V Bratislave odovzdali dekréty veteránom protikomunistického odboja
Ústav pamäti národa v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom 22. októbra 2015 pripravili slávnostné odovzdanie dekrétov pre ďalších veteránov a účastníkov protikomunistického odboja z Bratislavského kraja.
Dekréty odovzdal predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák aj v prítomnosti podpredsedníčky Bratislavského samosprávneho kraja Gabrielly Németh, poslankyne NR SR Janky Šipošovej a najbližších príbuzných protikomunistických odbojárov a študentov bratislavských stredných škôl v priestoroch sídla bratislavskej župy. Boli odovzdané 17 žijúcim účastníkom a veteránom protikomunistického odboja a pre 19 zosnulých in memoriam, ktoré prevzali ich blízke osoby. Medzi nimi sa zvlášť vynímali mená zosnulého biskupa Mons. Petra Dubovského SJ, či zosnulých členov podzemnej Cirkvi Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla, a disidenta a člena tkzv. bratislavskej päťky Antona Seleckého.
Šéf ÚPN Ondrej Krajňák vo svojom príhovore vyzdvihol význam obety tých, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom postavili na odpor proti komunistickému režimu a svojim príkladom môžu dodnes oslovovať najmä mladú generáciu, aby si vážila hodnoty slobody a demokracie. Ako povedal: „Vážení veteráni protikomunistického odboja. Som si vedomý, že v mnohých prípadoch boli mnohí z vás po rokoch opäť rehabilitovaní a to tými istými sudcami, ktorí vás predtým súdili. Všetci si uvedomujeme krivdy, ktoré vám boli spôsobené. Odkazom na prežité utrpenie a na svedectvo vášho života ste sa však výraznou mierou zaslúžili o budovanie slobodnej a demokratickej spoločnosti. Za to vám v mene Ústavu pamäti národa ďakujem.“ Ako prejav vďaky a úcty si noví držitelia dekrétov prevzali spomienkové dary v podobe publikácií z produkcie ÚPN a na znak vďaky a úcty obdržali symbolické kvety.
Záverečný ďakovný príhovor predniesla poslankyňa NR SR Janka Šipošová, v ktorom okrem poďakovania za veteránov oznámila, že v piatok opätovne predloží návrh zákona o odškodnení bývalých politických väzňov. Väčšina z nich si počas totality ako politicky nespoľahliví občania vyslúžila roky služby v tkzv. Pomocných technických práporoch vtedajšej Československej ľudovodemokratickej armády, alebo väzenie. Pre mnohých sa utrpenie po službe s lopatou a krompáčom v uniforme s čiernymi výložkami, alebo po prepustení z väzenia neskončilo ani po prepustení do civilu, či na slobodu. Za svoje postoje mnohí trpeli spolu so svojimi rodinami až do pádu komunizmu. Práve preto, ako malé zadosťučinenie a morálne ocenenie v mene spoločnosti ÚPN priznáva od roku 2006 a 2009 postavenie účastníkom protikomunistického odboja a veteránom protikomunistického odboja. Pre pamäť národa, aby sa nezabudlo, aby sa neopakovalo a na počesť tých, čo mali odvahu sa vzoprieť a trpieť a dnes už pomaly vymierajú.
Slávnostné podujatie v Bratislave bolo obohatené o kultúrne vystúpenie študentov z Konzervatória na Tolstého ulici a skončilo spoločenským posedením s občerstvením. ÚPN zorganizoval takéto podujatie na Slovensku už po 21 krát. Robí to vždy najmä v spolupráci s VÚC, prípadne s mestskými samosprávami. ÚPN doteraz priznal postavenie účastníka protikomunistického odboja 713 osobám, z toho 217 in memoriam a postavenie veterána protikomunistického odboja 659 osobám, z toho 209 in memoriam. V čase priznania postavenia malo trvalý pobyt v Bratislavskom kraji 132 účastníkov protikomunistického odboja, z toho v 42 prípadoch in memoriam ich blízke osoby, pričom 123 účastníkom protikomunistického odboja bolo priznané aj postavenie veterána protikomunistického odboja, z toho 42 in memoriam.
Podpredsedníčka BSKS Gabriella Németh pri slávnostnom prejave.
Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák sa prihovoril aj prítomným študentom.
Odovzdávanie ocenení, v pozadí poslankyňa NR SR Janka Šipošová.
Zástupcovia nastupujúcej generácie z radov študentov.
Odovzdávanie dekrétu účastníka protikomunistického odboja.
Aktualizované: 27.10.2015
Vytlačiť Tweet