícok obetí, ktoré sa im vzopreli a kruto za to museli zaplatiť pobytom vo väzení, mučením, šikanovaním, či smrťou.

Pred premietaním filmu Bež chlapec, bež sme za pomoci domácich i zahraničných hostí oficiálne otvorili V. ročník Festivalu slobody. Potom sme absolvovali milú recepciu v priestoroch kaviarne Bar Zuz.

Posted by FESTIVAL SLOBODY on 11. november 2015

Vytlačiť